Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Mieszkania W Piwnicy Kontra Istniejąca Instalacja


ireeq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Zapewne nię będę oryginalny pisząc, że jestem nowicjuszem i że na niczym się nie znam i że proszę Was o poradę... ALE chcąc uniknąć wielu błędów podczas rozbudowy instalacji grzewczej w naszym domu, chciałbym poradzić się tych, którzy mają w tym temacie większe doświadczenie ode mnie i dużo więcej ode mnie już widzieli (a ja widziałem już duużo) :huh:

Z uwagi na powiększenie się rodzinki, zdecydowałem że urządzimy sobie mieszkanie w piwnicy, a właściwie jest to tzw suterena. Pomieszczenia są na poziomie gruntów, nie są zaniżone, jedyna wada to to, że w chwili obecnej (bez paneli na podłodze) wysokość pomieszczeń to około 2,2m. Z tego co wiem jest to minimum, trzeba będzie po prostu się przyzwyczaić.

Dom- to klasyczna kostka z lat '80, nieocieplona, okna nowe plastikowe. Oprócz suteren jest piętro i niezamieszkany strych. W dotychczas zamieszkanej części na piętrze wykorzystywana jest instalacja grzewcza z tamtych lat, tzn grzejniki żeliwne, rura zasilająca od pieca 2'', dalej 5/4'' i 1'', układ otwarty z naczyniem przelewowym. Układ pracuje jako grawitacyjny wspomagany czasem pompką. Powierzchnia ogrzewana na 1 piętrze to około 110mkw. Piec z tego co pamiętam to pleszewski miałowiec sprzed 6 lat o powierzchni około 4mkw, moc mogę odczytać jeśli jest to niezbędne. Pamiętam, że kupiony był z dość dużym zapasem mocy.

W mieszkaniu w piwnicy planuję wykonać instalację w AluPexie firmy Wavin, każdy grzejnik na osobnym obwodzie (AluPex 16) zasilany poprzez rozdzielacz. Instalacja prowadzona w bruzdach w podłodze. Grzejniki ścienne firmy Purmo, dobrane poprzez program SDG. Razem w piwnicy powierzchnia do ogrzania to około 95mkw.

Moje pytanie brzmi- w jaki sposób najefektywniej można podłączyć instalację grzewczą piwnicy do istniejącej instalacji. Na załączonych schematach oprócz istniejącej instalacji znajdują się dwie propozycje-

- wersja 1 - rozdział trójnikiem 2'' zaraz za wyjściem z kotła, dalej każdy z obwodów napędzany swoją pompką

- wersja 2- rozdział za istniejącą pompką trójnikiem 2'' (przez pompkę rura 1'') i ew zawór przy rozdzielaczu lub zaraz za trójnikiem, dławiący dolną część instalacji

- jeśli macie szanowni koledzy inne pomysły- będę wdzięczny.

 

Dzięki i zapraszam do pomocy wirtualnej w rozbudowie mojej instalacji :o W razie jakichś braków w opisie / schemacie / lub jeśli będzie konieczność wstawienia zdjęć ze stanu faktycznego - oczywiście będę to sukcesywnie uzupełniał.

 

ireeq

systemy av

post-10240-1262898291_thumb.jpg

post-10240-1262898300_thumb.jpg

post-10240-1262898317_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź,

Oczywiście są to zawory różnicowe (z kulką). Wariant 2 to wariant z jedną pompką, tak więc chciałeś chyba napisać "Wariant 1" ? Rozumiem że w obwodzie do piwnicy zawór różnicowy nie będzie potrzebny ponieważ nie jest to instalacja grawitacyjna, a w momencie braku prądu zadziała naturalna ochrona "grawitacyjna" części układu od ogrzewania piętra, a piwnica nie będzie wówczas ogrzewana bo czynnik grzejny nie będzie miał którędy popłynąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego proponuje wariant drugi czyli osobne obwody dwie pompy na schemacie masz napisane zawory zwrotne ,maja być zawór różnicowy do nowego obwodu nie potrzebny zawór różnicowy.

 

pozdrawiam R.H

Podzielam zdanie.

Do obwodu podłogowego potrzebna będzie jeszcze armatura ograniczająca temperaturę zasilania. Znajdziesz N pomysłów na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego dwarf - ten drugi obwód- ogrzewanie w piwnicy, będzie wykonany jako instalacja w ALUPEXIE z grzejnikami ściennymi, mam tylko wątpliwości którego schematu się trzymać, tzn gdzie powinien nastąpić rozdział wody- zaraz za kotłem - (niebezpieczeństwo podkradania wody przez pompy nawzajem) czy lepiej zastosować jedną pompę, i za nią dopiero rozdział???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ops,

Dwie pompki - wiadomo, większy wydatek, ale i większy komfort i pewność działania.

Zawory: różnicowy zostaje jak był w starym układzie. W szereg ze starą pompką wstawiasz zawór zwrotny,

a w nowej części drugą pompkę i szeregowo z nią drugi zawór zwrotny (a drugi zawór różnicowy nie jest potrzebny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę się z kosztem dodatkowej pompki, chciałbym mieć pewność, że układ będzie działać poprawnie.

 

Na schemacie wrysowałem to co zasugerowałem kolego dwarf, proszę zweryfikuj czy tak wg Ciebie będzie poprawnie. Poprawiłem przy okazji nazwę zawory zwrotnego na różnicowy.

post-10240-1262996337_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam zdanie.

Do obwodu podłogowego potrzebna będzie jeszcze armatura ograniczająca temperaturę zasilania. Znajdziesz N pomysłów na forum.

 

witam fajnie że popierasz moje zdanie ale kolega nic nie pisał o ogrzewaniu podłogowym a wiec armatury ograniczającej temperature nie trzeba :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.