Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawność podłączenia obiegów i źródeł grzewczych do bufora przy użyciu trójników i czwórników


MajkiD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zastanawiam się nad sposobem podłączenia rur przy użyciu króćców z bufora 1000L. Chciałbym skonsultować sposób w jaki mam zamiar podłączyć obiegi grzewcze i źródła ciepła przed finalną konstrukcją w celu pozbycia się potrzeby późniejszych modyfikacji.

W swoim projekcie chciałbym użyć 4 króćców w jednej linii bufora oraz 1 krućca z samej góry bufora, gdyż to pozwoli mi na zrobienie lepszej ścianki dociepleniowej pomieszczenia, gdzie mam trzymam bufor.

Przede wszystkim zastanawiam się nad zachowaniem się naczynia przeponowego w momencie, gdy będę chciał wykorzystać pełny przepływ wody przez rurę 1" (1 kruciec od dołu). Przy tym krućcu z bufora następuje redukcja z 6/4" na 1", a następnie rozdzielenie na czwórnik, do którego wpięte jest naczynie przeponowe oraz wymiennik ciepła płytowy (który ma posłużyć do ogrzewania wody w buforze przy użyciu kotła) lub pompa ciepła. Czy w danym momencie (przy użyciu pompy ciepła lub wymiennika płytowego) naczynie przeponowe poprawnie odbierze nadmiar ciśnienia wody? Czy nie doprowadzi to do uruchomienia zaworu bezpieczeństwa (2 bary), gdyż np. ciśnienie zbyt szybko skoczy?

Strzałkami przy mufach PP zaznaczyłem sposób przepływu wody (strzałka w prawo - woda wypływa z bufora, strzałka w lewo - woda wpływa do bufora).

Schemat połączeń do bufora:

Projektogrzewania-bufororazksztatkikopia.thumb.jpg.ae47fdcdfc1bd9b8c6fd4e82c142fa2f.jpg

Z góry dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MajkiD napisał(a):

Czy w danym momencie (przy użyciu pompy ciepła lub wymiennika płytowego) naczynie przeponowe poprawnie odbierze nadmiar ciśnienia wody? Czy nie doprowadzi to do uruchomienia zaworu bezpieczeństwa (2 bary), gdyż np. ciśnienie zbyt szybko skoczy?

Ciężko to zdanie zrozumieć, ale naczynie przeponowe się liczy do danych warunków pracy(ciśnienia i temperatury)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, sambor napisał(a):

Ciężko to zdanie zrozumieć, ale naczynie przeponowe się liczy do danych warunków pracy(ciśnienia i temperatury)

To oczywiście tylko przykład. Nie jest to łatwo wytłumaczyć, ale spróbuję doprecyzować.

Chodzi głównie o to, że pompa do wymiennika będzie miała duży przepływ (nawet 80l/minutę) i zastanawiam się czy jak taka pompa "szarpnie" przepływem wody przez czwórnik, gdzie jest podpięte naczynie przeponowe, to czy poprawnie będzie ono magazynować wodę (gdy będzie podgrzewana)? Mam na myśli, że na pewno nie byłoby problemu, gdyby naczynie przeponowe było podpięte pod osobny kruciec do bufora, natomiast podpinając pod czwórnik czy przepływ nie zaburzy pracy naczynia przeponowego? Tak jak napisałem wyżej, w 1 krućcu od dołu idzie 1" i ten 1" później rozchodzi się na 3 rury po również 1".

Nigdy nie bawiłem się w układ zamknięty (dotychczas tylko otwarty), dlatego wolałbym dopytać 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MajkiD napisał(a):

pompa do wymiennika będzie miała duży przepływ (nawet 80l/minutę)

To żaden przepływ, raptem niecałe 0,5m3/h!

Jakby przepływ był rzędu 2-3m3/h to byłby przepływ większy.

Z resztą do przepływów dobiera się resztę armatury - rury, zawory i pozostałe drobiazgi.

Natomiast samo naczynie przeponowe nie ma nic wspólnego z przepływem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80l/min to będzie 4,8m3/h 🙂

No, ale mniejsza z tym, jeśli to nic nie zmienia przy naczyniu przeponowym to idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, no to teraz mnie zaciekawiłeś z tymi rurami PP 63.

Aktualnie kupiłem na dom pompę obiegową IBO 1", która generuje przepływ do 90 l/min i wszystko jest spięte rurami PP 32mm (w internecie podają, że to jest odpowiednik stalówki 1").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz te rury (PP32) więc zmierz ich średnicę wewnętrzną i zobacz ile im brak do DN25, czyli do do 1".

Pompa na papierze może mieć wynik jaki grafikowi się uda narysować, ale tu decydują głównie rury i pozostałe elementy obiegu hydraulicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.