Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pukające Rury Przy Włączonej Pompie Od C.w.u


guciu69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

już mnie krew zalewa z tym pukaniem. Nie mogę tego rozpracować a i nikt mi nie może doradzić. Może tutaj ktoś pomoże.

 

1. Jak w temacie, gdy włączy się pompa od cwu zaczynają pukać głośno rury. Mam piec Hef 15kW na eko groszek z podajnikiem i sterowaniem pogodowym, jest też zawór 4d. Zamieniałem już między sobą pompy /woda i co/, wymieniłem również zawór zwrotny przy pompie cwu i nadal to samo. W sumie nic innego nie widzę w obiegu CWU abym mógł wymienić. Pukanie jest bardzo głośne słychać je w całej kamienicy, sąsiedzi już mnie wypytywali co się dzieje. Dodam, że temperatura na piecu jest do 70°C a wody w bojlerze 36°C. Wyczyściłem filtr skośny /było trochę syfu/ ale nic to nie dało, nadal puka. Stuki są w zależności jak pracuje pompa /gdy jest na 3 to stuki są dosyć częste ale gdy przełączę na 2 stuki są wolniejsze, i tak teraz mam/. Zimą pompa od CO pracuje cały czas a pompa od CWU załącza się tylko gdy spadnie temperatura zadana wody. Dodam, że piec mam w piwnicy a moje mieszkanie jest na pierwszym piętrze /mieszkania mają jakieś 2,75m wysokości/, czyli orientacyjnie od pieca do grzejnika jest jakieś 4,70-5m, a do bojlera jakiś 7m. Mam dwie pompy takie same: 25/40 180. Oznaczenie 40 jak już się dowiedziałem oznacza wysokość podnoszenia wody do 4m. Czy to nie za małe pompy? Dodam, że przez 5 lat było ok. Ostatnio w nocy dość mocno pukało i wydawało przy tym dźwięki / syczenie/ jakby się zapowietrzyła pompa i sama odpowietrzała. Pokręciłem zaworkiem pompy od odpowietrzania i przycisnąłem go aby wyleciało powietrze, wyleciała tylko woda a więc chyba nie była zapowietrzona. Dziwne było tylko, że przy przyciskaniu zaworka pompa zwalniała.

 

2. Jeszcze pytanie z innej beczki. Przy grzejnikach mam zawory z termostatem. Zastanawiam się nad wymianę na zwykłe zaworki. Czy to dobry pomysł?

 

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Edytowane przez guciu69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak w temacie, gdy włączy się pompa od cwu zaczynają pukać głośno rury...

2. Jeszcze pytanie z innej beczki. Przy grzejnikach mam zawory z termostatem. Zastanawiam się nad wymianę na zwykłe zaworki. Czy to dobry pomysł?...

Ad1 : Pukanie po paru latach może pochodzić od kulki zaworu różnicowego (taki 'kołnierz' równolegle z pompą), która potrafi się pokryć kamieniem ew obleźć z gumy którą jest pokrytaohmy.gif. Telepie się, bo nie trzyma ciśnienia i zarazem przeszkadza w pracy pompie bocznikując jąsad.gifordynarnie. Niestety, żeby to sprawdzić, trzeba spuścić wodę z instalki, zdemontować zawór, a potem potrząsając nim słuchowo potwierdzić/wykluczyć źródło stuków, i ew.wymienić(ok.40-50zł).

Najpierw jednak uruchom pompę i obsłuchaj inkryminowanycool.gifzaworek przy pomocy stetoskopu ew.rurki pl. ok.fi10 włożonej do ucha, a drugim końcem przyłożonej do niego!

Ad2 : Jeśli sprawne, to po co? A jeśli nie puszczają, to warto wymienić, ale także na termostaty, chyba, że chcesz być stałym gościem w kotłowni...

Napisz nam, jakie masz efekty inwestygacjiunsure.gif...

PozdrA.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w mojej instalacji nie ma zaworu różnicowego.

 

 

 

1. Dodam, że piec mam w piwnicy a moje mieszkanie jest na pierwszym piętrze /mieszkania mają jakieś 2,75m wysokości/, czyli orientacyjnie od pieca do grzejnika jest jakieś 4,70-5m, a do bojlera jakiś 7m. Mam dwie pompy takie same: 25/40 180. Oznaczenie 40 jak już się dowiedziałem oznacza wysokość podnoszenia wody do 4m. Czy to nie za małe pompy? Dodam, że przez 5 lat było ok. Ostatnio w nocy dość mocno pukało i wydawało przy tym dźwięki / syczenie/ jakby się zapowietrzyła pompa i sama odpowietrzała. Pokręciłem zaworkiem pompy od odpowietrzania i przycisnąłem go aby wyleciało powietrze, wyleciała tylko woda a więc chyba nie była zapowietrzona. Dziwne było tylko, że przy przyciskaniu zaworka pompa zwalniała.

 

2. Jeszcze pytanie z innej beczki. Przy grzejnikach mam zawory z termostatem. Zastanawiam się nad wymianę na zwykłe zaworki. Czy to dobry pomysł?Proszę o pomoc.Pozdrawiam

 

1. A co może być przyczyną tego zachowania?

2. Ktoś mi mówił, że gdy jest sterowanie pogodowe to lepiej gdy nie ma termostatów na grzejnikach. Dlatego moje zaciekawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w mojej instalacji nie ma zaworu różnicowego...

No to może jeszcze rozszerzalność stalowych rur zamurowanych na sztywno - ma tak mój sąsiad, a ja tego słucham zawsze po odpaleniu gazowca (nagrzewanie ostre) Junkersa. Potem cisza i po ok. godzinie znowu 'cykanie w ścianie' . No, ale to byś miał już od początku instalacji!

 

A głowice termostat zawsze możesz zdjąć, założyć kapturki wciskające iglice zaworków - i porównać sobie, czy tak jest lepiej...

A.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. No, ale to byś miał już od początku instalacji!

 

2.A głowice termostat zawsze możesz zdjąć, założyć kapturki wciskające iglice zaworków - i porównać sobie, czy tak jest lepiej...

 

 

1. No właśnie. Cztery zimy było dobrze a ostatnia trochę "hałaśliwa". Może być to wina pomp? Albo się kończą bo są źle dobrane /są 25/40 a może powinny być 25/60/, albo kończą się od starości?

 

2. Spróbuję zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. No właśnie. Cztery zimy było dobrze a ostatnia trochę "hałaśliwa". Może być to wina pomp? Albo się kończą bo są źle dobrane /są 25/40 a może powinny być 25/60/, albo kończą się od starości?

Ta 'wysokość podnoszenia' pomp to po prostu max ciśnienie słupa wody dla strumienia nominalnego. Taki punkt na wykresie p-v . I ta pompa akurat ma nominalne ciśnienie pompowania 4m sł.H2O=0,4Bara. I TO właśnie CIŚNIENIE musi przeciwstawić się OPOROM hydr sieci CO, ale nie WYSOKOŚCI samej instalacji, bo to nie hydrofor, a obiegówka!

Tym niemniej osłuchaj pompy w pracy (stetoskop w ok.zaworka odpowietrznika), bo mogą mieć już promieniowe LUZY na wirniku i to też przenosi się po rurach jako stuki...

 

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.