Balzak Opublikowano 22 Listopada 2013 #1151 Opublikowano 22 Listopada 2013 A od kiedy retopal jest z Juliusza??? Coś pokręciłeś chyba :) Gdzie kupowałeś wesołą? i jak ona spala sie w twoim kociołku. Wróbel poradziłeś sobie z tą temp. podajnika czy dalej masz problem?? Ty pewnie w swoim palniku masz juz te krótkie "rogi" nie tak zakręcone.
wrobel21 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1152 Opublikowano 22 Listopada 2013 Może mi się pomyliło, w takim razie to bedzie ekoret z Juliusza:) Wesoła kupilem na składzie który znalazlem na stronie khw, tam maja swoich sprzedawców. Powiem szczerze, ze wydaje mi sie ze nawet lepiej od tego juliusza spalanie tej wesołej. Z ta temperatura to juz sam nie wiem ostatnio wchodze do kotłowni i widze ze jest 60 st:/ Na drugi dzien jest 50, juz nie wiem co prawda troche zwiekszylem przesłone na wen i zmniejszylem nawiew do 15 chyba. A jesli chodzi o rogi to mam juz te krótkie:)
yogi440 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1153 Opublikowano 22 Listopada 2013 Wrobel 51 A sprawdz przeslonke na wentylatorze ,Tam sa takie dwie nakretki na srubie .Moze ci nie domyka klapki wentylatora i przez to zaciaga powietrze i wtedy bedzie sie tlilo podnoszac temp rury. WALEK NO wszystko z piecykiem ok.Powiem szczerze ze wyleczylem sie skutecznie z czeskiego wegla .Teraz palac normalnym kamiennym piec wyglada duzo lepiej Powoli wysychaja te pozostalosci po czeskim i wymiennik zaczyna po ludzku wygladac.A do tego ,sadzy 3 razy mniej,popiolu mniej zuzycie mniejsze wiec skwierdzilem ze to sie nie oplaca. I nareszcie poradzilem sobie z dobrym sterowaniem pomiedzy podlogowka na parterze a grzejnikami na pietrze.Parter rozlacza regulator pokojowy a na pietro pompka chodzi caly czas a temp reguluje sobie termostatami Komfort duzo leprzy. Pogrzebalem w sterowniku i jest opcja wlaczenia pompy podlogowej przepielem kostki przy piecu i teraz smiga jak talala WALDI76 Palilem jednoczesnie drewnem na ruszcie awaryjnym .I powiem ci gdybym mial dostep do drewna pewnie robil bym to dalej.Normalnie kladlem kawalki na ruszt i spokojnie sie spalaly.Tylko niema co przesadzac z iloscia bo zagrzejesz kociol. Kilka kawalkow i bedzie ok.Tylko piec wtedy bedzie ci duzo przeciagal temp zadana wiec musialbys ja troche obnizyc.Dodatkowo takie przy takim paleniu nie masz w piecu sadzy Wszystko sie ladnie wypali wiec nawet od czasu do czasu dobrze jest porzadnie na ruszcie sobie przepali A jesli chodzi zo wypowiedzi ze w starych piecach nie bylo sadzy.Owszem ale gdzie w nich byla ekonomia a o wygodzie nie wspomne.Trzeba isc do przodu Jak bysmy mieli tak podchodzic to dalej koniami bysmy jezdzili.Nowe piece calkiem inny proces spalania.Opal i cieplo wykorzystane maksymalnie z malego palnika.W starym az sie kotlowalo od plomieni wiec jak sadza czy cokolwiek innego moglo przetrwac. A powiedzcie mi jak tam spalanie wychodzi teraz??U mnie cos kolo 11 kg
Waldi76 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1154 Opublikowano 22 Listopada 2013 Yog440, dzięki za podpowiedź z drzewem. Nie wiem ile mi spala, bo nie ważę, ale troszeczkę więcej bo ja mam jeszcze instalację. Półtora cala na wyjściu, grzejniki żeliwne. Duża inwestycja żeby wymienić całą instalację.
