Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Brak Grawitacji


miecio70

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mam problem z grawitacją po odłączeniu pompy w piecu temperatura rośnie a na grzejniki nie chce iśc mam wszystkie przyłącz na pexa 16 może za mały przekrój, zawór grawitacyjny działa rury które dochodzą do pexa są gorące a na pe są tylko letnie a dalej to całkiem zimne .Chciałbym zaznaczyc iż piec jest na jednym poziomie z grzejnikami,załączam zdjęcia mojej instalacji proszę o pomocpost-20417-1293459994_thumb.jpgpost-20417-1293460022_thumb.jpg

post-20417-1293459943_thumb.jpg

post-20417-1293459977_thumb.jpg

post-20417-1293460054_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zawór grawitacyjny działa rury które dochodzą do pexa są gorące a na pe są tylko letnie a dalej to całkiem zimne. Chciałbym zaznaczyc iż piec jest na jednym poziomie z grzejnikami, załączam zdjęcia mojej instalacji proszę o pomoc...

No i sam sobie odpowiedziałeś - grawitacja działa TYLKO przy odpowiedniej różnicy poziomów. Musi być spełniona nierówność:

 

Hpr > 2/3 Hgrz

gdzie Hpr - wys prowadzenia rur w kotłowni wzgl środka kotła, a Hgrz - wys środka najniższego grzejnika wzgl środka kotła

 

Ten warunek określany jako kryterium Tichelmana stosuje się przy samodzielnej pracy instalki (bez pompy).

Kombinuj tak aby był spełniony, to pójdzie - tylko te rurki po drodze, to muszą być też policzone wg zasady:

opór przepływu<siły wyporu wody zasilającej-siły wyporu wody powrotnej.

Było już o tym na forum...

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kombinować z grawitacją, która prawie napewno Ci nie zadziała, abo żeby zadziałała zapłacisz kupe pieniędzy za przeróbkę instalacji, zainswestuj w dodatkowe zasilanie pompy. Jak nie masz różnicy poziomów dużej, pompę pewnie masz niezbyt dużej mocy. Zastosuj np. przetwornicę 12V (-) /230 V (sinus) jak choćby ta: http://allegro.pl/przetwornica-pelna-sinus...1369817733.html i zwykły akumulator samochodowy doładowywany prostownikiem.

Przykład przetwornicy podałem akurat drogi, ale zakładam że pewny (jako niezawodny). Bez kombinowania, przeróbek itd.

Oczywiście jeszcze pojemność akumulatora jest ważna - zależy jak długo nie macie tam zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ladkar - łebscy to byli Ci, co to już kiedyś napisali na Forum, a ja jedynie wiem jak tego szukać ;)

@Robogaz - wzór też nie mój :) , ale któryś z Kol. go już kiedyś zapodał...

 

Tak na chłopski rozum, to napisz czy nie dałoby się tego kociołka obniżyć troszkę :) , tak z 70cm???

W bloku, gdzie kiedyś mieszkałem była czysta grawitacja, ale do kotłowni schodziło się 1,5m w dół z piwnicy :) ...

 

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z twojego schematu wynika że masz górne zasilanie i dobrze,masz tam tylko dwa grzejniki czy tylko dwa narysowałeś?myśle że brak grawitacji to właśnie za małe przekroje rur.a czy powroty masz też po spadkach do kotla?no i ten bojler zasilany 16-stką dobrze ci grzeje bo mam wątpliwości.nie wiem czy ta przetwornica uruchomi sie sama po wyłaczeniu pradu a grawitacja tak,tylko ze instalacja wymaga chyba sporej przeróbki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy ta przetwornica uruchomi sie sama po wyłaczeniu pradu a grawitacja tak,tylko ze instalacja wymaga chyba sporej przeróbki

jasne że się nie uruchomi. Ale wystarczy mały stycznik, czy przekaźnik, który normalnie (pod napięciem) jest rozwarty. Po zaniku napięcia się zamyka i załącza zasilanie z przetwornicy. Uniwersalnie masz wszystko na 1 styczniku. Gdy jest zasilanie, przez styk normalnie zwarty zasilasz pompę, a normalnie rozwarty wyjście z przetwornicy.

Jak pompa ma powiedzmy 35 W, wystarczy przetwornica do 100W i wtedy koszty są bardzo niewielkie, znikoma przeróbka. Właściwie żadna przeróbka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.