Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Awaria Systemu Kolektorowego


vitara

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z instalacją solarną która funkcjonowała 5 lat i się zepsuła. Zdjęcia poglądowe i opis problemu

4841558300_1300099825_thumb.jpg 6359740000_1300099826_thumb.jpg 7880797200_1300099827_thumb.jpg 4301131900_1300099829_thumb.jpg

1.Problem polega na tym, że instalacja nie grzeje. Pompa chodzi pracuje ale nie wiem czy pompuje czy tylko "miele" wodę bo nie wiem jak to dokładnie sprawdzić ?

2.Wirnik nie ma luzów.

3.Wskaźnik przepływu wskazuje na brak przepływu.

4.Układ był odpowietrzany zarówno na górze - kolektory jak i na dole wężownica

5.Układ ciśnienie trzyma ile się nabije pompką ręczną tyle jest.

6.Wskazania czujników w słoneczne południe czujnik dachowy wskazuje 87 st C a w zbiorniku 40 st

 

Gdzie tkwi przyczyna braku przepływu ?

a) Pompa straciła wydajność i wysokość podnoszenia ?

B) poduszka powietrzna uniemożliwia przepływ ?

c) inna możliwość o której nie wiem ?

e) czy pompa gdyby ją wymienił musi mieć mieć wysokość podnoszenia 8-9 metrów ? tyle jest wszak od kolektorów do zbiornika czy może mieć wysokość podnoszenia 4 metry bo słup wody do góry jest równoważony słupem wody w dół ?

Jeden z instalatorów powiedział że wlot węża od pompki napełniającej układ glikolem powinien być powyżej pompki bo ona nie zassie sama ? czy to jest prawda?

Podpowiedzcie czego mam się czepić. bo już nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteś pewny, że pompa pracuje ?? (już kilka razy mi się zdarzyło, że użytkownik mówił, że pompa jest włączona, a nie ma przypływu, a okazywało się, że stała)

 

Jeśli pracuje i nie ma przepływu - będzie pewnie do serwisu.

Jeśli się nie włańcza to przed stwierdzeniem że to pompa, należy sprawdzić automatykę i czujniki temperatur, może źle odczytują i automatyka nie ma zamiaru włańczać pompy pomimo odpowiednich temperatur.

 

Pompa 8-9m podnoszenia dla domku jednorodzinnego jest pompą dużą, ale ciśnienie podnoszenia zależy to od średnic z jakich masz wykonaną instalację, ilości kolektorów oraz długości trasy i zakrętów.

W grupach pompowych instalowane sa zwykle takie pompy aby byly uniwersalne dla wszystkich.

 

edycja

Przy założeniach

3 kolektory płaskie

instalacja z rurek miedzianych o średnicy 15x1

długość instalacji 40mb (20m od zasobnika do kolektora + 20m od kolektora do zasobnik)

 

wychodzi mi podnoszenie pompy ok 32000 Pa - tj. 3,2 m s.w.

Edytowane przez German
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Po wykręceniu korków odpowietrzających można przykładając śrubokręt do osi silnika sprawdzić czy się obraca.

2. Zdarzały się przypadki urwania wirnika od osi silnika. Można to stwierdzić po odkręceniu korpusu silnika od pompy (po odcięciu od instalacji), przypadek raczej rzadki ale możliwy.

3. Całkowicie zapchany filtr na instalacji.

4.Jeśli wymiana pompy to na taka samą lub o podobnych parametrach.

Wysokość podnoszenia to parametr określający jakie opory przepływu może pokonać pompa instalacji. Parametr obliczany na etapie projektowania instalacji, opory instalacji (nie wysokość, ciśnienie statyczne załatwia ten temat). Zainstalowanie nieodpowiedniej pompy może powodować nieprawidłową pracę instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.