Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bojler Na Prąd


LUKASZ215

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam od kilku dni dylemat i liczę na pomoc tutaj posiadam bojler 250 litrów do tej pory woda grzana przez pięć co. W związku z tym że kończy się sezon grzewczy zastanawiam się nad dwoma kwestiami. Czy założyć grzałke do bojlera 250 litrów czy kupić bojler elektryczny 100 litrów. W domu w chwili obecnej 1 osoba dorosła i jedno dziecko proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup grzałkę, najlepiej zasilaną na 3 fazy jeżeli masz "siłę".

Dlaczego 3 fazową ? Przy takiej samej mocy co 1 fazowa nie wymaga kabla o znacznym przekroju i dużego zabezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wstawiłem grzałkę trójfazową 9 kW. Mam 400 litrowy zbiornik i nagrzanie wody trwa na tyle szybko, że nawet jak opróżnię szybko zbiornik (wanna 330 l + prysznic) to grzałka nadąża z utrzymaniem właściwej temperatury. Jeżeli nie zależy Tobie na szybkim grzaniu to zainstaluj grzałkę mniejszej mocy np 4,5 kW (3 spirale po 1,5 kW). Ci co mają dwustrefową taryfę elektryczną winni właśnie brać dużej mocy grzałki aby np w krótkim czasie kiedy energia jest tania nagrzać zbiornik porządnie by starczyło na czas wyższej ceny energii elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli masz odpowiednio solidną instalację elektryczną to bierz 2kW.  Jeśli instalacja jest niemłoda, bezpieczniej będzie się ograniczyć do 1,4-1,5kW. U mnie w tej chwili sytuacja podobna: kocioł CO już nieużywany, więc grzałka 1,4kW, wyłącznie na taniej taryfie, grzeje wodę dla 3 dorosłych osób w bojlerze 140l. Jeśli u Ciebie grzałka jest w połowie wysokości bojlera, to będzie grzała górną połowę bojlera, około125l. Poniżej grzałki woda będzie zimna. Oczywiście, pod wrunkiem, że czujka termostatu będzie zespolona z grzałką. 

Jeszcze jedna uwaga: Grzałka zespolona z termostatem powinna mieć też wbudowane dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem bojlera. Gdy będziesz grzał bojler kotłem CO do wyższej temperatury, to dodatkowe zabezpieczenie może zadziałać. Wtedy bez zwolnienia tego zabezpieczenia (pewnie trzeba wcisnąć jakiś bolec/pstryczek) grzałka nie będzie działać.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wystarczy praca grzałki w taniej taryfie, to różnicy nie poczujesz. Uwaga na ewentualną słabo zaizolowaną cyrkulację, bo może ciepło niepotrzebnie wyciągać. Sam zasobnik lepiej bujnąć wyżej niż te 45 bo wody może braknąć. Trzeba będzie korzystać z mieszacza baterii, ale wody starczy na dłużej bez konieczności dogrzewania w 1. taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zbiornik poziomy, KOPSEL 140 litrów i poza sezonem grzeczym wodę ogrzewam tylko prądem (grzałka 2kW). Nie jest to ekonomiczne rozwiązanie, bo wodę grzeję na wieczór i z rana, za co płacę średnio 150 PLN miesięcznie. Wody ciepłej często brakuje, bo grzałka jest po środku zbiornika, więc wody ogrzanej jest +- 70 litrów.

Wg mnie najlepszym rozwiązaniem jest zakup właśnie małego 100l boilera pionowego z wbudowaną już grzałką. Taki można już kupić za około 400 PLN. A jak ty masz boiler 250 litrów, to bym się nie zastanawiał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.