Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Smart ZSB 24-5C z CW400 - przegrzewa sprzeglo


marych555

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

dom 220mkw, wszedzie podlogowka, dobrze docieplony ( budowa 2019 ) , Smart ZSB 24-5C z CW400 +2xMM100 steruja temp w obiegach i zaworami 3d + pompkami na obiegach ( dwa obiegi podlogowki dol/gora )

Od 5 lat instlacja dzialala b.dobrze

W tym tygodniu gdy uruchomilem system na sezon 2024/25 pojawia sie regularnie blad - E9 -224 - zabezpieczenie temp. ( w sierpniu bylo czyszczenie serwisowe kotla  )

Poobeserwowalem i okazuje sie ze na sprzegle kociol doprowadza do temperatury 100-110

Ustawilem na kotle temp wylanczania na 41 

Jednak mam taka obserwacje: kiedy sterownik ustawia temperature zadana kotla na 31, i kiedy temp spadnie do 27 ( 4k mam delte ustawiana ) , to zaczyna grzac, no powiedzmy zaczyna od 12-17% mocy , dochodzi do 47-50% mocy. Temp rosnie, wiec mieszajace zawory powoli sa zamykane, temp na sprzegle rosnie.

Jednak piec grzeje do okolo 38 rzeczywistej kotlowej i dopiero tam sie wylancza, siala rozbiegu temp rzeczywista na kotle dochodzi do 50.

No i kiedy te zawory sie pozamykaja do 10% powiedzmy,  to na sprzegle dochodzi do 100-110 i rzuca bledem E9.

Nie wiem czy to normalne ze temp kotla zadana 31 a on do 50 dochodzi ?

Zmniejszylem moc z 24 -20 kW wczoraj, jednak rano dzisiaj, kiedy tylko dol mial byc podgrzany, powtorzyl sie probelm ( sam dol to jeszcze mniejsze zapotrzebwanie na cieplo )

Moze to zwiazane jest z tym ze poczyszczeniu kociol ma wieksza sprawnosc ? i powinienm jego max moc cieplna na duzo mniej ustwiac ?

A moze to jest do skorygowania krzywa grzewcza ?

Ale dlaczego kociol leci na tak wysoka temp rzeczywista kotla , a nie zatrzymuje sie w okolicach zadanej ? Jakis czujnik padl ?

 

Prosba o porade

Daniel

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.10.2024 o 09:22, marych555 napisał(a):

Jednak mam taka obserwacje: kiedy sterownik ustawia temperature zadana kotla na 31, i kiedy temp spadnie do 27 ( 4k mam delte ustawiana ) , to zaczyna grzac, no powiedzmy zaczyna od 12-17% mocy , dochodzi do 47-50% mocy. Temp rosnie, wiec mieszajace zawory powoli sa zamykane, temp na sprzegle rosnie.

 

W dniu 4.10.2024 o 09:22, marych555 napisał(a):

Ale dlaczego kociol leci na tak wysoka temp rzeczywista kotla , a nie zatrzymuje sie w okolicach zadanej ? Jakis czujnik padl ?

Ja mam taką obserwację, że te kotły zawsze startują na około 50%, później schodzi do minimum i dochodzi do żądanej mocy. I w przypadku tego kotła jest problem, bo 50% mocy to aż 12kW. Jak podłogówka tego nie odbierze, to masz wtedy niestety błędy.

Moja propozycja: wymuś w harmonogramie kotła okresy z wyłączonym grzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.