Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sadza Na Aucie, 45 St. Na Kotle, Miarkownik I Inne


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć!

 

Mam dolniak na węgiel.

 

1) Jak często należy czyścić piec? Straty rzędu 10% mnie nie obchodzą. Ale 30% już tak.

2) Jak często należy czyścić komin, żeby mieć absolutne bezpieczeństwo, że nie zapali się sadza/smoła?

3) Stawiam samochód między domem swoim a sąsiada. Ja palę samym węglem, on - nie wiem. Pewnie czym się da. Rano cały samochód był w kuleczkach sadzy. Nie wiem, czy to przez to, że u mnie nie przypilnowałem i temp. spadła do 37 stopni, czy też sąsiad palił jakimś g. A może to niczyja wina, bo tak się po prostu czasem zdarza?

4) Czy takie kulki sadzy na samochodzie są groźne dla karoserii? W sensie, że jak się tego szybko nie umyje, to na przykład słońce przygrzeje i się zrobi smoła? Takie małe kuleczki, które da się łatwo zdmuchnąć, a jak się dotknie, to bardzo brudzą palce. Czy posypanie opału Sadpalem pomoże, czy dopiero sprawi, że będę miał uśmotrane i zniszczone auto?

5) Producent kotła mówi, że na 100% mogę w nim trzymać nawet 45 stopni i się nic nie stanie, bo sam użytkował dokładnie taki sam u siebie w domu przez kilkanaście lat i tak palił. Czy przy 45 stopniach w stosunku do 60 opał będzie się spalał wolniej, tak samo, czy może szybciej? To chyba nie jest takie oczywiste.

6) 45 kocioł wytrzyma - OK. Ale co z kominem? Nie chciałbym w nim mieć nie daj Boże pożaru. Jaka jest minimalna bezpieczna temperatura pod tym względem? Żeby się tam nie osadzały syfy.

7) Mam miarkownik. Ustawiłem zgodnie z instrukcją szparę na 2mm przy 60 stopniach. A jeśli na przykład chciałbym trzymać ciągle 50 stopni, to mam po prostu przekręcić teraz na 50 i już, czy powinienem ponownie wyskalować miarkownik, żeby szpara na 2mm była przy 50?

8) Jak chcę wyjechać na tydzień, a temperatury np. -20, to spuszczam wodę, tak? Ale co po powrocie? Jak napełnić instalację, żeby nie zamarzła w trakcie napełniania i późniejszego rozpalania pieca?

9) Czy dobrze mi mówiono, że jeśli np. węgla zużywam za 5000, to gazu zużywałbym za 10 000? Czy może przy założeniu srogiej zimy gaz wyjdzie nawet 3x drożej?

10) Zrobiłem przeciwwagę dla miarkownika Regulus i wydaje mi się, że dałem już max ciężar, jaki mogę, żeby miarkownik był jeszcze w stanie opuścić klapę (ona waży 2,5 kg, miarkownik podnosi do 0,8). Ale nadal podnosi tylko tak, że w szparę mogę co najwyżej wepchnąć palec wskazujący. Ktoś tu pisał, że powinno to być ze 3-4 cm przynajmniej. To prawda?

11) Czy obsługując kocioł na węgiel, nie wdycha się przypadkiem tych wszystkich bardzo rakotwórczych węglowodorów aromatycznych itp.?

 

A w ogóle to dzięki, jesteście super, bardzo wiele się dzięki Wam nauczyłem.

Opublikowano

A co leci z komina?

 

tu nie o temperaturę chodzi, choć bez niej się nie da, ale o proces spalania, o którym tu na forum pisze się wiele. W idealnych warunkach z nad kominem powinieneś widzieć tylko ruch ciepłego powietrza a w chłodne dni kłęby pary skraplającej się w chłodnym otoczeniu nad kominem (zwróć uwagę: nie wylatuje z komina ale tworzyć się nad nim). Wówczas masz gwarancję, że twój komin, i wymiennik kotła będziesz miał czysty, a samochód - masz pewność, że to sąsiad.

Ale to w sytuacji jak masz czysty komin. Teraz przy "zawalonym" kominie, nawet jak byś osiągnął stan czystego spalania, to co się nagromadziło w kominie może się odrywać i wylatywać razem ze spalinami, na piękną furkę.

Opublikowano

ad1. To musisz sam wypraktykować.

ad2. Jeżeli ubezpieczasz dom to spytaj się ubezpieczyciela. Kominiarz powinien wystawić rachunek za czyszczenie komina. Dla własnego bezpieczeństwa 2 razy na rok.

ad3. Sadza pochodzi z nie spalonego węgla.

ad4. kuleczki same spadną. O sadpalu są różne opinie, szukaj na forum.

ad5. Słuchaj producenta. Szybkość spalania opału zależy między innymi od zapotrzebowania na ciepło (moc grzewczą).

ad6.Trzeba czyścić komin. Trzeba mieć dobrej jakości węgiel. Trzeba dobrze palić itp. itd.

ad8. Nie wyjeżdżasz i nie spuszczasz wody.

ad9. Palenie gazem kosztuje drożej niż węglem jeżeli pominie się wkład własnej pracy przy paleniu węglem.

ad10. Klapka za ciężka. Powinna się otwierać maksymalnie aby dobrze spalać węgiel, mieć minimalną ilość sadzy w kominie i nie mieć "kuleczek" na aucie. Pamiętaj o powietrzu wtórnym.

ad11. Wdycha się.

 

Jaki masz węgiel (typ, kopalnia) i kocioł (typ, producent)?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.