Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3D


pakoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym się poradzić jaki zawór 3D użyć w swojej instalacji, 

chodzi mi o zabezpieczenie powrotu, więc wystarczy stało temperaturowy, jednak jaka firma, model?

Zamontować go przy samym kotle? Za pompą czy przed? 

 

Dodatkowo muszę jeszcze zakupić pompe obiegową, zastanawiam się nad sterowaną elektronicznie grundfos, wilo itp

Pytanie czy jest sens inwestować i jeżeli tak to w co

 

Zostaje jeszcze problem wystygającej wody w bojlerze, jeżeli w piecu wygaśnie lub wrócimy do domu po nieobecności chcielibyśmy mieć ciepłą wodę, więc mój bojler elektromet nordic combi załączy automatycznie grzałkę - jednak nie chce grzać wody w CO, więc najlepiej zastosować przy bojlerze zawory klapkowe? Czy jest an to inny lepszy sposób?

 

Poniżej schemat instalacji

 

instalacja.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę musisz dać na powrocie pomiędzy kotłem a zaworem 3-d .

Przykładowy schemat poniżej

W przypadku zaw typu VTC prod ESBE nie potrzeba zaworu dławiącego, w tym układzie grawitacja nie będzie działała

 

Ten układ z poprzedniego postu jest zły , aby zapewnić ochronę kotła zawór musi być na powrocie a nie na zasilaniu!!!

post-18578-0-91333600-1411936937_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu znajdziesz jak prawidlowo wyglada zawor 3D w ukladzie otwartym. Dla unikania wychladzania CWU zwykly zawor zwrotny i odpowiednio sterowana pompka tego obiegu.

http://www.kotly-witkowski.pl/schematy-podlaczen

Kolego Visitor1230  - proponowany przez ciebie układ ochrony powrotu jest zły! - w nim zawór 3-D jest na zasilaniu, a nie na powrocie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Mialem przed modernizacja zawor  ESBE i byl on zamontowany na zasilaniu wlasnie.. Wszystko dzialalo poprawnie. Zawor puszczal temperature do obiegu grzejnikowego dopiero po uzyskaniu temp. powyzej 60°C. Fakt ze pompka byla na powrocie. Czyli bylo zle? I dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiesz ile wynosiła temp powrotu na kocioł a to jest w tym przypadku najbardziej istotne.

W przypadku montażu na zasilaniu zawór przepuszcza temp powyżej zadanej, ale na kocioł wraca woda schłodzona przez grzejniki

Taki układ stosuje się do podłogówki aby nie przekroczyć temp zadanej dla podłogi.

 

Zobacz z reszta na schematy referencyjne producentów  zaworów  3-d do ochrony kotła.

Zamontowany zawór na powrocie zapewnia,  że temp powrotu jest nie mniejsza niż ta na którą ten zawór jest wyprodukowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzania CWU można spróbować wykonać inst bez pompy lecz grzanie będzie przy wyłączonej pompie CO, pompa jest lepsza, dodatkowo można wtedy sterować temperaturą CWU.

Jako pompa CWU może być dowolna obiegowa 25/40 + zawór różnicowy wtedy grawitacja mogła by działać

jak będzie wyłączona pompa CO np w lato.

 

Co do zaw 3-D to VTC jest najlepszy do takich zastosowań, jest jeszcze Regulus - tańszy o ok 100zł w dwóch wykonaniach - jedna wersja wymaga dodatkowego bypassu , druga pracuje podobnie jak VTC

 

Pompa adaptacyjna do CO - jak najbardziej  jest przydatna.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzania CWU można spróbować wykonać inst bez pompy lecz grzanie będzie przy wyłączonej pompie CO

 

Masz na myśli że przy wyłączonej pompie C.O i wygaszeniu pieca, bojler będzie grzać wodę w instalacji? 

 

 

Dopiero na przyszły sezon chcę założyć sterownik z elektronicznym miarkownikiem ciągu, dlaczego? Jestem w fazie remontu i są na chwile obecną są ważniejsze wydatki i czas na montaż miarkownika

Raczej tam pomieszkuję niż mieszkam. Dlatego chcę złożyć sensowną wersję a za rok przebudować o sterownik i miarkownik + ewentualnie pompe CWU, nie wiem czy teraz montować drugą pompę, bo i tak bez sterownika mija się to z celem? 

