Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

potrzebuje pomocy w wyborze kotła. Dom ok 120m2 całość podłogówka. Komin schiedel avant fi 12. Docelowo zestaw solarny (np Ulrich). Zasobnik będzie 300l. Za rok dokupię resztę.

Zastanawiam się nad:

- DeDietrich mcr II

- Vitodens 200

- Ariston Genus premium

 

Czy ktoś doradzi?

Dziękuję i pozdrawiam

Opublikowano

Witam

potrzebuje pomocy w wyborze kotła. Dom ok 120m2 całość podłogówka. Komin schiedel avant fi 12. Docelowo zestaw solarny (np Ulrich). Zasobnik będzie 300l. Za rok dokupię resztę.

Zastanawiam się nad:

- DeDietrich mcr II

- Vitodens 200

- Ariston Genus premium

 

Czy ktoś doradzi?

Dziękuję i pozdrawiam

Inwestycje zaczynasz od końca czyli doboru kotła? Odpowiedz sobie na pytanie jak ma wyglądać instalacja, ile obwodów grzewczych, ile układów mieszajacych, jakie sterowanie, współpraca z układem solarnym, określ swoje wymagania i wtedy można dobrać kocioł i jego konfigurację ( osobiście polecam wykonanie projektu instalacji i doboru urządzeń ! ). Podobnie będzie z układem powietrzno-spalinowym (kominy scheidel są dobre )ale nie warto inwestować w taki układ jeżeli nie wiemy jaki będzie zamontowany kocioł, jakie miejsce poboru powietrza i jaki układ powietrzno- spalinowy trzeba do tego kotła zastosować (120 mm jest jak dla kotła kondensacyjnego dużą średnicą i być może lepszym rozwiazaniem było by zastosowanie układu współosiowego - rura w rurze który trzeba dobrać do kotła). Sugeruje zakup zestawu pakietowego (kocioł + zasobnik+ solary ) jednego producenta, elementy są kompatybilne i współpracują bez problemów, co przy okazji jest trochę tańsze niż zakup każdego elementu osobno.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Moze faktycznie masz racje co do tandemu kociol+zasobnik+solary. Polecisz jakis zestaw?

Myslalem jeszcze nad PC zamiast solarow. Uzytkuje ktos? Jakie + i -

Edytowane przez laguna69
Opublikowano (edytowane)

W 2 domach jako pomocnik montowalem kotly Imergas cos ok 30 kW , wiesza sie je na sciane, w srodku maja zbiornik na ciepla wode 50 l . To wystarcza na drobne potrzeby. Kociol mozna ustawic na piorytet cieplej wody i w razie wiekszego zapotrzebowania na ciepla wode cala moca ja ogrzewa . Bolier nie jest potrzebny .

proste w regulacji temperatury , oszczedne . Sam bym chetnie taki u siebie zamontowal, ale gazu nie ma. :(

Zastanawialem sie nad solarami, szczegolnie z esa dotowane przez gmine , ale mialem ta droga piec na ekogroszek zabudowany i jakby mozna bylo to wrocilbym im ten piec, zeby tylko kase oddali co placilem.

Zastanawiam sie mocno nad pompa ciepla, ale powietrzna . Jak czytalem to Mitsubishi / pewnei inni tez/ maja takie w ofercie co do -8 czy -15 duza sprawnosc maja . Jak wieksze mrozy to piecem grzac trzeba. Ale to nie tak czesto u nas bywa. Majac pompe ciepla chyba solarow nei kalkuluje sie zakladac, koszt wysoki , a wode mozna grzac pompa ciepla na nocnej taryfie.

W/g mnie obecnie jak jest gaz i dobry piec to nie ma sensu montowac solarow czy pompy ciepla. Przez 10 lat nie wroca sie koszty .

Edytowane przez ZbigniewW
Opublikowano

Witam . przy całym ogrzewaniu podłogowym : wybierz kocioł kondensacyjny z zasobnikiem warstwowym ale taki w którego automatyce będziesz mogł obniżyć "krzywą grzania" do parametrów ogrzewania podłogowego i pompe elekrtoniczą z ustawialnym punktem "doboru pompy" i czasem jej wybiegu - to z powoduje że nie bedzie potrzeby montowania mieszaczy a kocioł płynie bedzie pracował w parametrach 8-55 st. żależnie od zapotrzebowania na ciepło . zasobnik warstwowy to ten plus że kocioł nie bedzie wchodził w wysokie temperatury przy podgrzewaniu c.w.u a jedynie o dwa, trzy stopnie wiecej niż nastawiona temp. c.w.u czyli około 45-50 st. ( system z wężownicą okoł 65-70 ) reasumując kocioł pracuje w temp. c.o. do 55 st. w c.w.u również - pełna kondensacja

komin: podłaczenie kotła z kominem układ współosiowy reszta : pobór powietrza do spalania z szachtu kominowego ( oszczedzisz i czas i pieniądze )

pompa ciepła na ciepłą wode pracuje cały rok ( odpowiedni system powietrzny około 300 zł ) ale przy zasobniku warstwowym min. 130l nie ma uzasadnienia finansowego , solary również .

projekt na 120 m2 zbedny : nowy budynek zapotrzebowanie około 55-60 w/m2 petle około 85mb długosci plus dojscie 15 mb

ogólnie filozofi nie ma . po co sobie utrudniać

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.