Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawor Termostatyczny Mieszajacy


nori76

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie nad faktem modernizacji instalacji CWU w lazience. Poniewaz kociol CWU (dwufunkcyjny) znajduje sie w kuchni to mija sporo czasu i kilka dobrych litrow wody musi przeplynac aby z kranu poplynela ciepla woda. Pomysl jest taki aby zastosowac dodatkowo pogrzewacz przeplywowy podlaczony do zaworu mieszajacego termostatycznego. Idea jest taka, ze na poczatku kiedy od strony kotla plynie zimna woda to od strony podgrzewacza jest puszczana goraca i mieszana z ta zimna od kotla w taki stopniu aby na wyjsciu zaworu uzyskac temperature zyczona. W miare jak do zaworu od strony kotla bedzie doplywac cieplejsza woda strona od podgrzewacza bedzie domykana az do jej odciecia. Czy ten pomysl oceniacie jako mozliwy do realizacji przy uzyciu zaworu mieszajacego termostatycznego? Sa gdzies dostepne specyfikacje jak dziala taki zawor? jakies wykresy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charakterystyki czasowe znajdziesz na stronkach producentów (Danfoss, ESBE, Afriso, Herz, Regulus itp) ale tak na żywca to Ci powiem, że przy termostatach (mieszkach) cieczowych to zabiera im ok 20min, a gazowe potrzebują ok 10min co przestawienia się całkowitego (mam to w pamięci z dokumentacji głowic Danfoss) - i tego nie przeskoczyszohmy.gif! Najlepsze, co ludzie wynaleźli w temacie, to cyrkulacja CWU - tzw trzecia rurka...

I w TĘ stronę wiosłuj Przyjacielu, polukaj na Forum, rozrysuj schemacik, a my Ci pomożemy to złożyć do ku... czyli w całość!

PozdrA.

PS Sorki, niedopatrzyłem się DWUfunkcyjnego kotła - czyli woda podgrzana nie może wracać do bojlerka, bo jest tylko nagrzewnicasad.gif! Trzebaby sprawę obgadać z konstruktorami z firmy od przepływowców el ! Ja mam takowego AGA z Elektrometu i dobrze chodzi - może nie będzie protestował i tylko wyłączy grzałki, jak zacznie mu dopływać CW zamiast ZW ? Wtedy zbyteczne będą wszelkie zawory termostat...

Edytowane przez adamasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszło mi do głowy rozwiązanie jeszcze prostsze, choć niekonwencjonalne. Mianowicie zastosowanie w łazience małego (7-10l) ciśnieniowego bojlerka el. w roli 'podgrzewacza uprzedniego' - w szeregu z nagrzewnicą kotła gazowego! Temperatura wody mu nie szkodzi, a czas nagrzewania do 40stC przy grzałce 2kW będzie kilkuminutowy zaledwie (w ciągu dnia może sobie podgrzewać zawartość własną grzałką). Po odkręceniu kranu masz od razu ciepłą wodę, a to co dopełnia baniaczek, to też ciepła - bo z kotła gaz. Po zakończeniu wypływu kocioł zatrzymuje nagrzewnicę, zaś termostat el. dba o ciepłotę zawartości bojlerkasmile.gif! Oczywiście zaw. bezp+zwrotny konieczne przed wejściem do zbiornika. Reszta wg instrukcji podłączenia!

Myślę, że temat aktualny, bo rozległe instalacje i kotły 2-funk w piwnicy są dość popularne w PLrolleyes.gif! Napisz, jak rozwiązujesz problem...

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Myślę, że temat aktualny, bo rozległe instalacje i kotły 2-funk w piwnicy są dość popularne w PLrolleyes.gif! Napisz, jak rozwiązujesz problem...

Pomyślałem też o zaworze 3D typu 'bez oparzeń' jak popularny TM50 czy TM200 Danfossa - obawiam się, że podawanie wody gorącej do OBU wejść zaworka (sytuacja PO dojściu CWU z nagrzewnicy kotła) może go przyblokować! MUSI być różnica temperatur, bo inaczej zawór nie ma jak schładzać wody i zapewne się będzie zamykał...

Ale poczekajmy na wieści od praktyków-instalatorów - im więcej doświadczeń tym lepiejtongue.gif!

PozdrA.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o taki zawor "antyoparzeniowy" chodzilo mi od poczatku. Ale wlasnie nie wiem jak on dziala, jakie ma czasy domykania i otwierania.

Pozostajac przy ostatnim pomysle, gdyby miedzy kociol gazowy a zawor "anty" wlozyc cos co by rozlaczalo grzalke pogrzewacza kiedy woda ciepla z kotla dotrze do zaworu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostajac przy ostatnim pomysle, gdyby miedzy kociol gazowy a zawor "anty" wlozyc cos co by rozlaczalo grzalke pogrzewacza kiedy woda ciepla z kotla dotrze do zaworu?

Sorki, myślałem o typowym zaworze 3D do obiegu kotłowego. A to coś o czym mówisz, to termostat np.do kotłów CO (zakres 30-90stC) z sondą umieszczoną na przewodzie od nagrzewnicy kotła (najlepiej wstawiony miedziany odcinek, bo nagrzewa sie błyskawicznie). I podłączasz styki rozwierne termostatu z zasilaniem przepływowca el. Ustawiasz temp np na 40st i jak się ta rurka nagrzeje, to wyłączy się zasilanie el. i pozostanie tylko CWU z kotła. Pytanie, czy ten 3d'anty' przy nastawie na 40st zamknie się całkiem od strony przepływowca el... Lepiej od strony gazowego lepiej podnieść temp do 50st, bo rury w ścianie też chłodzą CW. Ale tak czy inaczej powinien stabilizować temp na kranach - i to jest kolejny plus takiego rozwiązaniarolleyes.gif!

Wypróbuj i daj znać bo jest tu więcej takich ciekawych nowegobiggrin.gif...

PozdrA.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze uda mi sie gdzies dorwac taki zawor mieszajacy do testow bo ciekawi mnie jak on sie zachowa kiedy pod zimna wode podlacze wode z kotla, a pod ciepla podlacze goraca z przeplywowego. W opisie zaworu jest mowa o odcieciu goracej kiedy zabraknie zimnej (tu gdy doplynie ciepla z kotla). W pierwszej fazie wszystko powinno byc "cacy" bo na doplywie zimnej bedzie zimna z kotla ale jak ona zacznie plynac coraz cieplejsza to w pewnym momencie powinno wykryc brak zimnej na dojsciu (bo juz ja kociol podgrzeje i doplynie), a przy ustawieniu goracej z przeplywowego na ok 60stopni powinien byc spelniony rowniez drugi warunek ze temp. wody zmieszanej bedzie nizsza od goracej o 10K no i powinno odciac doplyw goracej. Tylko czy tak jest i czy doplyw zimnej (tu juz cieplej z kotla) pozostanie ciagle otwarty i w kranie bedzie plynac woda tylko z niego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie, wypadałoby napisać do np.Danfoss Poland, bo oni chyba najdłużej robią takie zaworki (teraz popularne są też ESBE) i przedstawić problem. myślę, że byliby zainteresowani także z punktu widzenia marketingu: to w końcu jeszcze jedno zastosowanie ich produktucool.gif! Spróbuj od tej strony...

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.