Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Solarów


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chcę wykonać system solarny z podgrzewaniem CO z zastosowaniem 16,5m2 kolektora płaskiego ustawionego pod kątem ok 60 stopni - lepsze grzanie w okresie luty- maj i wrzesień -listopad w okresie letnim kolektory tak ustawione nie będą pracowały pełną mocą - niewłaściwy kąt padania promieni słonecznych co pozwoli na zmniejszenie potrzebnego bufora. - lokalizacja Warszawa

Przy takiej powierzchni kolektora bufor zalecany jest 1800l ja chciałbym zrobić bufor ok 1000l

Czy moje założenia mają sens?huh.gif

 

Pozdrawiam. Sambor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za odzew. Kolega zrobił symulację programem "Getsolar Professional" zamieszczam wyniki dla 3 różnych kątów 44, 55 i 63 stopnie nachylenia kolektora

 

Kolego @Bachus dlaczego ten program wylicza bufor 1700l a nie tak jak Kolega twierdzi 800l? J

a twierdzę, że dla 800l będzie większy zysk energetyczny niż dla 1700l oczywiście dla pow 16,5m2 kolektora.

W programie tym nie można było zmniejszyć bufora - był on narzucany przez obliczenia - max zmagazynowana energia -oczywiście w lecie.

 

Ciekawą pozycją w załączonych obliczeniach jest oszczędność na paliwie -w tym przypadku pelletu, podana dla każdego miesiąca.

 

pozdrawiam

Symulacja - Szymanowek - Zysk solarny_Ekbilans 44.pdf

Symulacja - Szymanowek - Zysk solarny_Ekbilans 55.pdf

Symulacja - Szymanowek - Zysk solarny_Ekbilans 62.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak to mój błąd - myślałem o zysku temperaturowym w okresie używania CO czyli okres październik - marzec, w tym okresie nie ma nadmiaru energii którą można by zmagazynować jednocześnie ogrzewając budynek.

Tutaj sam budynek, a głównie płyta ogrzewania podłogowego jest czynnikiem magazynującym energię z solarów.

Zastosowanie większego bufora wodnego - 1700l powoduje zwiększenie bezwładności układu CO.

Dodatkowo przedstawiam konkretne symulacje dla tego projektu- te poprzednie były z wersji demo tego programu.

Z wyliczeń widać że zwiększenie kąta pochylenia kolektora z 44 do 62 stopni nie powoduje rewelacyjnego zwiększenia sprawności, chyba będzie lepiej i taniej dodać jeszcze jeden kolektor.

W konkretnym przypadku koszt oryginalnego podniesienia pola kolektorów z 44 do 62 stopni to ok 5000+23% , zaś koszt dodatkowego kolektora z mocowaniem to 2500+23% + cena grubszej rury zasilającej ( nie DN20 a DN25)+ cena dodatkowego płynu solarnego, grupa pompowa bez zmian

Zamieszczam te wyliczenia może komuś się przydadzą do własnych zastosowań.

 

Pozdrawiam

Symulacja - Szymanowek prawdziwa 44 800l 8kol.pdf

Symulacja - Szymanowek prawdziwa 44 800l 9 kol.pdf

Symulacja - Szymanowek prawdziwa 62 800l 8kol.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.