Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

 

 

Szukając rozwiązania dla siebie, trafiłem na ofertę kotła MPM. Zaletą tego kotła, zwłaszcza z górnym zasypem, wydała mi się duża pojemność komory zasypowej. Szukając dalej trafiłem na Wasz topic. Pomyślałem sobie, że warto zapytać starych praktyków o radę

Stan faktyczny

Mam chałupę na wsi, o powierzchni parteru ok. 90 m2 , w woj. mazowieckim. Pomieszczenia na poddaszu nieużytkowane,  nieogrzewane, kaloryfery zdjęte. Chałupa z niedokończoną termomodernizacją. Ściany ocieplone 10 cm styropianu. Dach ocieplony. Do wymiany stolarka okienna i drzwiowa.

Instalacja CO stara, grawitacyjna, grube rury, z upchanym na poddaszu, w najwyższym punkcie, niewielkim naczyniem rozszerzalnym, o pojemności ok. 20 l. Miejsca na większe naczynie rozszerzalne nie ma.  Kotłownia bardzo ciasna. Drzwi do kotłowni 60 cm. Komin ma nieco ponad 6 m, ciąg w kominie nieznany (jak pomierzyć?).

Źródła ciepła:

·         kocioł gazowy Vaillant 24kW z zamkniętą komorą spalania i wyrzutem spalin przez ścianę, staruszek, ma już 25 lat.

·         kocioł żeliwny Kamino na koks, stary, pozaklasowy.

Obydwa kotły zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Grzejniki aluminiowe, żeberkowe.

Obecnie bywam w chałupie głównie w ciepłej porze roku, od marca do końca października, z rzadka zimą. Zimą chałupa jest w stanie „hipotermii” – termostat kotła gazowego ustawiony na 6-8 stopni. Utrzymanie znośnej temperatury w chałupie, „na gazie”, przy Δt ok. 18 0C, to ok 8 m3 gazu, czyli ok. 92 kWh. na dobę, co kosztuje ponad 1000 zł. miesięcznie. A ile to będzie przy Δt 40 0C?

Od dwóch lat eksperymentuję z powodów ekonomicznych (emerytura) z ogrzewaniem drewnem spalanym w starym żeliwiaku, z duszą na ramieniu, bo uchwała antysmogowa. Drewno własne. Na terenie rosną  ponad trzydziestoletnie osiki, topole, brzozy, dęby, trochę sosny, jakieś czeremchy i Bóg wie co tam jeszcze. Mogę to spokojnie wycinać, bo to grunty rolne. Dużo tego, parę hektarów. Mam piły łańcuchowe, łuparkę 3,5 kW i dosyć terenu do składowania i sezonowania drewna opałowego. Zatem opał darmowy, nie licząc własnej pracy.

Zamiary

W przyszłym roku zamierzam zamieszkać w chałupie na stałe. Na ogrzewanie chałupy gazem ZUS mi nie pozwala, za mało daje. Doszedłem do wniosku, że jak odwieszą program „Czyste powietrze”, to wywalę „kopciucha” i zainstaluję kocioł zgazowujący drewno. I tu pytanie do Was: jaki, w rozsądnej cenie? Lista ZUM jest przebogata i nie wiem co wybrać. Proszę o radę. Jaki kocioł, jaka moc?  Wiem już, że użytkujecie kotły MPM. Przeczytałem sporo Waszych postów i wiem, że kocioł MPM to nie jest ideał, ale czy inne są pozbawione jego wad?

 

Bufor

Bufor, jak rozumiem, jest konieczny. Mam stary, ale jary, ocynkowany, ciśnieniowy  zbiornik hydroforowy o nominalnej pojemności 750 l., czyli, dodając „poduszkę powietrzną”, która jest w każdym zbiorniku hydroforowym, całkowita pojemność to zapewne ok. 1000 l. Czy to wystarczy, przy dużej pojemności istniejącej instalacji CO?

Rodzaj instalacji

Nie mam gdzie wpakować dużego naczynia rozszerzalnego na poddaszu, więc grawitacja chyba odpada.

Ochrona powrotu

Laddomat, nie wiem dlaczego, od razu mi się nie spodobał. Znalazłem w necie takie oto, alternatywne rozwiązanie:

image.jpeg.c4c8aa140fa6a06de477021d994477d1.jpeg

 

Źródło: https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/bufor-ciepla/

Co Wy, starzy praktycy, na to? Ma to sens? I najważniejsze: jaka jest trwałość kotła, przy założeniu prawidłowej eksploatacji, z buforem? Na ile lat może wystarczyć? Mam jeszcze wiele innych pytań, ale na początek może te wystarczą?

Będę wdzięczny za rady poparte wiedzą starych praktyków.

 

 

 

Opublikowano

Witam

Przede wszystkim ile chcesz wydać? Najlepiej też na stronie ciepło właściwe policz zapotrzebowanie na ciepło tego domu. Możesz też zainteresować się MPM Caldo. On teoretycznie lepiej będzie sobie radził lepiej z drewnem zwłaszcza takim grubszym.

Jak masz kotłownie taką małą to może zrobić małą przybudówke na zewnątrz aby zmieścić ten bufor i naczynia przeponowe. Może masz jakiś garaż za ścianą kotłowni lub coś takiego i tam można ustawić go.

Ile ma wyjść ten zbiornik po hydroforze? 

Ja bym też pomyślałbym o drugim źródle ciepła jakby choroba lub coś innego przyszło i nie będzie sił na palenie w kotle. Jak tak nie wielki dom to nawet klimatyzator może sporo pomóc.

 

Opublikowano

Ciężko coś doradzić bo wnioskuję że chodzi też o aspekt finansowy, no i z miejscem nie za bogato.

Caldo nie jest małym kotłem, z braku-laku może Tekla Classico, nie jest to typowy HG ale da radę spalić w miarę czysto drewno a i węgiel pociągnie. Następnym kotłem jaki mi się nasuwa w miarę przystępnej cenie to Atmos DC 18S (kiedyś go chciałem ale się wyleczyłem), to jak się go dobrze ustawi to już ładnie gazuje drewno.

Na pewno trzeba zamknąć układ przy buforze skoro brak miejsca na poddaszu na większe naczynie przelewowe.

Opublikowano
28 minut temu, Tuptus napisał(a):

Ciężko coś doradzić bo wnioskuję że chodzi też o aspekt finansowy, no i z miejscem nie za bogato.

Caldo nie jest małym kotłem, z braku-laku może Tekla Classico, nie jest to typowy HG ale da radę spalić w miarę czysto drewno a i węgiel pociągnie. Następnym kotłem jaki mi się nasuwa w miarę przystępnej cenie to Atmos DC 18S (kiedyś go chciałem ale się wyleczyłem), to jak się go dobrze ustawi to już ładnie gazuje drewno.

Na pewno trzeba zamknąć układ przy buforze skoro brak miejsca na poddaszu na większe naczynie przelewowe.

Dzięki. Przeniosłem temat na 

Nie znam zasad tego forum i nie wiem, czy dobrze zrobiłem. Powinienem tu zostać? Jednak Caldo, to też MPM.

Jakieś sugestie co do układu alternatywnego dla Laddomatu?

Opublikowano

Zawór temperaturowy Esbe lub ATV.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.