Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak założyć instalacje c.o z kotłem gazowym?


sledzio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Planuje zakup kotła gazowego: ARISTON EGIS FF 24 (Admin - link w pierwszym poście?? Niepotrzebny :lol: )

 

Chciałbym samodzielnie (z wyjątkiem podłączenia gazowego) założyć instalacje (3 kaloryfery + suszarka) w mieszkaniu 32 m2.

 

Więc mam kilka pytań:

Co muszę kupić (oprócz pieca, rur i grzejników)?

Czy mogą być rury PP?

Jakie grzejniki?

Czy potrzebuję gadżetów takich jak pompy, filtry, sterowniki, itp??

I najważniejsze...

Czy coś takiego:

563ff6f8b6.jpg

jest poprawna instalacją?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Podłączenie jest w porządku. Jednak przyjmuję, że kolejność podłączeń pod narysowanym kotłem jest poglądowa, bo nie ma odniesienia do faktycznych podłączeń dowolnego typu kotła dwufunkcyjnego.

 

Musisz jeszcze dokupić:

1. W przypadku zastosowania grzejników typu V ( dolnozasilanych ) przyłącze proste ( do dołu ) lub kątowe ( do ściany ) oraz głowicę termostatyczną z gwintem 30 mm; natomiast w przypadku grzejników typu C ( bocznozasilanych ) - zawory regulacyjne termostatyczne z głowicami lub zwykłe.

2. Mogą być rury PP ale z wkładką stabilizującą ( do ich łączenia będziesz potrzebował tzw. zdzieraków ).

3. Grzejniki - dowolne, odradzam jednak marketową chińszczyznę.

4. Filtry dwa - jeden do gazu, wystarczy spokojnie 3/4", drugi do zamontowania na powrocie z grzejników. Pompa jest wbudowana w kocioł. Warto zakupić programator pokojowy.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zdzierak do rur stabilizowanych PP to nic innego jak rodzaj noża w tulei aluminiowej o okreslonej średnicy takiej samej jak średnica rur PP z wkładką aluminiową. Umożliwia zdjęcie warstwy aluminium z rury PP celem zgrzania z dowolną kształtką.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Koniecznie jeszcze filtr na wodę zimną przed kotłem. Przed i za każdym filtrem zawory odcinające. Dobrać również trzeba przekroje rur wg sztuki. Nie znam tych kotłów i nie wiem czy mają uzupełnianie zładu wbudowane, ale też o tym powinno się nie zapomnieć. Prawidłowe napełnianie zładu w instalacji powinno posiadać dwa zawory odcinające. Rodzaj instalacji nie gra roli, chodzi głównie o estetykę rur położonych na wierzchu. PP nie wygląda zbyt estetycznie, moim zdaniem. Ma tylko jedną największą zaletę, jest tani. Widzę że kolega chce zaoszczędzić na wykonawcach, więc popieram sugestie kolegi, nie oszczędzamy na materiałach.

 

A i jeszcze jedno, nie wiem jak u kolegi z twardością wody. Proponuje zład po wypłukaniu instalacji napełnić wodą zmiękczoną.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.