Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zwór trójdrogowy - gdzie zamontować


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Posiadam w domu dośc prowizoryczną i prostą instalację CO składającą się z kotła na węgiel 5 klasy oraz instalacji wykonanej z miedzi z jedną pompką obiegową na zasilaniu kotła w układzie otwartym. Jako że w tamtym roku byłem zmuszony wymienić już przeciekający piec na nowy i ten obecny chce ochronić przed korozją to chciałbym zamontować zawór 3D na powrocie wody do kotła. Czy mogę liczyc na Waszą podpowiedź patrząc na załaczony schemat mojej instalacji gdzie go zamontować, czy trzeba zastosować dodatkową pompkę oraz jakiej wielkości zastosować zawór.

Moja instalacja składa się z kotła 21kW, instalacji z rurek miedzianych o śr 20,18 i 15mm , wymiennika 120 litrów, zbiornik wzbiorczy otwarty

Gwiazdki na schemacie oznaczają zawory ręczne

FB_IMG_1706761576334.jpg

Edytowane przez boas43
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ja tylko dwa punkty:

1. na rurze do naczynia wzbiorczego nie może być żadnego zaworu odcinającego,

2. ochrona powrotu - przy takiej instalacji ja bym nic nie zakładał (chyba, że zawory termostatyczne na grzejnikach jeżeli nie masz) przecież puszczasz obieg przez CWU i to nie zapewnia Ci temperatury powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zamontować go pionowo lub poziomo. Wszystko zależy od miejsca, w którym chcesz go zamontować. Należy pamiętać o tym, by został zamontowany w sposób umożliwiający w miarę łatwy dostęp. W trakcie montażu zaworu trójdrożnego należy zwrócić szczególną uwagę na zgodność kierunków przepływu wody ze wskaźnikiem na korpusie zaworu. Trzeba także pamiętać o tym, że zaworu trójdrożnego nie należy montować na rurze prowadzącej od urządzenia grzewczego do naczynia przelewowego w układach otwartych. Zgodnie z zaleceniami fachowców, w obiegach grzewczych c.o. zawór trójdrogowy montuje się za pompą, a w obiegu ciepłej wody użytkowej, należy zamontować go przed pompą.

Jeśli nie masz podłogówki to zawór nie jest konieczny. Natomiast jeśli musisz go zastosować to musi być dostosowany do średnicy rur, które masz, powinien być też blisko pieca, powrotu wody z instalacji i wyjścia z pieca. Trzeba raczej widzieć instalację, bo sam schemat nie odda rzeczywistości. Może trzeba coś dodać lub ująć. Jakieś nowe orurowanie na pewno się przyda, aby włączyć zawór w instalację.  Zdalnie ciężko coś doradzić.

Edytowane przez BoBoB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze zrozumiałem to chcesz założyć zawór temperaturoay dla ochrony kotła.

Na schemacie masz jak to zrobić. Musisz pompę CO przełożyć z zasilania na powrót.image.png.24e6f1e92a82af68c98694a4ab603431.png

1 - zawór

2 - pompa CO na powrocie

 

 

Jeżeli będą 2 pompy CO lub więcej to musi być dodatkowo założone sprzęgło. Tak jak na 2 schemacie.

Z - to zawór temperaturowy.image.thumb.png.870ec7bed0abfe41168caf0d69f1f18d.png

Mniejwięcej u ciebie będzie tak to wyglądało.image.png.a7ffa348c7b719d70f2680848a2b7c2a.png

Oczywiście jeszcze filter siatkowy przed pompą CO

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.