dudus1234 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1155 Opublikowano 22 Listopada 2013 Na moj stary dom ok. 200 m2 . Parter nieocieplony , pietro ocieplone styropianem, pod dachem welna 15 cm i to samo w stropie i podlodze miedzy parterem i pietrem. Okna nowe plastiki .Grzejniki na pietrze nowe panelowe z termostatami. Na dole wiekszosc to stare zeberkowe zeliniaki i dwa nowe aluminiowe z nadmuchem do przodu. Kociolek DDU 25kW z zaworem 4 drogowym , silownikiem do tego sterownik , czujnik pogodowy i regulator pokojowy. Na takie dni jak teraz spalanie utrzymuje sie ponizej 20 kg / dobe ok. 17-18 kg. Jak ostatnio byly rano przymrozki i w ciagu dnia ok. 4 stopni. to juz wciagal pod jeden worek 25 kg. grochu. Z obserwcji wykresow na platformie esterownik wynika ze ludzie ktorzy maja podobne metrarze domow tylko jedni nowe a drudzy stare i lekko ocieplone to roznica w spalaniu jest ok. polowe mniejsza.
Landcaster Opublikowano 22 Listopada 2013 #1156 Opublikowano 22 Listopada 2013 na wykresach nie zobaczysz czy ktoś nie dogrzewa domku kominkiem na drewno :-)
Waldi76 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1157 Opublikowano 22 Listopada 2013 190m2 po podłodze + 30m2 garaż, oraz ogrzewany w największe mrozy ściany. 20 pustak, 7 szczelina, 12 cegła + 8 styropian. Płyta 8 kratówka, 10 płyta, 5 styropian, 5 wylewka, po remoncie dachu 8 styropian, siatka, klej. Okna plastikowe, wszystkie grzejniki żeliwne, mam nadzieję że 20 kW Defro Eko Komfort wystarczy na mrozy. Pierwszy rok użytkowania.
WalekDDU25 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1158 Opublikowano 22 Listopada 2013 balzak i yogi440 jakie macie temp zadane ?? skoro takie ilosci eko palicie? mnie troche meczy ze nie mam sterownika pokojowego jeszcze i te pompki CO i podlogowa smighaja non stop . W chalupie jest cieplo .A co do pieca to ja mam ustawiony na 65 st , trzyma okolo 44min i dochodzi w 8-9 min przy wiatrze 15%. Zawor 4D przykrecilem na 40%. A takie pytanie z innej beczki. Co sie stanie z pompa CO jezeli wszystkie grzejniki pozakrecam glowicami termostatycznymi powiedzmy na 2 w skali od * 1 2 3 4 5? Czy bedzie powrot? Czy bedzie mieszala ta pompka wode miedzy kotlem poprzez zawor 4D? Skoro powrotu nie ma bo obiegu w grzejnikach nie ma bo jest cieplo wiec jak?? Czy pompka od CO sie nie zajedzie czasami? Dodam ze obieg podlogowki to osobna pompka. wiec?
wrobel21 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1159 Opublikowano 22 Listopada 2013 Yogi, Ta przesłone miałem otwarta ok 2 cm, teraz powiekrzylem na ok 3. Ale powiem szczerze, ze nie bardzo wiem jak on dziala, czy wiecej otworze to wiecej powietrza swiezego zassa do pieca? Słuchajcie, od kiedy pale staram sie zmniejszyc temperature w domu bo jeszcze nie mieszkamy a bywało po 28 st. Teraz jak wszystko na minimum to temp jest 22 st, nie wiem czy to jest dobre i zdrowe dla pieca ale do zadanej 50 st z 48 dobija w 6 min i w podtrzymaniu trzyma dzis zmierzyłem 79 min!
Balzak Opublikowano 22 Listopada 2013 #1160 Opublikowano 22 Listopada 2013 Ja ma zawsze zadaną 55 nawet zimą nie zmieniam tego. No chyba ze -30 bedzie na 60 podniose, miałem kiedyś 65 ale sporo grochu szło, i zmniejszyłem. Co do twojego pytania o pompkę to lepiej jak jest jakiś przepływ zachowany, bo tak to może sie tworzyć jakieś podciśnienie i pompka ma cieżko, u mnie np.drabinki łazienkowe są na full otwarte, a mam też grzejniki które mam w tej chwili całkowicie zakręcone.
