Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tylko Drewno


kazik

Rekomendowane odpowiedzi

kocioł z dolnym spalaniem,producent mój wujek kilkanascie lat temu,palę sosną bo tylko takie mam w lesie,czasem jakaś brzózka się trafi lub akacja.na zimę kupuję dwie tony miału żeby nie biegać zbyt często dokładać.w komorze zasypowej mam pełno smoły ale mam to gdzieś,reszta wymiennika i komin suche.nie narzekam na palenie tylko pozyskanie tego paliwa strasznie pracochłonne,dlatego idąc do lasu trzeba zabrać jakies winko lub piwko..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda drewno wymaga pracy. Ja mam kocioł z górnym spalaniem, ale dopracowałem się (dzięki temu forum) spalania drewna w sposób następujący. Ładuję na full całą komorę rozpalam od góry. Powoduje to, że moment rozruchu kotła jest optymalny, opał spala się powoli, a jak już złapie 60 stopni jest ok. Jeden załadunek starcza od 4do 8 godz zależnie od drewna.

Następnie mogę dołożyć następną porcję i tak dalej. Metoda ta powoduje, że kocioł jest suchutki w komorze spalania i wymienniku. Palę różnymi gatunkami drewna, a w lato chrust i zrębki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik, takim rozpaleniem od góry naśladujesz oczywiście dolne spalanie.

Dość to dalekie od prawdziwego dolnego, ale dobre i to.

Jakieś 15 lat temu też zaczynałem od takich eksperymentów, potem "odkryłem" i teraz wolę jednak to naprawdę dolne.

Jeżeli trociny to drewno, to ja też palę drewnem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja pale drewnem rowniez od gory. Ładuje pionowo ile wejdzie i na wierzchu rozpalam ognisko z pozostałosci po budowie. Pali sie spokojnie i dłużej niz tradycyjną metodą.

 

W tamtym roku był to półroczny Buk. Jak sie połapałem (był to moj pierwszy sezon), ze jest to marnotractwo, to przeszedłem tymczsowo na węgiel.

Dąże do tego, aby karmić kocioł minimum 2 letnim drewnem dlatego też w tym roku bede sypał węgiel, a buk niech sie sezonuje do sezonu grzewczego 2011/2012.

 

Ogólnie drewno, to moj ulubiony opał, nawet mimo pracy jaka w to trzeba włożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi się zdaje technika spalania ma decydujące znaczenie. Problem może być np z mokrą sosną.

Ważne jest również łupanie drewna. Zbyt duże klocki gorzej się spalają. 10x10 15 x15 to chyba optymalne przekroje polan do suszenia i palenia. Od wiosny do jesieni tak pocięte drewno powinno wyschnąć w przewiewnej wiacie.

Drewno nie przełupane nie ma szansy na wyschnięcie w trybie jednego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne ze tak,tylko tylko musiałbym nie mieć nic innego do roboty tylko to co w tym temacie. a prócz tego trzeba jeszcze zadbać o wiele innych spraw potrzebnych do życia niż tylko ogrzanie chałupy,a czy jedno polano wrzucę suchsze a drugie trochę wilgotne to komin wszystko przyjmie,byle na kotle nie schodzić poniżej 60-sięciu kilku stopni..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.