Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe "na Sucho"


dodde

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrałem metodę suchą , ponieważ wydaje mi się najłatwiejsza do wykonania i nie trzeba czekać tak długiego czasu na wyschnięcie wylewki , co ma miejsce w mokrej metodzie.

Ale teraz przekonujesz mnie do systemu klasycznego, o czym teraz będę czytał.

Czy możesz coś więcej napisać o doborze rur i osprzętu ?

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość  inf o  ogrzewaniu podłogowym to jest tu  https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12948-ogrzewanie-plaszczyznowe/

 

A co do schnięcia to wylewka anhydrytowa to można po niej chodzić po 24h od wylania i kłaść podłogę po 14 dniach

Dobre wylewki anhydrytowe mają Knauf i Lararge - te drugie są dowożone na plac budowy gotowe do wylania w gruszce, całe wylanie ustawionej pod poziom podłogi trwa ok 2h dla 100m2, wiecej jest tu http://www.lafarge.pl/wps/portal/pl/7_2_1-Komunikaty_prasowe?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connectlib_pl/Site_pl/AllPR/Press+release+Exemple_1316689980956/PressReleaseHeader

 

Wylewka anhydrytowa ma dobrą przewodność cieplną - ok 2W/m2K czyli szybko reaguje na zmiany temp wody w rurach.

 

Co do rur to wszystkie czołowych producentów są praktycznie takie same, warto jednak kupić też tego samego producenta złączki do rozdzielacza - wtedy na pewno będą pasować.

 

Rozdzielacze to albo z oferty czołówki albo ze sklepu forumowego , mają też niezłe rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

18 miesięcy temu, też wymarzyłem sobie wylewkę anhydrytową.. Mieszkam na Podlasiu(nieszczęście)Szukałem wykonawcy miałem tylko dwie propozycje. Jedną z Białegostoku ,chętnie przyjadą do 1000m2 podłogi.Moje 80m2 nie było w zakresie ich zainteresowania. Druga firma z Warszawy(cyt:wie pan, to kawał drogi, to będzie kosztowało hm....8000zł z dojazdem). Wybrałem trzecią ofertę z sąsiedztwa, która zrobiła wylewkę metodą tradycyjną czyli cementową. Za 1/4 ceny tego z Warszawy.

 

Konkluzja jest taka, sprawdź czy znajdziesz w pobliżu wykonawcę i czy cena za usługę nie jest z księzyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem metodę suchą , ponieważ wydaje mi się najłatwiejsza do wykonania i nie trzeba czekać tak długiego czasu na wyschnięcie wylewki , co ma miejsce w mokrej metodzie.

Ale teraz przekonujesz mnie do systemu klasycznego, o czym teraz będę czytał.

Czy możesz coś więcej napisać o doborze rur i osprzętu ?

Pozdrawiam :)

czy czekanie 2 tygodnie na suchą podłogę to długi czas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 miesięcy temu, też wymarzyłem sobie wylewkę anhydrytową.. Mieszkam na Podlasiu(nieszczęście)Szukałem wykonawcy miałem tylko dwie propozycje. Jedną z Białegostoku ,chętnie przyjadą do 1000m2 podłogi.Moje 80m2 nie było w zakresie ich zainteresowania. Druga firma z Warszawy(cyt:wie pan, to kawał drogi, to będzie kosztowało hm....8000zł z dojazdem). Wybrałem trzecią ofertę z sąsiedztwa, która zrobiła wylewkę metodą tradycyjną czyli cementową. Za 1/4 ceny tego z Warszawy.

 

Konkluzja jest taka, sprawdź czy znajdziesz w pobliżu wykonawcę i czy cena za usługę nie jest z księzyca.

 

Jest jeszcze gotowa wylewka anhydrytowa w workach po 25kg i ze zwykłego mixokreta idzie ją położyć - np Knauf ma dużą ofertę, inne firmy też - cena ok 750zł/tone suchej.

Tylko musi być myśląca ekipa do wylania - konsystencja wylewki to gęsta śmietana, niektórzy o tym nie wiedzą.

