Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Uprzejmie Proszę O Sprawdzenie Schematu Co


Grum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Jak wspominałem miałem wreszcie chwilkę i rozrysowałem sobie od nowa instalację z wykorzystaniem zaworu 4D.

Proszę o uwagi i poprawki, nie chciałbym znów mieć coś skopane.

Zastanawia mnie przekrój rur w instalacji. Z kotła wychodzi 6/4" - czy na krótkim obiegu zachować 6/4"? Wtedy musiałbym kupić zawór 4D 6/4. Na grzejniki i powrót z grzejników mam średnicę 1" - znaczy 28 mm miedź.

 

Dzięki vernal za pomoc przy ustawieniu naczynia przeponowego - teraz wskazówka manometru ani drgnie.

 

Do damianN - to trochę odbiega od tematu - problemy z kotłami termo-tech można poczytać na forum. Generalnie ruszt wody to kłopot a nie korzyść, palnik żeliwny wszystko łyka do palenia, ale jest trudny w opanowaniu, troche po prostu za duży - moc palnika 25kW do kotła 15 KW to nieporozumienie

post-48118-0-07590400-1365366617_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze czy użyć gdzieś w takim układzie zaworu zwrotnego (obecnie zamontowy 1")? Jeśli już go posiadam to może gdzieś go wcisnąć?

Docelowo na zaworze 4D ma być założony siłownik i sterowanie pogodowo-pokojowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna wątpliwość mnie naszła po analizie cen:

między zaworem 4D 5/4 a 6/4 jest ogromna różnica cenowa - 6/4 jest niemal dwukrotnie droższy + droższy siłownik do niego.

 

Więc

czy można zastosować zawór 4D 5/4 a powrót na małym obiegu kotłowym zrobić z miedzi 35mm i wejście do kotła stal 6/4"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy użyciu 4D fizyki nie ma co oszukiwać, im krótszy obieg tym lepiej będzie działało i tak mam zamiar zrobić. Natomiast stal ma spore opory przepływu dlatego pomyślałem o miedzi (najmniejsze).

Zasilanie startuje w stali ocynk, bo nic nie przebije jej wytrzymałości. Stal idzie do wężownicy schładzającej i dalej rozdziela zasilanie na cwu i 4D. Od zaworu 4D chciałem już wyjść w miedzi.

Miedzi do kotła na powrocie chyba przykręcić bezpośrednio do kotła nie można, więc jeśli nie stal to co?

Krótki obieg można by w całości i w stali zrobić ale to dość pracochłonne, a na dodatek powrót z cwu też w stali jeśli nie miedź??.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocynku do CO się nie stosuje, ponieważ dla temperatur powyżej 60 sC traci on swoje właściwości antykorozyjne, a co więcej warstwa ocynku ma tendencje do odrywania się w postaci "galarety"... Zatyka filtry itp.

 

Miedź powyżej 28 należy łączyć lutem twardym a sama rura jest masakrycznie droga (wg mnie). Jak napisał kolega wyżej, przy tych średnicach oporami sobie głowy nie zaprzątaj. Rura czarna w tym punkcie instalacji cię przeżyje, jeśli wilgoci w piwnicy nie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ schładzający na wyjściu z kotła jakie ma opory przepływu ?

Pytam, ponieważ skutecznie może wyeliminować obieg grawitacyjny a obiegu kotłowym.

To zbiornik pojemnościowy ze spiralną wężownicą miedzianą lub kilkucalowa rura i taką samą spiralą. Dla grawitacji to i lepiej o ile rurarz małego obiegu nie będzie zaniżony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi, napisałem ocynk jakoś tak automatycznie, bo stal czarną kojarzyłem wyłącznie a gazem. Muszę dokładnie w takim razie sprawdzić co tam mój instalator wkręcił. Chłonę wiedzę jak gąbka, tak więc piszcie, bo jak dopadnę w końcu mojego instalatora to niewiele z niego zostanie :angry:

 

Moja wężownica schładzająca to WZS-2 - zbiornik ze spiralną wężownicą miedzianą w środku przez która zawór puści zimną wodę jak przekroczy ona 97 stopni. Oporów przepływu tu bym nie upatrywał, to tylko wlot i wylot wody 6/4 cala.

