Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, prosiłbym obeznanych forumowiczów o przybliżenie mi kosztów wykonania instalacji w budynku jednorodzinnym. Oczywiście w przybliżeniu.

Na parterze domku będzie 6 pętli podłogówki, dwa grzejniki drabinkowe w łazienkach, jeden grzejnik w sypialni i jeden w garażu.

Na piętrze 5 grzejników, w tym jeden drabinkowy oraz jedna pętla podłogówki. Do ogrzania będzie wykorzystany kocioł na ekogroszek i kominek z płaszczem wodnym. Do tego zasobnik cwu 250L i kolektory słoneczne.

Dla uproszczenia:

7 pętli podłogówki

9 grzejników

kocioł na ekogroszek

kominek z płaszczem wodnym

zasobnik i kolektory słoneczne

 

I dodatkowo:

Czy opłaca się robić odpowietrzenie grzejników do naczynia wzbiorczego? Schemat poniżej.

Czy można rurę zasilającą grzejniki poprowadzić dalej do naczynia wzbiorczego, potraktować jako rurę bezpieczeństwa, czy lepiej dać osobną?

post-17263-0-27105900-1299102673_thumb.jpg

Pozdrawiam

Opublikowano

Według mnie może tak być o ile to jest najwyższy punkt ,chyba że masz układ zamknięty i nie chcesz naczynka ale ja mam uklad zamknięty i od czasu kiedy zlikwidowałem naczynko bo nie mam miejsca na zamontowanie jego to stale mam problem z odpowietrzaniem ponieważ odpowietrzniki automatyczne nie wyrzucają całego powietrza to tyle a wycenę , z czego będziesz chciał robić tyle zapłacisz :))nikt niewie z czego chcesz miec wykonaną instalację

Opublikowano

Mój sąsiad zapłacił za podobną instalacje + woda + kanaliza 11000zł za samą robociznę... cena z Poznania.

co do 'rury bezpieczeństwa' to daj osobno, możesz wtedy zastosować zawór 4drogowy który pozwoli ci sterować temp. powrotu (ochrona pieca) oraz temp. na zasilaniu (oszczędność eko-groszku).

Opublikowano

rura bezpieczeństwa powinna być osobna, nie kombinuj

 

ja mam uklad zamknięty

 

jak w takim razie masz zabezpieczony kocioł przed nadmiernym wzrostem temperatury, chłodnica ?

Opublikowano

Rozumiem że to do mnie cytowane,więc mam reflexa i tak zwaną szynę z zaworem bezpieczeństwa jestem amatorem jeśli jesteś fachowcem, to wiesz co to jest i proszę nie naśmiewać się zemnie:PPPP . Jeśli chodzi o chydraulikę to interesuje mnie to chciałbym dużo wiedzieć lecz, zaduzo jest pseudo aniżeli prawdziwych fachowców:) zwracam honor tym prawdziwym:)

Opublikowano

spoko

jeśli juz decydujesz sie na zamkniecie instalacji to powinna być jakaś chłodnica, bo reflex + zb to różnie może działać,

z resztą duża rola to sposób palenia, tylko nie zawsze można przypilnować i o to chodz.

Opublikowano

Rozumie cie:) wyjaśniam ze ja mam zamknięty ale tylko zamknięty bez naczynka albo jedno albo drugie nie miałem na myśli oby dwóch:), a propo zamkniętego powiedz czy dobrze myśle ze dlatego ze teraz niemam naczynka często zbiera mi sie powietrze i musze luzować na śrubunkach przy grzejnikach bo niechce mi wyrzucać do końca powietrza?????

Opublikowano (edytowane)

Przy otwartym naczyniu powietrze ma gdzie uciec i układ tego pozbawiłeś. Nie wiem dokładnie jak wygląda Twoja instalacja. Teoretycznie jak wywaliłeś naczynie możesz w to miejsce wstawić odpowietrznik. Teoretycznie na każdym pionie ten odpowietnik powinieneś mieć, oczywiście odpowiedni, ponieważ przy spadku ciśnienia odpowietrznik automatyczny potrafii podsysać powietrze z zewnątrz do instalacji i ją napowietrzać. Jeżeli masz problem z odpowietrzeniem dobrym sposobem może okazać się montaż seperatora powietrza.

 

Czy na grzejnikach masz zamontowane odpowietrzniki i one nie są w stanie odpowietrzyć układu?

Edytowane przez German
Opublikowano

a co z grzejnikami ?

 

Automaty mogą jak wcześniej pisałem zasysać przy spadku ciśnienia w instalacji.

Dlatego powinny być wyposażone w korek wodny, który opadnie i nie dopuści do napowietrzenia. Jak bedzie musiał odpowietrzyć wtedy powietrze korek podnosi i ucieka.

Czasem montuje się przed odpowietrznikiem zawór odcinający ale wtedy już nie jest automatyczny.

Opublikowano

Tak, automaty mam na grzejnikach, i nie wiem dlaczego bo są 4 piony a tylko na jednym co jakiś czas trzyma gdzieś powietrze i automat go nie wyrzuca ,jest dobry bo sprawdzałem .

Opublikowano

a wycenę , z czego będziesz chciał robić tyle zapłacisz :))nikt niewie z czego chcesz miec wykonaną instalację

 

Prosiłem o pomoc w wycenie wykonania instalacji - robocizna.

Ale skoro już o materiale. Całość wykonana w miedzi. Ewentualnie przy kotle stal.

Zastanawiam się tylko czy w przypadku centralnego odpowietrzenia nie pokusić się o użycie Pexa. Jest jednak tańszy, a w założeniu, że ta część instalacji będzie służyła do odpowietrzania, a nie do przepływu czynnika ciepła, nie będzie tam zbyt wysokich temperatur. Oczywiście schemat, który narysowałem wcześniej jest tylko poglądowy. Poniżej przedstawiam dokładniejszy.

W instalacji przewidziany jest oczywiście zawór czterodrogowy.

 

Wracając do materiału. Z tego co się orientuję w temacie korozji, to połączenie niektórych stopów metali w roztworze wodnym ( w układzie krążącym) powoduje przyspieszenie tego procesu dla poszczególnych materiałów. Gdy połączymy w takim układzie, jakim niewątpliwie jest układ c.o. miedź, mosiądz i ocynk to nastąpi szybka degradacja tego ostatniego. Czy mam rację? W związku z tym, jakie materiały można ze sobą łączyć w instalacji? Przy podłączeniu wody użytkowej dozwolone jest połączenie mosiądzu i ocynku ale jako pierwszy powinien wystąpić ocynk. Jeśli się mylę, proszę o wyprowadzenie z błędu.

 

post-17263-0-42159500-1299533449_thumb.jpeg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.