Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociol Gaz / Paliwo Stale Do Domu 160m2


ma1ik

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie,

 

Potrzebuje kolejnej rady.

 

Mamy dom z porothermu 25 ocieplony 15cm styro, poddasze uzytkowe ocieplone isoverem 15+5cm.

Grzanie na dole to wszedzie podłogówka. Na gorze w duzej lazience tylko podlogowka a w 3 pokojach i na holu zwykle kaloryfery (purmo). Rodzina na razie 2 osobowa, ale planujemy powiekszenie.

 

I teraz pytanie... Jaki kociol gazowy najlepiej wybrac? Chcemy palic gazem ziemnym i czasami dopalac kominkiem i piecem na paliwa stale (drewno, mial, brykiet, trociny, wegiel).

Nie mam rozeznania jeszcze w temacie, poczytalem troche, ale nadal nie jestem zdecydowany... Chetnie wyslucham wszystkich rad.

 

Z góry dzieki za sugestie i cenne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić można wszystko. Niestety często wystepują ograniczenia natury finansowej. Przymij że to samo CO z wykorzystaniem jednego żródła bedzie cie kosztować np 10 tys. zł to z wykorzystaniem 2 czy 3 kotę początkową będziesz musiał mnożyć przez krotność ilości źródeł. A jeżeli zdecydujesz się na podgrzew wody z wykorzystaniem zestawu solarnego dodasz do rachunku kolejne 10, 15 czy 20 tys. zł. Zastosujesz kocioł gazowy kondensacyjny i kolejne tysiączki z kieszeni wylecą, sterowanie z wyższej półki, co jest niezbędne przy kilku źródłach, i kolejne koszty. Na rynku jest cała masa urządzeń i jeżeli nie ma się wiedzy na temat ich działania to warto skorzystać z fachowej pomocy projektanta. Myslę że jeżeli przedstawisz swoje oczekiwania i możliwości finansowe to projektant bez kłopotu zaprojektuje instalację i dobierze potrzebne urządzenia tak aby instalacja działała w sposób prawidłowy a Ciebie będzie stać na jej wykonanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm zwykly kociol za 3tys zl nie warto dokupic aby czasami przepalic? Dzisiaj chcialem juz cos takiego zamontowac, ale teraz nie wiem czy od razu nie kupic gazowego (nie mam 100% potwierdzenia ze bede mial gaz na zime).

 

Kociol 3tys, pompa, zawory, sterownik, uzbrojenie kotlowni = 6-7 tys.

Pozniej dojdzie ewentualny remont komina, bo za 3 tys to pewno kupisz wynalazek z dmuchawa itp.

 

Jezeli nie masz drugiego komina na kociol gazowy, to w przyszlosci jak bedziesz chcial podlaczyc gazowca, to nie bedziesz juz mogl w prosty sposob podlaczyc go. Bedziesz musial wsadzac w szacht kominowy rure koncentryczna - kolejne koszty i remonty.

 

Moja rada jest taka:

Zamontuj kociol gazowy, najwyzej podlaczysz do niego Propan z duzej butli (rozmiaru butli acetylenowej). Wode i dom ogrzejesz spokojnie, najwyzej zrobisz troche kursow na dopelnienie. Potem tylko zmienisz dysze na gz50.

Jezeli masz wysezonowane drewno, to zima przepalaj kominkiem. Jzeli nie masz drewna wysezonowanego, to pozostana farelki, bo szkoda zachwascic komin i sam wkllad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pozamiataliscie w temacie. O takie odpowiedzi mi wlasnie chodzilo. W tej sytuacji chyba zrezygnuje z pieca na paliwo stale. Przynajmniej na obecna chwile.

Dobra, zostaje piec gazowy...

 

Myslalem o kondesacyjnym z zasobnikiem wody i z zamknieta komora spalania. I tu znowu dalsze problemy...

 

Na poczatku myslalem o Immergas VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 kW ( http://cokupic.pl/produkt/Immergas-VICTRIX...-SUPERIOR-26-kW )

 

Na razie rodzina 2 osobowa, ale jak to sie bedzie sprawdzac jak rodzina sie powiekszy i zuzycie wody wzrosnie?

 

Inna opcja to ecoTEC VC PLUS 246/3-5 ( http://allegro.pl/item1088652334_vaillant_...cotec_plus.html ).

 

W tym drugim wiekszy zasobnik, ale za to minimalna moc grzania sporo wieksza.

 

A moze jakies alternatywy do 8-9tys zl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wogóle nie patrz na oferty z aukcji. Kupisz kocioł ale bedziesz zdziwiony ile pieniędzy jeszcze bedziesz musiał wydać aby ten kocioł zamontować i aby mógł działać w twojej instalacji CO. Proponuję Ci abyś odwiedził strony internetowe producentów i tam znajdziesz i skompletujesz zestaw jaki potrzebujesz, czyli kocioł, zasobnik cwu, zestawy przyłączeniowe, sterowniki, itp itd. Przeczytaj uważnie cenniki i wymagane dla każdego zestawu elementy a dowiesz się że kocioł który na aukcji proponują Ci za 6 tys.zł może być wyłącznie ozdobą w twojej kotłowni, bo aby go uruchomić będziesz musiał wydać kolejnych kilka tys. zł, a trzeba policzyć systemy odprowadzania spalin. Jeżeli chcesz wybudować kondensacyjną kotłownię z zasobnikiem cwu o pojemności ok 120-150l to kwota 8-9 tys zł może być zdecydowanie zamała (wg cenników koszt przy kotłach które wymieniłeś, wyniesie ok 13-16 tys zł) Zamów u autoryzowanego sprzedawcy wszystkie potrzebne urządzenia i wtedy rozmawiaj o upustach od cennika (można urwać czasem nawet spore kwoty). Kupowanie pojedyńczych elementów to nie jest dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie jest jak mowi mak. Udaj sie do lokalnego sklepu hydraulicznego, albo pogadaj z autoryzowanym hydraulikiem - maja duze upusty na produkty ktore montuja.

