Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Olej Opałowy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

U syna w domu jest kocioł Wolfa 25kW z możliwością założenia palnika : gazowego, olejowego i na pellet -na razie pali pelletem - 800-1000kg/msc, dom nowy, dobrze ocieplony.

Jeżeli chcesz ogrzewać olejem to kup taki kocioł aby można go przezbroić np na pellet lub propan.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam zainstalowany kocioł z palnikiem na olej opałowy ,wygoda niesamowita ,ustawiasz tęperaturę na sterowniku w pokoju ,i koniec. Kończy się paliwo telefon przyjeżdża ekipa napełnia płacisz i płaczesz przy dzisiejszych cenach ropy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

o kotłach gazowych i na paliwo stałe jest w sieci pełno informacji - budowa, zasada działania, rodzaje poradniki eksploatacji regulacji itp.

a o kotłach olejowych prawie nic...

Z tego co wyczytałem na stronach producentów to są jakby 2 główne rodzaje żeliwne z komorą spalania na dole otoczoną wodą i zawirowaczami na górze - przykład firmy Viessmann - Vitorond i drugi typ z tzw. gorącą komorą spalania - Viessmann Vitola.

Który lepszy - plusy i minusy.

Jak sie patrzy po Vitoli to zasadnicza budowa nie zmieniła sie od 30 albo wiecej lat zmieniają sie nazwy i niuanse w konstrukcji zawirowywaczy stalowe, comferral, biferral ale zadziwiające to to że sprawność średnioroczna podawana przez producenta w kotłach 30 letnich i nowych jest prawie identyczna !!! (nie biorę pod uwagę kondensatów)

Czy rzeczywiście nic sie w tych kotłach nie zmieniło?? To czy jest sens kupować nowe czy z paronastoletnim przebiegiem za ułamek ceny nowego.

Są gdzieś dostępne jakieś poradniki eksploatacji kotłów olejowych - jak je najekonomiczniej użytkować?? Jakie temperatury utrzymywać min - max - histereza pracy palnika itp.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdecydujesz się na "żeliwniaka" to z powodzeniem możesz kupić paroletni czy wręcz kilkonastoletni kocioł i nowy palnik. Jeśli szukasz nowości w tym zakresie to patrz na wyroby ze skandynawii lub belgii, danii.

Jak je najekonomiczniej użytkować - w skrócie, jak z każdym kotłem, odpowiedni dobór do instalacji, odpowiednie izolacje domu i wreszcie dobry i dobrze ustawiony palnik ( jeśli nie masz sprzętu serwisowego to niewiele w tym zakresie zrobisz sam)

Ten typ kotłów jest obecnie niepopularny ze względu na cenę paliwa i ogólnie koszty eksploatacji. W zasadzie to kto może to "ucieka" z kotłów na olej i dlatego nie ma a przynajmniej ja nie znalazłem jakichś ogólnie dostępnych poradników.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam blaszaka 25kw z początku lat 70-tych i jak na razie nie ma ochoty się rozsypać, natomiast palnik w nim już mam trzeci - czasami remont palnika przewyższa koszt zakupu używanego B)

 

....wg mnie najważniejsze to nie kręcić przy pompie - jak pokręcisz i pomajstrujesz przy ciśnieniach to bez zegarów już jej nie ustawisz,wymiana dyszy co rok - nie może lać,dobór strumienia i kąta zależny od komory spalania,dawka paliwa, a więc spalanie również zależne od dyszy - możesz wstawić dyszę o tym samym kącie,która będzie podawała 4 litry na godzinę lub 10 litrów na godzinę - dzięki temu mamy możliwość modulacji mocy, kontrola filtrów i wymiana lub czyszczenie - to ważne!!

 

regulacja u mnie tylko ilością powietrza i doborem odpowiedniej dyszy - i to polecałbym wszystkim - zbyt dużo powietrza - płomień będzie gasł lub nie dopalał, zbyt mało kocioł będzie kopcił, barwa płomienia powinna być jasnożółta lub żółta,właściwe ustawienie palnika będzie widoczne na kominie - tak jak teraz to ma lecieć tylko para wodna, przy temperaturach dodatnich - nie ma być nic widać.

....po przyłożeniu dłoni do wylotu komina - ręka musi być czysta - może być co najwyżej mokra od pary

 

to tyle w wielkim skrócie :-)

 

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowny panie kaczy jakieś bzdury Pan wypisujesz (ja mam blaszaka 25kw z początku lat 70-tych i jak na razie nie ma ochoty się rozsypać, natomiast palnik w nim już mam trzeci - możesz wstawić dyszę o tym samym kącie,która będzie podawała 4 litry na godzinę lub 10 litrów na godzinę - dzięki temu mamy możliwość modulacji mocy )

 

 

Spalanie Dla mocy 25 kw nie przekracza 2 do 2,2 kg/h przy sprawności kotła {obciążenie cieplne 25,8 kw moc cieplna wyjściowa 23,3kw } pozdrawiam Hermogenes

 

Edit 10 na godzinę to chyba dane dla drewna .

Edytowane przez Hermogenes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego Hermogenes - nie wiem czy bzdury - może na opak coś przeczytałeś ;)

 

;...możesz wstawić dyszę o tym samym kącie,która będzie podawała 4 litry na godzinę lub 10 litrów na godzinę....

