Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum "info-ogrzewanie" !

 

Jestem aktualnie na etapie "konstruowania" kotłowni w moim domu i gdy już "wszysko wiedziałem" przejrzałem internet i okazało się, że nie wiem nic.

 

Zwracam się wiec z prośbą do kolegów forumowiczów o ocenę i wniesienie ewentualnych propozycji zmian do moich wypocin.

 

( rys )post-13159-1262550616_thumb.jpg

 

Krótki opis tego co stworzyłem.

 

Sercem całego układu będzie piec: HKS Lazar - EKO PERFEKT AUTOMAT 23 kW lub jego bliźniaczy model: Klimosz - LING COMBI S 23,3 kW. Oczywiście oba ze sterowaniem pogodowym i czujnikiem pokojowym. Układ C.O. zasilany będzie przez zawór czterodrogowy z siłownikiem elektrycznym sterowanym przez piec. Wszystkie pętle ogrzewania podłogowego oraz obwody grzejników schodzą do kotłowni umieszczonej na parterze a dokładniej 30 cm poniżej poziomu parteru. Z zaworu czterodrogowego oddzielnie będzie zasilany rozdzielacz 8 obwodowy na grzejniki ( łącznie 85 żeberek aluminiowych o rozstawie 50cm i 20 żeberek o rozstawie 80 cm oraz trzy grzejniki drabinkowe) z pompą GRUNDFOS ALPHA 2 25-60.

Ogrzewanie podłogowe zasilane będzie przez drugi rozdzielacz 5 obwodowy (łącznie ok. 70 m2 w rozstawie 20 cm ) z zaworem trójdrogowym sterowanym głowicą regulującą z kapilarą oraz pompą obiegową GRUNDFOS ALPHA 2 25-40.

Dwuwężownicowy wymiennik C.W.U. o pojemności 300l ładowany będzie przez pompę GRUNDFOS UPS 25-40. W układzie cyrkulacji zamierzam wpiąć GRUNDFOS UP 15-14 lub coś takiego UPH 15-15 ( dużo niższe zużycie energii). Chwilowo druga wężownica będzie również podpięta pod piec (szeregowo), ale w drugim etapie mam zamiar zainstalować kolektory rurowe.

 

Zdecydowałem się na takie drogie pompy obiegowe, gyż na grzejnikach zamontowane będą zawory termostatyczne z głowicami, a w lato "chodzić" będzie tylko podłogówka w łazienkach i ewentualnie grzejniki drabinkowe, a te pompy dostosowują się do konkretnego obciążenia układu ( zapotrzebowania na przepływ )

 

W pierwszym zamyśle chciałem założyć także wymiennik płytowy, ale nie wiedziałem zabardzo czy wpiąć go za lub przed zaworem 4D, oraz czy nie będzie potrzebna kolejna pompa w pierwotnym układzie wymiennika. Jeżeli możecie to podpowiedzcie coś w tym temacie, gdyż chciałbym wyeliminować zbiornik na poddaszu, obawiam się, że mimo izolacji może zamarznąć, a i układ pod ciśnieniem z tego co się orientuje pracuje lepiej.

 

A to moje inne wątpliwości:

1. Czy na obwody C.O. wystarczyła by jedna pompa np. GRUNDFOS ALPHA 2 25-60 ( co w takim przypadku z zaworem 3D ; jak zadziała) ?

2. Czy zawory zwrotne umieszczone są w dobrych miejscach ?

3. Poprawność podłączenia zbiornika wyrównawczego (doprowadziłem tam tylko 2 rurki)?

4. No i na który piec się zdecydować? Na pewno interesuje mnie żeliwo i obrotowa retorta która umożliwia spalanie gorszej jakości paliwa i ew. miał, oraz sterownik pogodowy. Może macie jakieś inne ciekawe propozycje?

 

Z góry dziękuje za zainteresowanie i opinie.

Opublikowano

Witam,

 

Te filtry, to się odwrotnie montuje, ale to tylko schemat :) (choć znam instalatorów, którzy skłonni są tak zamontować jak się im nie zwróci uwagi).

Pompę na podłogówce też bym zrobił tak: zawór, czyszczak, pompa, zawór.

Ten zawór różnicowy na c.o. to bym wyrzucił.

Zawory zwrotne na c.o. to nie wiem czy są potrzebne, skoro te pompy będą cały czas pracować (w wiadomym kierunku).

Jak zbiornik będzie należycie zaizolowany, to nie zamarznie. Tak czy owak się go raczej nie pozbędziesz przy kotle na paliwo stałe. Widziałem tu taki temat o podpinaniu go w podobny sposób, ale nie pamiętam dlaczego.

Ja bym go "zasilił" od dołu a tam gdzie idzie do kanalizacji to bym rurkę w górę przedłużył i zostawił otwartą.

 

Pozdrawiam.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.