Balzak Opublikowano 22 Listopada 2013 #1161 Opublikowano 22 Listopada 2013 Yogi, Ta przesłone miałem otwarta ok 2 cm, teraz powiekrzylem na ok 3. Ale powiem szczerze, ze nie bardzo wiem jak on dziala, czy wiecej otworze to wiecej powietrza swiezego zassa do pieca? Słuchajcie, od kiedy pale staram sie zmniejszyc temperature w domu bo jeszcze nie mieszkamy a bywało po 28 st. Teraz jak wszystko na minimum to temp jest 22 st, nie wiem czy to jest dobre i zdrowe dla pieca ale do zadanej 50 st z 48 dobija w 6 min i w podtrzymaniu trzyma dzis zmierzyłem 79 min! Zwróć uwagę na zachowanie palnika jak przesłonę zamykasz i otwierasz. Wtedy zobaczysz co i jak. 79 min to strasznie długo, wyobrażam sobie jak twój kociół w środku wygląda, Pamiętajcie im dłuższe podtrzymanie tym większy syf. i więcej zmarnowanego opału. Ja przed sezonem dołożyłem sobie krótki obieg kotłowy z pompą kotłową. Jeszcze tylko musze termostat do tego dokupić
yogi440 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1162 Opublikowano 22 Listopada 2013 Wrobel ale tu nie chodzi o przeslone.Z drugiej strony wentylatora jest takie jakby wahadelko .Jak sie wlacza dmuchawa bedziesz widzial ze sie otworzy.Sprawdz czy jak dmuchawa sprzestaje dmuchac sie dobrze domyka.Ja ma u siebie dwie nakretki i nimi moge regulowac domkniecie tej klapki. A temp zadana mam ustawione na 65 st.Producent wymaga minimum 60 a najlepiej 65bo jak jest mniej kociol rdzewieje.Ile w tym prawdy nie wiem ale wole nie ryzykowac Glowice nieraz zakrecam jak chce zeby szybciej salon sie dogrzal i nic sie nie dzieje obieg jest normalnie.
Balzak Opublikowano 22 Listopada 2013 #1163 Opublikowano 22 Listopada 2013 A jeszcze jedno mi do głowy przyszło. A może ma ten czyjnik walnięty sprawdz go w ciepłej wodzie wraz z termometrem rtęciowym., porównaj wskazania
WalekDDU25 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1164 Opublikowano 22 Listopada 2013 Zwróć uwagę na zachowanie palnika jak przesłonę zamykasz i otwierasz. Wtedy zobaczysz co i jak. 79 min to strasznie długo, wyobrażam sobie jak twój kociół w środku wygląda, Pamiętajcie im dłuższe podtrzymanie tym większy syf. i więcej zmarnowanego opału. Ja przed sezonem dołożyłem sobie krótki obieg kotłowy z pompą kotłową. Jeszcze tylko musze termostat do tego dokupić to ze w podtzrymaniu tyle stoi to chyba dobrze, mnikej opalu pojdzie , tylko prace w podtrzymaniu trzeba sprecyzowac i nadmuch takze. Balzak ja mam 65 st zadana to juz wiem ze wiecej grochu idzie ale to lepiej dla pieca a w podtrzymaniu stoi 43 min, histereza 3 st palac retopalem. Za niedlugo wsypie pieklorza z bobrka i zobaczymy
WalekDDU25 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1165 Opublikowano 22 Listopada 2013 Wrobel ale tu nie chodzi o przeslone.Z drugiej strony wentylatora jest takie jakby wahadelko .Jak sie wlacza dmuchawa bedziesz widzial ze sie otworzy.Sprawdz czy jak dmuchawa sprzestaje dmuchac sie dobrze domyka.Ja ma u siebie dwie nakretki i nimi moge regulowac domkniecie tej klapki. A temp zadana mam ustawione na 65 st.Producent wymaga minimum 60 a najlepiej 65bo jak jest mniej kociol rdzewieje.Ile w tym prawdy nie wiem ale wole nie ryzykowac Glowice nieraz zakrecam jak chce zeby szybciej salon sie dogrzal i nic sie nie dzieje obieg jest normalnie. ale obieg jest a gdyby wszystkie grzejniki pozamykac bo tak wlasnie chce bo za cieplo w domu to co? mam piec wylaczyc ?:) skoro obiegu nie ma, zostaje tylko ten na zaworze 4D, czyli z kotla do kotla :) a podlogowka to co innego i inna pompka
Balzak Opublikowano 22 Listopada 2013 #1166 Opublikowano 22 Listopada 2013 nie do końca zgodzę sie ze mniej opału idzie sprawdzałem to i różnica nie jest duża.teraz pytanie do ilu spada temp. po przejściu w stan pracy??