 

Mały obieg w stali - ok. tylko jeszcze dylemat o średnice - trzymać się kurczowo 6/4 cala w całości (duża dopłata do zaworu i siłownika) czy redukować go do 5/4"?

No i powrót z cwu - też całość w stali czy miedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dopadłem w końcu swojego instalatora.

Kręcił, marudził, ale jak mu wypaliłem że moja nowa instalacja jest niezgodna z PN-H-74200 - zakaz stosowania rur z ocynku i miedzi oraz z PN-B-02414:1999 - Zawór bezpieczeństwa zgodnie z normą powinien być umieszczony bezpośrednio na górnej części kotła lub na przewodzie odprowadzającym wodę grzewcza z kotła przed armaturą odcinającą (a ja mam na powrocie za zaworem kulowym) to zmiękł.

Ma przygotować dokładny projekt instalacji w kotłowni od nowa, nie pozwolę mu znów robić partyzantki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą miedzią to różnie jest. Zakazem bym tego nie nazwał, a jeśli jest zakaz, to trzeba to powiedzieć producentom wężownic schładzających, boilerów z wężownicami spiralnymi, producentom wszelkiej armatury z mosiądzu (miedź +cynk), producentom wodnych nagrzewnic, itd. Idealnie byłoby zachować jednorodność materiału ale to niemożliwe.

 

P.S.

Niewspominając nawet o systemach CO wykonanych z rur miedzianych miękkich, którymi wykonuje sie przyłącza rozdzielacz-grzejnik oraz pętle ogrzewania podłogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam podpinam się pod temat kolegi bo szkoda zaśmiecać podobnymi tematami wątek.

W tym roku planuję zrobić przeróbkę instalacji CO bo obecnie mam problem z ciepłą wodą na jednym pionie i postanowiłem zamienić miejsce pompy CO z zasilania na powrót (oczywiście obecnie mam instalację tak zrobioną, że na drodze do naczynia wzbiorczego nie ma żadnych pomp i zaworów).

Oprócz zmiany miejsca pompy przewiduję też dołożenie CWU. Poniżej znajduje się rysunek, który z grubsza oddaje stan mojej instalacji a przynajmniej tego co będzie w kolejnym sezonie grzewczym.

post-41422-0-43055900-1366802634_thumb.jpg

 

Legenda: ZZW - zawór zwrotny, ZR - zawór różnicowy, ZK - zawór kulowy, ZK + F - zawór kulowy z filtrem.

Jak widzicie są dwie nitki - lewa tylko dwa grzejniki (łazienka + WC) i naczynie przelewowe + planowane CWU

prawa tam znajdują się chyba 3-4 piony które idą na sam strych. Dociekliwi pewnie zauważyli na powrocie z prawego piony zawór kulowy, on ma na celu odcięcie instalacji i grzanie tylko CWU + te grzejniki na trasie do przelewu. Grawitacja działa tylko na piętrze.

 

Czy ten rysunek wolny jest od błędów ?

W tym roku planuję wykonać termomodernizację domu - ściany i prawdopodobnie sufit jak sił starczy :P i mój kociołek będzie kilkukrotnie przewymiarowany ale z tym sobie pewnie poradzą z grubsza bardziej zastanawia mnie czy nie zamontować zawór trójdrożny, żeby móc rególować temperaturą ciepłej wody płynacej na dom. Problem polega na tym, że z pompą pracujacą na powrocie chyba się tego nie da zrobić? (ja przynajmniej nie znalazłem gotowych rozwiązań).

 

Pozdrawiam i mam nadzieję, że forumowi wyjadacze jeszcze dadzą radę doradzić coś przed początkiem nowego sezonu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten rysunek wolny jest od błędów ?

 

 

Pompa boilera musi mieć własny powrót wpięty między kotłem a pompą CO. Inaczej pompa CO może przeciągać wodę przez boiler nawet gdy pompa CWU stoi.

