Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Recalart Economic Premium Nie Steruje Mieszaczem


peppers

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Problem jak w temacie. Posiadam kocioł ling duo 25 kw retorta obrotowa z w/w sterownikiem i oprogramowaniem BIOMASA 2.0. Instalacja posiada pompy CO i CWO, zawór 4 drożny z siłownikiem ESBE. Kocioł uruchomiony po raz pierwszy. Kocioł szybko się nagrzewa, tylko jest zbyt duża różnica między zasilaniem np. 61 a powrotem np. 39. ustawienia ręczne zaworu 4 drożnego, ale siłownik podczas pracy kotła cały czas zamyka zawór i go nie chce otworzyć bez względu na osiągniętą temperaturę. Sprawdziłem podłączenie siłownika do sterownika Economic. Wszystko jest ok, bo nawet jak sprawdzam przez opcję TEST REGULATORA to siłownik pracuje prawidłowo zamyka i otwiera zawór 4 drożny, ale jak kocioł pracuje to siłownik przez cały czas zamyka ten zawór. Na ręcznych ustawieniach wszystko OK, ale chciałbym aby ten siłownik za mnie sterował tym zaworem 4 drożnym a tak nie jest. Proszę o pomoc co zrobić aby siłownik działał poprawnie podczas pracy kotła. Dodam jeszcze tak od siebie jestem trochę zawiedziony montażem kotła wiele niedociągnięć ze strony producenta (BRAK USZCZELNIEŃ RUSZTU PALNIKA,RETORTY, KOSZA ZASYPOWEGO itp. szkoda słów jak za piec za 10000 zł) Pozdrawiam serdecznie i czekam na wasze uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób zdjęcie tego zaworu. Skąd jest sterowany zawór, zasilanie na c.o. czy ochrona powrotu kotła?

post-18443-1286782506_thumb.jpg

post-18443-1286782627_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po lewej pompa CWU po prawej pompa CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik CO umieszczony na najwyższej rurce akurat zasłonięty przez odpowierznik, zasilanie na rurze zaraz za kotłem, powrót na dole przy kotle, CWU w zasobniku 300 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na powrocie czujnik temperatury na rurze, która wchodzi na dole pieca i mierzy temperaturę powrotnej wody do ktła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak temperatura na wyjściu 50 powoli rośnie, na wyświetlaczu pokazuje siłownik strzałka w dół, na siłowniku gałka max w lewą stronę. pracuje na pokojowym, zewnętrzny jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak będę wiedział jaka jest temperatura powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co zaobserwowałem. temp. wyjście 58 powrót 48 kocioł się wyłączył ustawiony na 50 (sprwdziłem na chwilę czujnikiem), na wyświetlaczu siłownik strzałka w dół, na siłowniku gałka max w lewo. Teraz ustawiłem ręcznie bo muszę lecieć do pracy. Odezwę się do Pana jutro i opiszę co zaobserwowałem. Pozdrawiam miłego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po lewej pompa CWU po prawej pompa CO

Witam . Według mojej znajomości zagadnień to instalator powinien skorzystać z instrukcji dołączonej do koła padany tam schemat sprawdza się jestem użytkownikiem takiego kotła i nie mam co narzekać istotną sprawą jest zachowenie średnic rur obiegu kotłowego oraz ustawienia serwisowe np. czas pełnego otwarcia zaw.4 d Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest podłączone jak należy, czas otwarcia dla zaworu 120 sek jak podaje producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

1. według zaleceń Klimosz za mała średnica zaworu 4 drogowego. Zalecaja min fi 32 aby woda po zamknieciu zawory 4 drogowego krązyła grawitacyjnie w krótkim obiegu.

2. Sprawdz w tescie regulatora temp. powrotu kotła czy nie jest za niska

post-1702-1286910588_thumb.jpg

3. Jeżeli czujnik powrotu jest w tulei na spodzie kotła wyjmij i umocuj na rurze powrotnej z zaw. 4 drogowego na takiej wysokosci aby pokazywał temp. zblizoną do 55 st.

Jest to oszukanie sterownika lecz powinno pomóc.

Ja jestem zwolennikiem zaworu 3 drogowego + pompa kotłowa [przewałowa]

pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dalej nic. rury mam fi 28 miedź, ale po zamknięciu zaworu woda bez problemu płynie na małym obiegu grawitacyjnie. Zauważyłem, że jak był odpięty czujnik temperatury powrotu to na wyświetlaczu przy ikonie zaworu(siłownik) strzałka, która wskazuje cały czas zamknięcie (strzałka w dół) znikała na około 1 sekundę i znów się pojawiała na 20 do 30 sekund, w panelu wykonawczym było słychać tzw. cyknięcia jakby zwierały się styki. Nadmienię, że podczas sprawdzania w TEST REGULATORÓW siłownik pracuje normalnie, zamyka się i otwiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze widzę że mój problem nie ma zainteresowania, a myślałem że znajdę tu pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiam,

Układ, który posiadasz, jest zaawansowany i wymaga zaawansowanego podejścia w procesie ustawiania.