Ja tez mysle o kotle gazowym. Powierzchnia okolo 220m2, mysle ze na dzien dzisiejszy wybralbym 3-16kW Junkersa + 140l baniak + sterowanie = ponizej 8 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy podoba mi się ta rozmowa, ale może pomożecie i mi przy okazji. Ja nie mam możliwości podłączenia się do sieci gazowej. To co wybrac? Gazowy- gaz płynny- trochę drogi w eksploatacji, z podajnikiem na eko groszek, pelety,owies, a może pompa ciepła, choc szkoda mi na nią kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie jest jak mowi mak. Udaj sie do lokalnego sklepu hydraulicznego, albo pogadaj z autoryzowanym hydraulikiem - maja duze upusty na produkty ktore montuja.

Ja tez mysle o kotle gazowym. Powierzchnia okolo 220m2, mysle ze na dzien dzisiejszy wybralbym 3-16kW Junkersa + 140l baniak + sterowanie = ponizej 8 tys.

 

Zadzwonilem do "znajomego" sprzedawcy. Polecil mi Junkersa CERAPUR SMART ZSB 14-3C. Przedstawil plusy i minusy (plusem jest darmowy montaz, placi sie jedynie za dojazd serwisanta) i mozliwosc rozszerzenia gwarancji do 7 lat (po 118zl brutto co rok + przeglad serwisowy). Powiedzial ze w 6-6,5tys zl powinienem sie zamknac razem z baniakiem i sterowaniem. Ogolnie dal mi dosyc dobra cene na ten kociol, ale mam kawal drogi do niego i chyba zamowie cos przez internet poprostu.

 

Chcialem Wam wszystkim podziekowac za cenne rady! Jestescie naprawde wielcy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy podoba mi się ta rozmowa, ale może pomożecie i mi przy okazji. Ja nie mam możliwości podłączenia się do sieci gazowej. To co wybrac? Gazowy- gaz płynny- trochę drogi w eksploatacji, z podajnikiem na eko groszek, pelety,owies, a może pompa ciepła, choc szkoda mi na nią kasy.

 

Na gaz plynny racej sie nie decyduj, ze wzgledu na koszty exploatacji i inwestycji tez.

 

Jezeli bylbym w Twojej sytuacji to rozwazylbym kociol na ekogroszek, tylko ze wzgledu na wieksza bezobslugowosc. Latem grzalbym wode pradem, szkoda kotla.

Jezeli myslisz o kominku, to nie decyduj sie na wersje z plaszczem, gdyz majac stalopalniaka, to nigdybys nie uzywal kominka. Po prosu sam wklad powietrzny dla klimatu zima i przepalek wiosna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwonilem do "znajomego" sprzedawcy. Polecil mi Junkersa CERAPUR SMART ZSB 14-3C. Przedstawil plusy i minusy (plusem jest darmowy montaz, placi sie jedynie za dojazd serwisanta) i mozliwosc rozszerzenia gwarancji do 7 lat (po 118zl brutto co rok + przeglad serwisowy). Powiedzial ze w 6-6,5tys zl powinienem sie zamknac razem z baniakiem i sterowaniem. Ogolnie dal mi dosyc dobra cene na ten kociol, ale mam kawal drogi do niego i chyba zamowie cos przez internet poprostu.

 

Chcialem Wam wszystkim podziekowac za cenne rady! Jestescie naprawde wielcy :)

 

Witam

Z wyborem tego produktu bym byl ostrożny zanim pozwolisz sobie coś zamontować dobrze jest dowiedzieć sie od kilku znajomych lub forumowiczów co sądzą o tym produkcie. Z gwarancją 7 lat tez bym byl oszczędny jesliz buta nie dają odpowiedniej olości to poźniej podczas problemów i tak zwala wine na nieprawidłowa eksploatację lub złą wodę. A czestym jest uszkodzenie wentylatorów, blokow aluminiowo-krzemowych kotła, jak i samej automatyki, ale to juz na skutek naszych warunków zasilania. wybrał bym raczej coś od firm które w kondensacji nie raczkuja i problemy wieku dziecięcego maja juz za soba. Po co być kolejnym królikiem doświadczalnym. Poszukaj czegoś od Holendrów oni po kryzysie w latach 70 wprowadzili jako pierwsi kotły kondensacyjne i mają najwieksze doswiadczenia. Czyli produkt doskonalony od lat 80. W tej dziedzinie Niemcy raczkują i tylko potrafia podkupywac Holenderskie produkty. Buderus-Nefita, De Dietrich-Remeche, Hoval-InterGAS, Wolf Próbował ATAGa ale sie nie udało i tez coś tworzy. Brotje-INTERGAS. Dlatego działania niemieckie w swerze kondensacji to 10-15Lat a holendrzy 30lat np ATAG czy NEFIT. Poszukaj holenderskie niezalezne testy i przekonasz się gdzie w tej dziedzinie klasuje sie grupa BOSCH z Junkersem i Buderusem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.