Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie mieszkania, kocioł Be rettaCiao Green


Siddini
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez WŁ20,

Rekomendowane odpowiedzi

Forumowicze, zwracam się do was z zapytaniem. Mieszkanie 60m2, nowe budownictwo, piec Beretta Ciao Green ogrzewanie+grzanie wody. Za miesiąc grudzień wyliczono zużycie 90m3 gazu. Na taki metraż mieszkania to dużo? Czy da się jakoś zejść? Nie mam pojęcia czy piec jest w ogóle dobrze ustawiony. Wynajmuje mieszkanie. Jeśli coś da się poprawić to proszę o rady. A podkreślam, że jakoś super ciepło na mieszkaniu nie jest przy tych ustawieniach, 19-20 stopni.

Dodatkowo zauważyłem tendencję do tego, że piec często się uruchamia, co 10-15 minut włączy się na minutę, słychać jak załącza się płomień i chwilkę działa, a potem się wyłącza. Na mieszkaniu na grzejnikach ustawiony poziom 2(na 5 możliwych)

IMG_20240102_223221.jpg

IMG_20240102_223216.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz temperaturę na kotle, a grzejniki odkręć. Według teorii powinien grzać cały czas, ale z małą mocą.

Chmm. Teraz zauważyłem, że pokrętło już chyba jest na minimum.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Zmniejsz temperaturę na kotle, a grzejniki odkręć. Według teorii powinien grzać cały czas, ale z małą mocą.

Chmm. Teraz zauważyłem, że pokrętło już chyba jest na minimum.

Dobrze będzie spróbować dać na minimum i maksymalnie odkręcić kaloryfery? Drastycznie wpłynie to na zużycie?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu kocioł jest tzw. przewymiarowany, jego minimalna moc przekracza zapotrzebowanie na moc grzewczą oraz zład wody jest za niski i odbiór bo masz zakręcone głowice term. względem temp. w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie, czy można poprawić jakoś temat ogrzewania? Głowice mam skręcone w pokojach na 2 (skala od 1-5). Obserwuję gazomierz i w tym miesiącu dzienne zużycie to 4m3 na dobę, co wydaje mi się za dużo. Czy jeśli odkręcę głowice maksymalnie to wpłynie to jakoś na poziom zużycia gazu, czy może to poprawić obecną sytuację? Z góry przepraszam za to pytanie, ale po prostu jestem laikiem w tych kwestiach i wolę dopytać. Nadmieniam, że przy obecnej sytuacji i ustawionej temperaturze na kotle 37 stopni kocioł nadal się uruchamia dosyć często na dosłownie chwilkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Siddini Jeśli masz skręcone na 2, to jaką masz temperaturę w pomieszczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zewnętrznego sterownika od razu uprzedzam, kocioł funkcjonuje na wbudowanym sterowniku. Przy grzejniku skręconym na 2 temperatura wynosi około 20 stopni, zależy od pomieszczeń. 

Bardziej chodzi mi o to, że kocioł mimo ustawienia temperatury grzewczej na 37 stopni i tak co chwila sam się uruchamia, a spalanie gazu jest w mojej opinii za duże, z tego co się zdążyłem już zorientować. Około 4m3 na dobę.

Edytowane przez Siddini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Siddini Ile lat ma kocioł? Kiedy ktoś ostatnio zaglądał do niego do środka? Czy ciepłe są wszystkie grzejniki od początku do końca i od góry do dołu? Spróbuj odkręcić grzejniki na 2,5 a jeden na 5, tam gdzie najczęściej przebywają osoby lub w środkowej części budynku. Podnieś temperaturę CO na 40-45oC. Niektóre kotły mają w ustawieniach serwisowych możliwość ustawienia mocy palnika dla CO - maksymalnej jak i minimalnej. Trzeba by było ograniczyć mu moc na CO.