WalekDDU25 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1167 Opublikowano 22 Listopada 2013 A jeszcze jedno mi do głowy przyszło. A może ma ten czyjnik walnięty sprawdz go w ciepłej wodzie wraz z termometrem rtęciowym., porównaj wskazania a moze uszczelka nie ta jesli chodzi o polaczenie kanalu nawiewu z kotlem, moze instalatorzy ja poprostu zniszczyli przez mnieuwage lub jej nie ma
WalekDDU25 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1168 Opublikowano 22 Listopada 2013 nie do końca zgodzę sie ze mniej opału idzie sprawdzałem to i różnica nie jest duża.teraz pytanie do ilu spada temp. po przejściu w stan pracy?? ja u siebie sprawdzalem i spada 3 st ponizej zadanej tak jak mam ustawiona histerez kotla.
Balzak Opublikowano 22 Listopada 2013 #1169 Opublikowano 22 Listopada 2013 Czyli masz 65 spada do 62 i odrazy po przejście w prace idzie do góry 63-64-65 i podtrzymanie
yogi440 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1170 Opublikowano 22 Listopada 2013 walek obieg bedzie bo powrot od podlogowki i tak napewno wraca ci przez zawor 4 drogowy.Przynajmniej u mnie tak jest .Ale nie musisz zakrecac calkowicie grzejnikow.Wystarczy ze przekrecisz zawor 4 dr tak zeby wiecej cieplej wody do pieca wracalo i po problemie. Z kotla do kotla bedzie jak calkowicie zakrecisz zawor 4 dr.On po to jest zeby sobie temp na dom regulowac,
WalekDDU25 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1171 Opublikowano 22 Listopada 2013 z 62 st idzie na 65 i pozniej podskoczy na 68 yogi440 masz racje powrot z podlogowki jest polaczony u mnie z powrotem z CO ( grzejniki) ale co z pompa CO? Pompa CO nagrzewa tez drabinki grzejnikowe ktore jak zamkne to obiegu nie bedzie i pompa sie zajedzie od CO. Podlogowka pracuje na innej pompie. Czy regulator pokojowy rozwiaze sprawe?
yogi440 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1172 Opublikowano 22 Listopada 2013 No wlasnie czyli wszystko idzie i tak prze zawor 4 dr.Nim sobie wyreguluj temp idaca na dom i bedzie ok .Pompy beda bezpieczne.A regulator pokojowy fajna sprawa.Rozlaczy ci pompy jak domek sie nagrzeje Ja go mam i jestem zadowolony.Jesli ustawie na nim temp21 st dobije do 21.4 i pompy ida spac.Parter nagrzeje sie jeszcze do 22 st i tak mi odpowiada
Balzak Opublikowano 22 Listopada 2013 #1173 Opublikowano 22 Listopada 2013 Walek na jakim biegu pracuje ci pompa c.o U mnie jeszcze ok 2 stopnie poniżej histerezy zejdzie.
Balzak Opublikowano 22 Listopada 2013 #1174 Opublikowano 22 Listopada 2013 Yogi. Jaki masz regulator. I czy masz ustawiony cykl pompy. Ze miesza wodę w instalacji co jakiś czas???
yogi440 Opublikowano 22 Listopada 2013 #1175 Opublikowano 22 Listopada 2013 Regulator to jakis taki zwykly mam firmy SALUS,A cykl pompy co narazie mam wylaczony ale jak sie zrobi zimniej napewno go wlacze.Dzisiaj pokojowka rozlaczyla pompe o 10 rano i do tej pory jest 21.4st wiec narazie cyklu nie wlaczam. Rok temu go uzywalem fajnie sie sprawdza.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.