Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Multikomfort Lazar


ma1ik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Poszukuje pieca do budynku ocieplonego (16cm styropianu) o powierzchni 170m2.

Chciałbym aby piec był na ekogroszek oraz na dodatkowe paliwa takie jak mial, drewno, trocine, itd...

 

Myslalem o piecu Lazar'a Multikomfort 22KW.

http://www.hkslazar.pl/produkty,kotly-co-m...omfort,6,5.html

 

Macie jakies opinie o tym piecu? Czy spelni on moje oczekiwania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że jest stały to bardzo dobrze. Chodziło mi bardziej o komentarz do wyboru użytkownika. Sa też inne dobre kotły nie tylko Taurus wiec użytkownik miał wybór i mógł sobie wybrać i nie widzę sensu zamieszczania takich komentarzy a czy wybór było dobry to czas pokaże i użytkownik oceni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo powiedziałem tylko zwięźlej.

 

Co do Ekoperfekta, jest to Ling Combi czyli za 23 kW skroją Cię około 10 tys (z 22%). Za 9300 kupisz żeliwnego Cichewicza S Duala z EcoMax 800, ślimakiem z nierdzewki, żeliwo Bosh o mocy 26 kW. Wiem, że to nie wszystkim pasuje ale rachunek jest prosty ...

 

Pomimo, że jestem zwolennikiem (i posiadaczem) Klimosza nie będę na siłę uważał, że Combi (Ekoperfekt) to lepszy zakup niż Futura S Dual bo będzie śmiesznie :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Odkryłem dość poważną wadę-niedoróbkę w swoim MK21

 

Płyta paleniska ta stała na której są okładziny ceramiczne i w której siedzi wymienna płyta z otworami napowietrzającymi nie jest przyspawana po bokach na całej swojej długości do płaszcza wodnego.

Przez istniejące tam szczeliny za ceramiką powietrze omija palenisko zmniejszając sprawność cieplną całego kotła.

Polecam sprawdzenie i uszczelnienie, tylko uważać na ceramikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz trzeba samego siebie prostować :)

 

okazało się, że za tą ceramiką jest zrobiony cały kanał z komory napowietrzania, poprzez wyżłobienie w ceramice i na końcu otwór fi 5 mm w ceramice do górnej części paleniska. Jako powietrze wtórne :blink:, kolejne bo jedno już jest podawane dwoma fajkami z przodu. A problem się zrobił gdy ceramika minimalne odeszła od płaszcza i cały patent się rozszczelnił.

Patenty może i są dobre do mocy nominalnej, ale na co dzień powodują więcej strat niż zysków, wiec zatykam to u podstawy.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako powietrze wtórne :blink:, kolejne bo jedno już jest podawane dwoma fajkami z przodu. A problem się zrobił gdy ceramika minimalne odeszła od płaszcza i cały patent się rozszczelnił.

To jest niezłe. Do węglów długopłomiennych, bo jak się tam jakiś dymek zdarzy przy wysokiej temp., to go dopali. Szkoda trochę tej dziurki ;)

Ale z kolei przy antracycie nie ma tu strat tylko same zyski - powietrze na full! i dopiero jest efekt :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

wygląda na to że nadal kombinują z palnikiem tłokowym

z nowej ulotki:

 

 

Palnik.jpg

 

Widać, że zwiększyli pojemność popielnika kosztem komory napowietrzania pod palnikiem, do tego ten skos będzie powodował że nawet niewielka ilość drobin które przelecą przez ruszt zsunie się wprost w dmuchawę. Chyba, że jeszcze wewnątrz przewidzieli jakąś przegrodę. Zmienili też górne sklepienie, wcześniej było poziome - płaskie. Niestety nadal robią to z jednego odlewu, zamiast z dwóch poprzecznych. Każdy z nich mógłby mieć inną temperaturę i nie występowały by naprężenia powodujące wzdłużne pęknięcia całej płyty. Jeszcze jedna rzecz na którą wcześniej nie zwracałem uwagi, to fajki do powietrza wtórnego. Ich imiejscowienie powoduje że rozgrzewają się one do czerwoności i tym samym podgrzewają powietrze w nich przepływające do bardzo wysokich temperatur. To z kolei ułatwia zapłon CO z tlenem z tego dodatkowego powietrza. Samo doprowadzenie zimnego powietrza może nie dać oczekiwanych rezultatów i kolejna uwaga z tym związana, by to wszystko działało i by mieć odpowiednią temperaturę do dopalania CO i podgrzewania PW palnik musi jakiś czas popracować i nie wystarczy mu do tego 5 min pracy i godzinę podtrzymania. Dobierajcie moc tak by pracował 20, 30, 40 min, a najlepiej w trybie ciągłym, w automacie lub nawet na ustawieniach ręcznych jak ktoś nie ma IFL. Sterownik ma zakres 10 C poniżej zadanej w którym nie zaczyna jeszcze odliczać czas do alarmu brak paliwa. Do tego na 1 C przed zadana redukuje nadmuch do wart. min. przy odbiorze ciepła ok 7 kW na godzinę i odrobinie wprawy da się go ustawić w trybie ciągłym.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

palisz w nim na okrogło czy tylko sezonowo czy farbe w zbiorniku na wegiel jesze masz czy juz zeszła jak wygłoda wizualnie twuj piec nie wychodzi na nim ogniska rdzy bedziesz w nim palił 3 sezon czy 2 to rozszczelnienie to dokładnie w kturym miejscu wystompiło u ciebie a ze sterownikiem nic sie nie działo przez ten okres

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sezon 2, latem co drugi dzień, farby trochę mam, wygoda ..., wizualnie ..., ogniska wychodzą, tu i tam, o rozszczelnieni pisałem wcześniej w tym samym wątku, widocznie nie dość dokładnie czytasz, ze sterownikiem nic się nie działo, ale się wymieniło na mowy z IFL aktywnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dołożę swoje trzy grosze. W piecu będę palił 2gi sezon (poprzedni to tylko takie dogrzewanie niezamieszkałego domu), sterownik wymieniłem na IFL (fajne podejście do klienta, podmiana sterownika gratis, jedynie zapłaciłem serwisantowi za usługę). Paliwo to 99% miał, ne eko testowałem go tylko 2 razy. Zawleczkę zerwało mi tylko raz więc jakiś problem to nie jest. Estetyka i funkcjonalność super, farba w koszu jest. Co do sterownika to nowy (ten z aktywnym IFL) już jest dużo lepszy, ja zawsze miałem problem z niedopalonym miałem, przerwa w trakcie pracy przy poprzednim sterowniku wynosiła max 255sek co było wartością zbyt niską, obecnie mam ustawione na 356 sek i problem prawie zniknął (jeszcze się bawię w korekty). Brakuje mi jeszcze funkcji przedmuchu bez podawania opału w trakcie nadzoru. Funkcja IFL dla miału (przynajmniej w moim przypadku) nie sprawdza się, kocioł podaje zbyt często opał co skutkuje jego niedopaleniem, a czasami wręcz zagaszeniem kotła.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te doświadczenia z IFL to po godzinych obserwacjach, czy dałeś mu popracować na nim kilka dni? I czy korektę dawałeś na 110 i mimo to nie dopalał?

Dobrze jest włączać IFL w podtrzymaniu po nagrzaniu ręcznie, wtedy tak nie szaleje i odrazu zaczyna testowanie z małej mocy.

Przy spalaniu poniżej 13 kg lepiej mi wychodzi paląc ręcznie, ostatniej nocy w 9h spalił ok 4.5 kg na nastawach 21 nadmuch i 750 przerwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.