Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam!

Właśnie kupiłem, dom z lat 70-dziesiątych.

Dom do niedawna był ogrzewany eklektycznie (raczej tylko 2-3 pokoje), ale ja chce oczywiście zamontować centralne ogrzewanie i tu pojawia się mały problem.

Pomieszczenia na piętrze są już wyremontowane natomiast na parterze dopiero będę wykańczał.

Problem polega na tym, że nie mogę zrobić instalacji tak jak w rodzinnym domu tzn. jedna rura aquahterm 25mm wzdłuż korytarza i odprowadzenia z niej 16mm do każdego grzejnika podłogą i na piętrze tak samo, bo podłogi na piętrze są odnowione przez poprzedniego właściciela.

Została mi tylko jedna opcja tzn. rurę 32mm stabi aquatherm z kotła doprowadzić na parter domu (z piwnicy) rozdzielić ją na dwie rury 25mm i puścić je (jedna główna 25mm przód budynku a druga na tył budynku też 25mm ):

- "Głowna" rura 25mm przez salon do kuchni na parterze. Od tej głównej zrobić odejścia do grzejka w salonie i kuchni 16mm każda, natomiast odejścia od głównej 25mm na pierwsze piętro rurkami 20mm do grzejników w dwóch pokojach (każdy grzejnik na piętrze osobno rurka 20mm), druga główna na tylnie pokoje domu podobnie

Teraz pytanie czy tak mogę to zrobić i czy to jest optymalne rozwiązanie?. Chodzi głownie o to a żeby wszystkie grzejniki grzały mniej więcej podobnie a nie jeden słabiej drugi mocniej

Zastosowanie rurek grubszych przy podejściach do grzejników na piętrze o 4mm w stosunku do rurek na parterze powinno wyrównać prędkości przepływu wody przez te wszystkie grzejniki.

Czy to będzie działać prawidłowo?, czy może macie jakieś inne pomysły?. Zaznaczam, że pokoje na piętrze są już odpicowane i nie wchodzi w rachubę jakieś kłucie w ścianach.

Wywiercenie dwóch otworów w podłodze i przeciągnięcie ich po ścianie w remontowanej kuchni i remontowanym salonie to, żaden problem tylko te średnice. Z góry dziękuje z pomoc.

Opublikowano

Piszesz, żeby wszystkie grzejniki grzały równo.

 

Jest to jak najbardziej możliwe ale pod warunkiem zastosowania zaworków regulacyjnych powrotnych zainstalowanych na każdym grzejniku. Samymi średnicami nie wyregulujesz zbyt dobrze, a poza ty nie podałeś istotnej rzeczy: wielkości i mocy grzejników. Średnice mają znaczenie w instalacji grawitacyjnej, bo taka instalacja jest instalacją samoregulującą.

 

Jednak według Twojego opisu wszystko powinno być dobrze. A jaki kocioł? Jeśli na opał stały to daj chociaż z 1,5 m od kotła metalowe rury, a dopiero później połącz się z plastikiem. I miej na względzie to, że rury typu stabi wymagają wykonania przy dłuższych odcinkach kompensacji.

Opublikowano

Tak każdy grzejnik będzie wyposażony we wkładkę termostatyczną i głowice. Wiem, że w takiej wkładce mogę wyregulować prędkość przepływu wody tak a żeby we wszystkich grzejnikach było w miarę "równo", tylko bałem się, że grzejniki na piętrze mimo, że będą zasilane z 20mm mogą trochę słabiej grzać. Grzejniki będą typu 11 wysokie na 600mm i długie na 1500mm (oczywiście nie wszystkie, bo część będzie trochę mniejsza).

Kocioł będzie na paliwo stałe (miał) z podajnikiem tłokowym taurus gaur duo 18kw lub 25kw. Do zaworu 4d rury będą metalowe lub miedziane.

Mam jeszcze kilka pytań:

1. Czy pompa GRUNDFOS UPS 25-40/180 wystarczy do tych wszystkich grzejników 10szt. + 2 drabinkowe łazienkowe (12szt.) jeśli kocioł będę miał w piwnicy a grzejniki na I piętrze? (różnica między kotłem a najwyższym grzejnikiem jakieś 4,5-5m) (tak na marginesie nie pisałem w poprzednim poście, że będę miał 12 grzejników żeby nie namieszać.

2. Jakiej średnicy zastosować komin do tego kotła?. Producent podaje, że średnica czopuchu to 16mm a wysokość komina min. 8m. Komin bedzie ceramiczny natomiast średnica to waham się pomiędzy 18 a 20cm tym bardziej, że już widzę, że komin nie będzie miał tych wymaganych 8m tylko jakieś 6-7m. Który z nich zrobi większy ciąg, bo z tego co się dowiedziałem to ten szerszy to prawda?.

Opublikowano

jak chcesz mieć pewność, że będzie działać to albo dobry branżysta od c.o. albo skorzystaj z oprogramowania http://sankom.pl/ - wprawdzie poświęciłem temu około miesiąca, ale zaprojektowałem c.o. do własnego domu, zrobiłem symulacje na różne opcje i na razie wygląda, że nie popełniłem błędu, przy okazji można przeanalizować różne opcje typu mniejsze grzejniki większy przepływ lub odwrotnie etc.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.