 

w tym przypadku chodziło mi tylko o przykład, iż na rynku dostępne są dysze o różnej wydajności ,wielu kupuje dyszę do palnika nie patrząc na parametry, gdyz sądzi ,że dysza to dysza - bezsensem jest wstawianie dyszy o potężnym przepływie do małego kotła - pomimo iż kocioł będzie pracował znacznie krócej to spalanie będzie miał duże i przepał też

 

samo spalanie w kotle można bardzo dobrze monitorować poprzez zużycie oleju, montując dysze o różnej wydajności zużycie on będzie różne w tej samej jednostce czasu, przy przybliżonych parametrach - np w godzinie czasu

 

załączam poglądowy wykaz dysz z przepływem na godzinę i kątem rozpylania:

http://www.afriso.pl/viii-armatura-olejowa-09-dysze-do-palnikow-olejowych-cat-1_984_993.html

 

mam nadzieję ,że się z tym zgodzisz B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki przyjacielu drogi za tą informację, coś mi wspominał dostawca ale nie był zdecydowany gdzie dzwonią.Do tej pory to on miał jakieś obowiązki w tym kierunku ja się tylko podpisywałem na oświadczeniu. Pozdrawiam Hermogenes  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HermogenesNie wydaje Ci się to dziwne, że od wielu lat dostawcy informują Urząd Skarbowy do kogo wiozą olej ? i jaki ten odbiorca ma kocioł? a teraz jeszcze chcą ekstra zgłoszenia od użytkowników pod groźbą kar?  Przecież oni mają te dane.

Stąd moje pytanie o drugie dno tego dziwnego zarządzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co mi zrobisz jak ja się dopiero szkolę w Warszawie, Byłem w US pogonili po pokojach pani inspektor jest na szkoleniu w stolicy. inna miła pani wzięła nr. telefonu i obiecała powiadomić. przy okazji wyznała że prawdopodobnie będę musiał pojechać do Urzędu Celnego, ale Ona nie jest kompetentna.w udzielaniu takich informacji. Portier czyli osoba na właściwym stanowisku stwierdził że już kilka osób było pytało jeden nawet pojechał do UC  i przytłoczony papierologią zrezygnował. Będę zdawał relację więc się nie dziwcie że temat zmieni się w monolog. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby złożyć wniosek on line trzeba się zalogować na www.podatki.gov.pl  co w moim przypadku nie jest takie łatwe dane która dostałem z PIT 40A są widocznie z dupy,  krótko mówiąc logowanie nie przechodzi. Co ja zrobię kiedy Oni nie mają mojego płaszcza. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój bank nie wydaje profili żadnym podmiotom. Nie widzę innej możliwości jak profil ZUS który jak napisałem Tobie wcześniej nie jest przyjmowany celem złożenia AKC-RU. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem po rozmowie telefonicznej z Panią inspektor zostałem umówiony na czwartek. Pozdrawiam Hermogenes

ps. Postaram się wybadać o co biega z tą rejestracją " przyczyny ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już "zarejestrowany" Pani inspektor miała kłopoty mimo tego że korzystała z kompa firmowego; (ale nie tylko ze mną). Gdzie były błędy dużo ich było między innymi / do dziś na skrzynki w tel. i laptopie nie doszły linki autoryzujące / mieszkam pod adresem bez ulicy wyrzucało z systemu/ na kompie US zwracało błędy na bieżąco u mnie dopiero po wysłaniu; nie miałem możliwości poprawienia a 3 złe próby i blokada.   Więcej nie napiszę wykpię się RODO. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że miałem więcej nie pisać w tym prywatnym dzienniczku celem zaspokojenia Twojej nieodpartej skromności dopiszę . Na całym świecie tam gdzie dochodzi do styku urzędnika z petentem; a urzędnik decyduje za  tego drugiego zawsze będą wałki. W naszym przypadku ktoś z innego szczebelka zapewne został pozbawiony profitów i w myśl skoro ja tych jabłek nie jem, nikt inny też ich kosztował nie będzie. Ja zastosowałem prostą metodę wymyśliłeś druczek więc go wypełnij. To że oni blokują dostęp do portalu jeśli nie podasz hasła do skrzynki pocztowej to jest zgroza żeby nie napisać k******o. Ubiegam Twój następny krok tak mogłem zarejestrować nowy adres specjalnie do tego celu tak to robią małolaty. Koniec zwierzeń. Pozdrawiam Hermogenes

ps. Przeczytaj nie odpisuj. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zarejestrowaleś w końcu ten kocioł na olej - czy nie? - bo to nie wynika z tych poprzednich wypowiedzi.

Jak tak dogłębnie zmielieś temat to doradź jak zrobić to prościej? - na podstawie swoich doświadczeń. Rozterki nie pomogą zarejestrować szybko i bezproblemowo kotła na olej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jestem zarejestrowany razem z kotłem. Sam proces jest w zasadzie prosty tylko nie dostawałem linku aktywacyjnego na program pocztowy i wypełniałem dalszą część rejestracji /zgłoszenia skąd ciągle wywalało błąd danych z dopiskiem połącz się z chwilę, bez wyjaśniania jaki to błąd, tak było poprzez stronę US. Trzeba to robić przez stronę PUESC. Dodatkowo w moim przypadku w adresie nie posiadam nazwy ulicy a musi być wpisane dokładnie to co w papierach US  inaczej też wywala błąd. Następnie przy zgłoszeniu kotła trzeba podać dokładnie w odpowiedniej rubryce; producenta / typ / model / moc, tam rozwijają się podpowiedzi ale nie wszystkie. W rubryce zapotrzebowanie (coś w tym stylu) lepiej podać wartość zawyżoną gdyż nikt jeszcze nie wie jak to będzie wyglądało w realu taka sugestia Pani inspektor.     . Biorąc pod uwagę to że byłem umówiony na wypełnianie papierów z miłą Panią urzędnik ( to wiąże się jednak z zostawieniem hasła do swojej skrzynki na kompie US ) odpuściłem rejestrację przez stronę PUSEC . Pozdrawiam Hermogenes

ps. Trzeba zbierać wszystkie papiery urzędowe nie wiadomo co się kiedy może przydać.

Edytowane przez Hermogenes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.