Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szeregowe Połączenie Rozdzielaczy + Podłogówka - Czy Jest Ok


amroczek1990

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy, doradźcie czy taki układ jak na załączonym obrazku jest OK tzn.:

1) czy takie połączenie rozdzielaczy do grzejników (szeregowe z jedną pompą) będzie dobrze pracowało, czy lepiej zrobić oddzielne odejście od zasilania do rozdzielacza na piętrze i dodać dla niego dodatkową pompę

2) czy regulacja podłogówki zaworem 3d mieszającym wpiętym w pokazany sposób będzie wystarczająca do ochrony przed przegrzaniem podłogówek

3) jaki zawór 3d zastosować - zwykły i dobrać nastawę doświadczalnie, termostatyczny, czy może sterowany automatyczne - macie z tym doświadczenie?

 

Układ CO pracował będzie w układzie zamkniętym, połączonym z kotłem na ekogroszek przez wymiennik płytowy.

 

Pozdrawiam

Adam

post-28671-0-30072400-1338375645_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli układ nie będzie zbyt oporo twórczy to może tak być. Taki układ to nic innego jak wstawienie kilku trójników. To zależy ile ma kosztować. To jedno z tańszych rozwiązań ale skutecznych. jednak zmiana temperatury czynnika trzeba ustawiać ręcznie, jednak układ utrzymuje skutecznie temperaturę zadaną. Zwykły trójdrożny nie daje gwarancji stałej temperatury, może być różnie. Trójdrożny z siłownikiem i regulatorem elektronicznym podobnie jak termostatyczny, i jeszcze trójdrożny z pogodówką, utrzymuje temperaturę zależną od warunków zewnętrznych. Każda z metod ma swoje zalety i wady. Ja polecałbym z pogodówką. Jednak trzeba pamiętać aby układ miał zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem temperatury w postaci termostatu za pompą podłogówki w celu odcięcia ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo za odpowiedź, wyjaśnij mi proszę poniższy tekst, bo nie "skumałem":

Taki układ to nic innego jak wstawienie kilku trójników.

gdzie te trójniki ? - aaaa już "skumałem" :)

 

Podpowiedz mi proszę jak wywnioskować czy układ "będzie zbyt oporo twórczy", może bezpieczniej jednak zastosować dodatkową pompę - ale drożej :(

 

Pozdrawiam

Adma

Edytowane przez amroczek1990
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno pytanie, jeżeli za pompą od podłogówki założę termostat, który zamknie przepływ w przypadku zbyt dużego wzrostu temperatury to czy nic złego nie stanie się pompie - będzie przecież mieliła wodę w miejscu, trzeba montować coś co wyłączy pompę (co?)

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To rozchodzi się o elektryczny wyłącznik termiczny mocowany na rurze, który wyłącza pompę po przekroczeniu zadanej temperatury np 50C.

Wyłącznik na zestyki przez które płynie prąd do pompy podłogówki, po przekroczeniu temp styki się rozwierają i wyłączają pompę.

Po obniżeniu temp następuje ponowne załączenie pompy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.