Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie o pomysl/schemat instalacji CO/CWU w polaczeniu pieca na paliwo stale i kondensacyjnego


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzień dobry,
Mam do Was pytanie o poprawność mojego myślenia.

Dom około 250m2 (budowany w latach 2000, ocieplony, okna dwuszybowe, aktualne ogrzewanie kotłem na paliwo stale - klasa 3), trzy kondygnacje (ogrzewanie podłogowe w łazienkach, holach i kuchni + grzejniki [wszędzie oprócz holi]). W najbliższej przyszłości planowane jest podłączenie gazu, dlatego tez zastanawiam się nad modernizacja ogrzewania. Chciałbym zachować piec na paliwo stale i połączenia go z gazowym kotłem i mam świadomość tego, że jest potrzeba połączenia układów otwartego i zamkniętego w ramach bezpieczeństwa. Chciałbym popracować także nad tym, żeby ewentualne palenie w kotle miało jakieś aspekty wygody (dlatego w głowie mam bufor ciepła kombinowany ze zbiornikiem na CWU). Zrobiłem bardzo uproszczony schemat jakbym to widział - czy mógłbym Was prosić o opinie (czy to zadziała, co o tym myślicie, czy to ma sens)?

Piec na paliwo stale poprzez laddomat ładowałby bufor (i dodatkowo ogrzewał wodę CWU jako priorytet). Byłoby to w układzie otwartym (dlatego naczynie wyrównawcze) i rozdział układów odbywałby się w wymienniku ciepła (myślałem o płaszczowo-rurowym z powodu występujących czasami braków energii elektrycznej, aby wymusić ewentualny obieg grawitacyjny). W układzie zamkniętym wymiennik ciepła i kocioł gazowy spotykałyby się w sprzęgle hydraulicznym, który rozdzielałby obiegi grzejnikowe i podłogowe. To tak bardzo wysokopoziomowo. Zostawiam sobie (ewentualnie) opcje podłączenia kolektorów słonecznych, aby CWU dogrzewać kiedy słońce tak cudownie świeci.

Poniżej zamieszczam uproszczony schemat jak to mogłoby wyglądać (oczywiście, bez jakiegoś dodatkowego oprzyrządowania, pomp itp.).

Bardzo Wam dziękuje za opinie w tym temacie.

Pozdrawiam serdecznie,
Eldorado

Projekt kotlowni.png

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.