Ile kw jest to kocioł i czy podgrzewa wodę przepływowo, czy też jest zbiornik na ciepłą wodę użytkową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WŁ20 Ogólnie sytuacja wygląda w sposób następujący, ja wynajmuję to mieszkanie od sierpnia więc nie mam informacji ile lat może mieć kocioł, ale skoro cały budynek ma 3 lata, to myślę że sam kocioł około 2. W tym roku do samego kotła nie był nikt wzywany, początkowo spalanie było w porządku, październik/listopad 3m3/dobę, potem wiadomo zrobiło się coraz zimniej no i wzrosło, ale w ostatnim czasie spalanie wynosi 4/5 m3/dobę!! Przy takim metrażu mieszkania wydaje mi się to stanowczo za dużo. Ostatni rachunek za grudzień 464 zł, w tym miesiącu zapowiada się jeszcze więcej... Grzejniki ustawione były na 2-2,5 bo myślałem że tak będzie ekonomicznie(nie grzeją całe, ale nie są zapowietrzone). Kocioł z tego co się zorientowałem ma moc 5kW. Co zrobić? Bo już ręcę mi opadają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SiddiniCzy mieszkanie jest ocieplone? Czy okna są szczelne? Czy z wentylacji nie napływa czasem do środka zimne powietrze? Spróbuj odkręcić grzejniki na maksa i sprawdź, czy kocioł pracuje dłużej oraz czy grzejniki są ciepłe od początku do końca i od góry do dołu, zwiększ temperaturę na 50oC. Niech tak działa przez 3h. Może filtr jest zapchany, lub dopuść wody do 1,3bara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak skręconych głowicach przepływ przez grzejniki jest niewielki i kocioł taktuje. Moc maksymalna tego kotła to co najmniej 20 kW, 5 kW to jego moc minimalna, więc nawet przy odkręconych głowicach będzie taktować, ale może rzadziej. W takich małych mieszkaniach z indywidualnymi źródłami ciepła, sterowanie temperaturą przez same zawory termostatyczne jest bez sensu. Sterownik z termostatem na pewno byłby lepszym rozwiązaniem. 

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki sterownik z termostatem do tego typu kotła najtaniej moglibyście jakiś polecić? Czy w przyszłości byłby on kompatybilny z innymi kotłami? I czy w miarę możliwości byłbym w stanie sam sobie go skonfigurować? Z góry dziękuję za odpowiedź!!

@Edit

Dzisiaj wróciłem do mieszkania, ustawiłem na kotle temperaturę 50 stopni, na grzejnikach odkręciłem głowice i zobaczymy jak to wpłynie na spalanie. Czytałem opinie i zasięgałem innych porad i jednak spalanie 5m3/dobę przy takim metrażu to sporo, czytałem że optymalnie powinno to wynosić około 3m3/doba, mam rację? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Edit Zmieniłem temperaturę na kotle tak jak wskazaliście Panowie powyżej, odkręciłem głowice na grzejnikach i wszystkie grzejniki były gorące od góry do dołu, zostawiłem na kilka godzin aby zobaczyć efekt, piec już nie uruchamiał się co chwilę, ale zużycie gazu było ogromne, przez około 6 godzin poszło 3,5m3. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie napisałem o podwyższaniu temperatury na kotle. Co do sterownika, to najtańszy i najpopularniejszy jest chyba Salus. Ale od razu zaznaczam, że jego montaż z pewnością poprawi pracę kotła, ale nie wiem jak bardzo może obniżyć zużycie gazu. Najpierw zapytaj właściciela, czy wyrazi na to zgodę, a ewentualne podłączenie lepiej niech wykona serwisant.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

@SiddiniChciałem zobaczyć, czy to nie wina czasem po stronie instalacji (coś z grzejnikami, filtrem, pompą, czujnikami). Możesz zmniejszyć temperaturę i pokrętła na grzejnikach i tak jak mówi @h3nio spróbuj zamontować sterownik do kotła np. Salus Sterownik 091Flrf V2 Bezprzewodowy https://allegro.pl/oferta/sterownik-do-pieca-salus-091flrf-v2-bezprzewodowy-9835149250

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ryszard zmienił(a) tytuł na Ogrzewanie mieszkania, kocioł Be rettaCiao Green

Rozmawiałem z sąsiadami, faktycznie mają te sterowniki zamontowane i zużycie gazu mają zdecydowanie niższe niż w mnie, gdzie w tym miesiącu dostałem rachunek na 460 zł, a sąsiad 180... Ale nie ma się co dziwić, u niego piec się uruchamia jak chce uzyskać wywołaną przez sterownik temperaturę, a u mnie nagrzewa cały czas. Dziękuję panowie za pomoc, szkoda że późno się za to zabrałem, ale sytuacja już zgłoszona właścicielowi i będzie można działać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.