 

Co do zaworu to jeszcze nie wiem na jaką temperaturę wybrać aby było optymalnie. Chyba skusze się na tego regulusa, jeżeli to nie problem zapodaj model jak wybrać aby działał jak VTC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz tego Regulusa https://kotly.com.pl/produkt-zawor-mieszajacy-trojdrogowy-25mm--1-cal--regulus-tsv3b-55%C2%B0c-3048.html?l=pl na 55C powinien wystarczyć i do drewna i do węgla. a tak samo wyglądający tańszy o ok 15zł model  jest gorszy .

VTC511 to koszt ok 380zl.

 

Co do grzania CWU na grawitacji to pisałem że jak masz rozpalony kocioł i wyłączasz pompę CO - wtedy woda może być grzana na grawitacji, pod warunkiem grubych rur i boilera dwupłaszczowego i zaworu różnicowego na obejściu pompy CWU 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury w kotłowni to CU28mm, sam bojler będzie podłączony 15mm bo takie rury mi zostały, chyba że zostanie mi Cu 28, jednak nie widz e sensu stosowania takiej średnicy do bojlera skoro bojler jest z wężownicą a nie dwupłaszczowy, wiec grawitacja i tak odpad?

 

A jeżeli bojler będzie na jednej pompie z obiegiem to jedyny minus to brak możliwości sterowania temperaturą oraz brak możliwości ładowania wody w pierwszej kolejności czy są jeszcze jakieś minusy takiego rozwiązania?

 

Raczej wezmę tego regulusa bo cena dla mnie jest bardziej przystępna. 

Pompe chce zakupić Grundfosa Alpha2 czy w tej cenie jest coś lepszego bądź tańszego na tym samym pułapie jakość/cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj, są na forum tematy z zastosowaniem 1 pompy i odcinaniem grzania CWU przez zawór elektromagnetyczny sterowany temp z boilera lub zawór termostatyczny z kapilarą do odcinania obiegu grzania CWU.

Można też ręcznie odcinać, ale to upierdliwe i czasochłonne.

Co do pompy to w miarę dobra jest niemiecka pompa Halm lub pompa z Leszna produkowana na licencji Grunfossa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy jest jakaś minimalna objętość obwodu (czy też długość rur w tym obwodzie) zabezpieczającego przed wychłodzeniem pieca? - chodzi mi o obwód powrotu gorącej wody z pieca przez zawór trójdrożny i pompę. Czy jeżeli ten obwód jest mały (zawór blisko pieca, mała bezwładnośc cieplna obwodu) będzie to działało jak należy? Czy nie będą za szybkie zmiany temperatury wody wychodzącej z pieca - ta temperatura u mnie steruje regulatorem podającym paliwo. Czy regulator po prostu nie zgłupieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jaśniej? Gdzie ten zawór 3D masz założony i jaką rolę pełni w układzie? Miesza na grzejniki czy podgrzewa powrót?

 

Co do temperatury, to pomiar tego co wychodzi z kotła jest podstawowym kryterium pracy podajnika. Tempo jej zmian nie ma znaczenia, o ile nie prowadzi do niekontrolowanych wzrostów temp ponad zadaną. Dążyć też należy do stabilizacji pracy kotła, by nie pracował "zrywami" i miał w miarę równą temp powrotu. To już zależy od budowy układu, której nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam go jeszcze, muszę założyć. Jestem świeżo po wymianie kotła - własnie z powodu jego braku:-)

Instalacja była robiona przez szalonego instalatora;-) Jedyne rozsądne miejsce do jego założenia to na powrotnej rurze, ale bardzo blisko pieca. Każde inne rozwiązanie wymagałoby rewolucji w prowadzeniu rur. Mozliwość wykonania spinki między wylotem i powrotem wody do kotła i założenia zaworu trójtrożnego jest w odłegłości ok 70 cm od kotła i stąd moje wątpliwości, czy miejsce jest dobre. Instalacja wygląda mniej więcej tak, a może wyglądać tak:

 

post-60023-0-12884300-1414936308_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.