 

post-18583-0-38594000-1366816175_thumb.jpg

 

 

Bardziej do zastanowienia niż do "pewnej" realizacji jest myśl zastosowania 3D w funkcji rozdzielania, ale rozdzielania powrotu. Nie robiłem takich "myków", chociaż teoretycznie powinno działać. Obieg grzejnikowy tego układu ma stały przepływ równy wydatkowi pompy, zaś obieg kotłowy ma wartość przepływu różną w zależności od wychylenia 3D. Ma to nawet plusy związane z ochroną powrotu, ponieważ część "zimnej" wody powrotnej przekierowywana jest na układ.

 

post-18583-0-12937000-1366816576_thumb.jpg

 

Niech się inni wypowiedzą co sądzą o szansach prawidłowego działanie tego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa boilera musi mieć własny powrót wpięty między kotłem a pompą CO. Inaczej pompa CO może przeciągać wodę przez boiler nawet gdy pompa CWU stoi.

Czyli w tym co ja zaproponowałem pompa CW jest zbędna i sama pompa CO jest w stanie ogrzać bojler ?

 

Bardziej do zastanowienia niż do "pewnej" realizacji jest myśl zastosowania 3D w funkcji rozdzielania, ale rozdzielania powrotu. Nie robiłem takich "myków", chociaż teoretycznie powinno działać. Obieg grzejnikowy tego układu ma stały przepływ równy wydatkowi pompy, zaś obieg kotłowy ma wartość przepływu różną w zależności od wychylenia 3D. Ma to nawet plusy związane z ochroną powrotu, ponieważ część "zimnej" wody powrotnej przekierowywana jest na układ.

 

Niech się inni wypowiedzą co sądzą o szansach prawidłowego działanie tego rozwiązania.

Jesli chodzi o schemat z 3d to muszę to jutro przetrawić :P zasadę działania ale na szybko pojawia mi się pytanie czy Twoja propozycja nie zabije mi działania na grawitacji. Bo jakby nie patrząc piętro działa bez problemu i nie muszę się martwić o żadne UPS i wężownice.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jedna pompa wystarczy. Jednak gdy jest jedna pompa, regulowanie temperatury za pośrednictwem 3D traci sens. Tylko termostaty.

 

Nowoczesne rozwiązania niestety kłócą się z zasadami wydajnego obiegu grawitacyjnego. Coś za coś. Można kombinować z obejściami ale to już komplikowanie układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest możliwość utraty grawitacji to raczej nie będę się nawet zastanawiać nad intalacją 3d. Na parterze zainstaluję termostaty a w części mieszkalnej na piętrze będzie poprostu ciepło :) co pewnie żonie raczej nie będzie przeszkadzało :P.

Jednak zastanawiam się nad pompą do CWU bo mając jakiś sterownik można uzyskać priorytet na CWU i błyskawicznie nagrzać wodę a do tego w najbliższej pięciolatce nie wykluczam podłączenia solara do CWU do grzania cieplej wody latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz przez dłuższe okresy grzać grawitacyjnie, to zwykłe zawory termostatyczne sie do tego nie nadają. Muszą być takie o zwiększonym przepływie.

 

Jeśli masz wydać kasę na drugą pompę i w planie masz solary, to lepiej zaiwestuj w większy zasobnik CWU o pojemności min 200-250l. Dla solara bedzie to oznaczało większe możliwości akumulacji i stabilizację pracy. Jednocześnie w sytuacji zwiększonego poboru CWU zmniejszy się ryzyko jej braku.

Obecność dodatkowej pompy ładującej boiler od strony kotła nie ma żadnego znaczenia dla układu solarnego, ponieważ jest to niezależny, autonomiczny obwód grzewczy (zalany płynem solarnym) z własną pompą. Z tego min. powodu musisz w tym wypadku nabyć zasobnik CWU z podwójną wężownicą, dolną podłączasz do solara, górną do kotła. Biorąc pod uwagę dalszą perspektywę montażu kolektora, sugeruję do tego czasu spiąć obie wężownice w szereg lub tymczasowo podpiąć się z kotłem pod wężownicę dolną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory termostatyczne będa zamontowane na parterze bo tam i tak nie działa grawitacjia, natomiast na piętrze grawitacja działa ale tam są stare grzejniki żeliwne a że do ich pracy nie mam zastrzeżeń to narazie zostają.