Po pierwsze, przy regulacji trzeba brać pod uwagę co najmniej 5 parametrów NARAZ. A Ty podajesz, że np. temp. co wynosi 58 a kotła 50 i tyle.

Trzeba jednocześnie analizować następujące parametry:

1. Temp. zadana kotła

2. Temp. co (za zaworem)

3. Temp. kotła (przed zaworem)

4. Temp. powrotu

5. Temp. na czujniku pokojowym

6. Temp. obliczona przez pogodówkę

 

Jak rozumiem problem polega na ciągłym zamykaniu zaworu przez sterownik.

Przyczyny mogą być następujące:

1. Sterownik pokojowy podaje cały czas sygnał, że jest już nagrzane i nie trzeba więcej

2. Pogodówka podaje, że na co ma iść niska temperatura, bo ma np. źle dobraną charakterystykę

3. Temp. ochrony powrotu ustawiona na zbyt wysoką wartość (to jeszcze jeden parametr, który trzeba sprawdzić a nie podałem wyżej :) )

 

To tyle na początek.

 

Jak podasz sytuację razem z wymienionymi parametrami, to będzie można do czgoś dojść.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze widzę że mój problem nie ma zainteresowania, a myślałem że znajdę tu pomoc.

Witam . według mnie to średnica zaworu 4 drogowego 1" to za mało ja miałem obieg kotłowy też z 28 a wynikało to tylko z lenistwa po prostu nie chciało mi sie jechać po rure i w tej sytuacji siłownik wariował nie mogłem dogrzać kotła zmieniłem na 35 i jest ok temp. zadana 60C . temp.pow. 55. poza tym pompe cwu umieszczoną mam przed zaworem różnicowym zaraz za wyjściem z kotła a różnicówke między obejściem na pompe Co .Ps. gdzie masz zawory i filtry na pompach? Czy to jest układ zamknięty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiam,

Układ, który posiadasz, jest zaawansowany i wymaga zaawansowanego podejścia w procesie ustawiania.

Po pierwsze, przy regulacji trzeba brać pod uwagę co najmniej 5 parametrów NARAZ. A Ty podajesz, że np. temp. co wynosi 58 a kotła 50 i tyle.

Trzeba jednocześnie analizować następujące parametry:

1. Temp. zadana kotła

2. Temp. co (za zaworem)

3. Temp. kotła (przed zaworem)

4. Temp. powrotu

5. Temp. na czujniku pokojowym

6. Temp. obliczona przez pogodówkę

 

Jak rozumiem problem polega na ciągłym zamykaniu zaworu przez sterownik.

Przyczyny mogą być następujące:

1. Sterownik pokojowy podaje cały czas sygnał, że jest już nagrzane i nie trzeba więcej

2. Pogodówka podaje, że na co ma iść niska temperatura, bo ma np. źle dobraną charakterystykę

3. Temp. ochrony powrotu ustawiona na zbyt wysoką wartość (to jeszcze jeden parametr, który trzeba sprawdzić a nie podałem wyżej :) )

 

To tyle na początek.

 

Jak podasz sytuację razem z wymienionymi parametrami, to będzie można do czgoś dojść.

 

Pozdrawiam.

odpowiadam

1/temperatura zadana kotła 55

2/ temperatura co za zaworem 57

3/ temperatura kotła przed zaworem i tak pokazuje na wyświetlaczu zasilanie 61 kocioł stoi w podtrzymanie

4/ temperatura powrotu 49

5/czujnik pokojowy zadana 19 jest 19,6 (czujnik odpinałem i też siłownik nie pracował)

6/ pogodówka wyłączona ( jak była włączona to też siłownik cały czas zamyka)

temperatura ochrony kotła powrotu 40

 

Chyba to ta za mała średnica rur w obiegu kotłowym ale nie wiem. Bo jak bym musiał zmieniać rury to i nowy zawór 4 drożny bo ten stary by był za mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że takie temperatury przy zaworze ustawionym ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5/czujnik pokojowy zadana 19 jest 19,6 (czujnik odpinałem i też siłownik nie pracował)

Przy takich temperaturach jak podałeś można go łatwo przetestować - testuj na takich.

 

Rozumiem, że nie tyle "siłownik nie pracował" tylko siłownik pracował, ale zamykał zawór, tak?

 

Jak na czujniku pokojowym masz zadane 19, to 19,6 będzie zazwyczaj zamykać zawór.

Jeśli z kolei odepniesz sterownik pokojowy, to też najczęściej sterownik mieszacza uznaje, że osiągnięto temp. zadaną. Trzeba wtedy zewrzeć kable przy sterowniku pokojowym.

A najlepiej zadaj mu po prostu 25C.

 

To na razie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za każdym razem siłownik ustawia zawór 4 drożny na zamknięty czy był podpięty pokojowy czy nie nawet jak pracował pokojowy była zadana 19 a w pomieszczeniu było 17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.