W przypadku anhydrytu to można wygrzewać już po 2 tygodniach a betonem dużo dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odgrzewam:

 

czy może ktoś z Kolegów się orientuje, jaki może być przybliżony koszt wykonania ogrzewania podłogowego w metodzie suchej (jakiekolwiek wylewki nie wchodzą w grę, musi być na sucho, bo temat dotyczy piętra w drewnianym domu) korzystając z rozwiązań systemowych (tu chyba system będzie niezbędny, widziałem gdzieś schemat wykonania bez materiałów systemowych - tzn rurki ogrzewania zasypane perlitem, na to suchy jastrych i posadzka, ale nie widzi mi się to z racji zatopienia rurek w materiale - było nie było - izolacyjnym.... A może się mylę?)?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System KAN-therm TBS to typowy system OP przeznaczony/predysponowany dla drewnianych konstrukcji stropów - rzeczywiście w porównaniu do wylewek tradycyjnych jest to rozwiązanie stosunkowo droższe ale praktycznie jedyne dla drewnianych konstrukcji. 

 

Rzeczywiście kolega "balbulus" ma słuszną rację, w przypadku takiego systemu OP zamocowanie rur w jakimkolwiek materiale izolacyjnym powoduje bardzo duże ograniczenie możliwości grzewczych całego układu, przestrzegam przed takimi specami i praktykami. Z tego też względu w rozwiązaniu firmy KAN (także i innych renomowanych producentów) w skład takiego systemu wchodzą metalowe lamele zwiększające powierzchnię oddawania ciepła przez rury.

 

Kolego "dodde" jeśli masz taką możliwość to polecam zwykłą wylewkę betonową, jeśli rzeczywiście zależy ci na akumulacji ciepła to nie polecam anhydrytu. W porównaniu do tradycyjnych wylewek betonowych anhydryt także ma niską akumulacyjność (szybko się nagrzewa ale i szybko traci ciepło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja kiedyś robilłem podobną podłogę z Uponora, niezbyt dobrze wyszło, choć było pod wyliczenia firmy, moim zdaniem to brak największej zalety podłógówki czyli akumulacji.

Ja odradzam.

 

Mam pytanie do kol. Sambora (oczywiście też proszę o opinię innych forumowiczów) czy po 3 latach dalej odradza podłogówkę w suchej zabudowie?

Czy efekt akumulacji aż tak jest ważny przy podłogówce, czy też jest  może czasem jej minusem? Chodzi mi o możliwość jak najszybszego nagrzania podłogi, możliwości sterowania temperaturą ( przy akumulacji  ciepła w betonie duża bezwładność). Mam w górach domek wakacyjny, tradycyjne grzejniki, w tym roku będę rozbudowywał i w tej drugiej część mam możliwość, i chyba tak zrobię podłogówkę z wylewką, a w pierwszej części domu, powiem szczerze nie chce mi sie zrywać podłóg, kuć betonu, więc myślałem  o suchej zabudowie bo by mi podniosła troszkę tylko poziom podłogi.

Poza tym, co czytałem szybko się nagrzewa (jedno firma sandersystem.pl) twierdzi, że do 15min. I o taki efekt mi zależy.  Nadmienię jeszcze, że w domu tym w zimę podczas mojej nieobecności utrzymuje na plusie cały czas około 7-100C. Proszę o opinie szanownych forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie zmieniło, to ciekawostka, w sumie droga i w wykonawstwie i w materiale.

A poziom podłogi podnosi się o grubość izolacji w moim przypadku było to ok 15cm wełny.

Efekt grzania bardzo zależy od wykończenia samej podłogi, które musi mieć małą grubość - czyli np deski odpadają, tylko panele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Poziom się dźwiga o ocieplenie, ale chyba potem jeszcze jest wylewka, która też podnosi poziom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam pytanie do kolegi Sambora,

chce zrobić podłogówkę na starym drewnianym stropie w kamienicy. Zastanawiam się na systemem suchym vs ahydryt. 

Nurtuje mnie jedno pytanie, o ile w systemie mokrym biorę pod uwagę wzmacnianie stropu drewnianego(wyciągniecie polepy, ułożenie paroizolacji, polepa/keramzyt, wełna) i liczę się z podsieniem poziomu podłogi, o tyle w systemie suchym zastanawiam się nad para wodna z pomieszczeń poniżej. jeśli ułożę instalację suchą na istniejącym stropie to w pewien sposób go uszczelnię. Boje się o to że pod poziomem podłogi tzn między belkami stropowymi zaczyna się dziać niedobre rzeczy. Boje się, że zacznie się wkraplać para wodna i elementy drewniane zaczną gnić, a z tej polepy zrobi się błoto.

Czy moje obawy są słuszne?

W która stronę iść, co wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...

Witam, czy coś w tej materii się zmieniło, czy nadal nie warto?  Tradycyjna podłogówka niestety nie wchodzi w grę, a i na akumulacji też mi nie zależy. Miło by było gdyby grzało od stóp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.