Co do solara to ja raczej myślałem o takich niskobudrzetowych do 2,5k, które pracują ze zwykła wodą i pomysł mam taki, żęby zaworami CWU odłączyć od CO i przepiąc na solary ale jak pisałem narazie sam zbiornik CWU jest w planach :) gdzie solary to takie moje SF.

 

Pozdrawiam i dziękuję za merytoryczne podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz plan przepinać źródła ciepła dla boilera, to pamiętaj o zabezpieczeniu tego "wyciętego" układu solarnego naczyniem wzbiorczym zamkniętym. Ogólnie to konieczne będzie przeszkolenie "personelu" domowego jak robić to bezpiecznie. Upierdliwe będzie też coroczne opróżnianie układu (na ile skuteczne), tak aby kolektor nie zamarzł. Dużo "wajchowania" sobie na kark szykujesz. Pozostaje jeszcze kwestia przepinania sterowania pompą CWU.

Dosyć karkołomnie to to wygląda... Zero automatyki... a wiek XXI...

Taki "system gospodarczy" budowy układu CO. Nie mam nic przeciwko, byle robić bezpiecznie. Funkcjonalność to rzecz wtórna i jej poziom w takich przypadkach i tak spadnie na twórcę/użytkownika.

 

Pozdrawiam i powodzenia życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam,

odświerzam temat z dwóch powodów :).

Pompka zmieniła miejsca z zasilania na powrót i teraz wszystkie grzejniki grzeją jak trzeba. Jednak przed sezonem grzewczym nie starczyło mi już determinacji na zainstalowanie zbiornika CWU.

Jednak w najbliższym czasie planuję instalację CWU jednak zastanawiam się czy nie umieścić go na strychu (który docelowo kiedyś będzie użytkowy).

Strych będzie ocieplony wełną w tym sezonie i prawdopodobnie w sezonie zimowym temperatura będzie tam dodatnia. Dodatkowo prawdopodobnie ogacę go ze 15cm wełny. 

Wstępnie planuję umieścić tam zbiornik CWU pionowy z wężownicą. Wielkość 140-200l + grzałka elektryczna i sterownik ładujący bufor w okresie letnim ale tylko i wyłącznie w II taryfie. 

Początkowo chciałem kupić używany zbiornik z nierdzewki ze znanego portalu ale chyba @sambor i inni koledzy ostrzegali, że nierdzewka nie nadaję sie do wody z wodociągów. Więc zdecydowałem się na emalię. 

Pytanie do kolegów o opinię dotyczącą niżej wymienionych zasobników:

http://allegro.pl/zasobnik-wymiennik-bojler-1-wezownica-200l-okazja-i3986565214.html

http://allegro.pl/zasobnik-bojler-sw-200-cwu-stojacy-1xwez-pionowy-i3972733641.html

http://allegro.pl/wymiennik-pionowy-mega-220-litrow-biawar-i3993081707.html 

 

 

 

Ps. Jeżeli pompa jest na powrocie a najwyższy punkt w instalacji będzie na wysokości 6-7m to czy 8-8,5m dla naczynia wzbiorczego to nie będzie zbyt mało ?

Ps2. Czy możliwe jest osiągnięcie tzw. priorytetu na CWU jeżeli będzie dodana dedykowana pompa dla CWU bez budowy dedykowanej nitki powrotu dla CWU?

Ps3. Czy przy pompie CWU w trybie OFF i pracy pompy CO ON woda będzie także płynąć nitką CWU?

ps4. Jeżeli tak to czy warto dodać elektrozawór i zrezygnować z pompy CWU i sterować tylko nim?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.