Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka + Grzejniki A Paliwo Stałe


Szczypiorr

Rekomendowane odpowiedzi

Mam domek z poddaszem użytkowy z garażem ok 145m2 . Będzie palone w kotle dolnego spalanie węglem i drewnem a do CWU najprawdopodobniej będzie pompa powietrza.

Na dole jest wiatrołap , korytarz otwarty na salon,wc i kuchnia.W tych pomieszczeniach będzie podłogówka + w salonie i kuchni pod oknem kaloryfery aby szybciej się nagrzało gdy po całym dniu wróci się z pracy. Jest jeszcze spiżarka gdzie nie będzie żadnego ogrzewania. Na górze jest łazienka ,gdzie będzie podłogówka + wiszący grzejnik i 3 pokoje z garderobą i tam będą grzejniki same.

 

Czy takie połączenie zda egzamin ? Pytam dlatego , że wiem, że podłogówka długo się rozgrzewa , czytałem i jest to ok 6h , czy na dole nie będzie zimno ? Druga sprawa , spalanie węgla czy drzewa odbywa się w temp ok 70' a na podłogówkę z tego co wyczytałem ma iść jedynie ok 30' , czy to nie będzie ze sobą kolidowało ?

Piec planuje coś ok 12kw.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z praktyki powiem że przy zasilniu podłogówki na 40st to przyrost temp w pomieszczeniu jest około 1st na godzinę pod warunkiem że jest mocc aby te 40st dac na podłogę ,a kolidowac ze sobą nic nie bedzie bo i tak musisz dac mieszacz przynajmniej na zaworze esbe 20-43st plus pompa 25/40 i dopiero na podłogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotle dolnego spalania zrezygnuj z grzejników w pomieszczeniach z podłogówką. W takim kole palisz praktycznie od jesieni do wiosny, a nie po powrocie z pracy. Musisz przy takiej instalacji zaopatrzyć kocioł w pompę krótkiego obiegu, dzięki temu będziesz węgiel spalał w temp. 70 stopni a woda wracająca z podłogi o temp. 20-30 st. i tak będzie podgrzewana i ochroni twój kocioł. No i jak kolega automatyk powiedział - mieszacz na podłogówkę - albo termostatyczny albo sterowany pogodowo. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko nie jest takie proste jak się wydaje. Co to znaczy kocioł 12kW, ale jaki ten kocioł czy będziesz tylko przepalał czy będzie to kocioł stałopalny? Jak będzie zbudowana instalacja? Znając odpowiedzi na te podstawowe pytania będzie można odpowiedzieć na postawione przez Ciebie pytania. Całkiem inna historia jest z instalacją gdzie źródłem ciepła jest PC. Wtedy zdecydowanie ogrzewanie płaszczyznowe bez grzejników.Montaż powietrznej pompy ciepła na cwu to chyba nieporozumienie. Jak chcesz obniżyć koszty grzania cwu to sobie solar zafunduj co bdzie zdecydowanie tańsze niż powietrzna PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solary tańsze ? Pompa powietrza to koszt ok 5 tyś z wbudowanym bojlerem, wężownicą. Tak mi powiedział hydraulik. Ma ona ogrzewać wodę w okresie wiosna,lato i jesień. Coś takiego http://allegro.pl/pompa-ciepla-galmet-easyair-basic-2gt-nowy-model-i5014789066.html

 

Jak rozmawiałem z hydraulikiem , powiedział , że lepiej taką pompę od razu z zasobnikiem i wężownicą , wtedy nie trzeba bojlera tylko tą pompę podłącza się pod kocioł i jeżeli się pali w nim w zimie, to oczywiście pompa nie włączy się bo jest czujnik czy coś , a w lecie będzie pracować.

 

Co znaczy kocioł 12kw ? ok takiej mocy będzie kocioł , orientacyjnie. Jeszcze nie wiem jaki ale myślałem coś w stylu Dakon DOR lub KSGW  Zgoda. Nie jestem hydraulikiem i nie wiem jak będzie zbudowana instalacja , gdybym wiedział raczej tu bym nie pytał :)

 

Źródłem ciepła bedzie tak jak pisałem , paliwo stałe , drewno i węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powietrzna pompa ciepła do grzania c.w.u to dobre rozwiązanie. Nie musisz się przejmować wymianą glikolu, przeciekami glikolu, brakiem zasilania, brakiem odbioru ciepła np. jak wyjedziesz na wakacje a tu słońce napierdziela w panel solarny, gradem, silnymi wiatrami, spadkiem sprawności układu solarnego itp. W lato rurę wyrzutową daj np. do garażu i w upalne dni masz klimatyzowane pomieszczenie :) Montowałem podobne tylko innej firmy cena troszkę wyższa, zasobnik z nierdzewki, klienci zadowoleni. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja montowałem takie z wbudowanym zasobnikiem 200L nierdzewnym. Do tego wężownica podłączona do kotła. Wiosna,lato jesień jak klient nie pali to ma grzaną wodę, wcześniej zwykłą grzałką i wysokie rachunki za prąd teraz mówi że jest zadowolony. Zima i okresy palenia w kotle, pompa nieaktywna woda grzana kotłem. Jak dla mnie to chyba praktyczniej kupić już zintegrowany zestaw. Pamiętaj o doprowadzeniu kanalizacji w pobliżu pompy ciepła ponieważ musi być tam odprowadzany kondensat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.