Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podciagneli Mi Gaz


tqlis

Rekomendowane odpowiedzi

Ponoc istnieje taka zasada, ze jak masz gaz ziemny, to nie baw sie z innym sposobem ogrzewania.

 

Podciagneli mi gaz do granicy dzialki.

Aktualnie mam kociol na drewno.

Mam sponsora na cala instalacje, tylko czy bedzie mnie stac na rachunki przy ogrzewaniu 140-180m2.

Wczesniej rozwazalem kupno pieca na eco groszek, ale skoro jest gaz to ponoc nalezy stosowac powyzsza zasade

 

Mam pytanie do uzytkownikow kotlow gazowych, ktorzy ogrzewaja podobne powierzchnie - z jakim zuzyciem gazu nalezy sie liczyc rocznie ogrzewajac dom i wode. Rejon zamieszkania, to pomorze. Temp ujemne wystepuja sporadycznie

 

Jest wiele inf. na forach, ale sa one rozbiezne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to moj pierwszy sezon grzewczy.

Mysle ze miedzy 20mp a 30mp. Czyli koszt okolo 3000 - 3500 PLN. Latem wode ogrzewalem deskami po buidowie. Poza sezonem bede grzal pradem. (grzanie wody pradem raczej tanie nie bedzie. Mysle, ze 150 pln miesiecznie)

 

Liczac: sezon grzewczy (6 miesiecy) + ogrzanie wody (6 miesiecy) = 4000 - 5000 pln - najbardziej pesymistyczne szacunki

 

Drewnem byloby tani0, gdym mogl kupic mp za 50-60pln a nie 130pln.

 

Chca palic weglem, to koszt podobny, bo te 4 -5 ton spalilbym lekko w sezonie. Czyli 5*700= - 3500 PLN

 

Za 5000PLN kupilbym okolo 2500m3 gazu GZ50, moze mniej bo sa jeszcze stale oplaty. To daje po okolo 400m3 na miesiac, zakladajac ze grzejemy przez 6 miesiecy. Wody nie licze, bo to nie sa juz duze pieniadze.

Wydawac by sie moglo, ze 400m3 na miesiac to sporo. Na pomorzu nie ma az takich mrozow. Dom mam cieply.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde 7000 to sporo :D

 

Wczesniej szacowalem 5000 - to tez nadal sporo.

 

Mysle, ze pozostane przy drewnie. Za rok, to co mam w drewutni bedzie wysezonowane w miare (bedzie mialo ponad rok). Na ten sezon mam odlozone 7 miesieczne i tym pale. Wiadoo, ze im starszy buk tym lepiej. Moze moje zuzycie w przyszlym sezonie bedzie mniejsze niz 30mp.

 

Co do gazu to jeszcze sie zastanowie, bo pracowalbym tylko na rachunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając 7,2[GJ/mp] i sprawność palenia 60% masz potrzebę 130GJ energii. Gaz kodnensacyjnie to 53[zł/GJ] czyli około 7000 zł rocznie na gaz

 

A czy w powyzszych wyliczeniach uwzgledniles to sezon grzewczy nie ma 12 miesiecy?

Nie wiem czy poprzez 60% rozumiec mam to ze kociol bedzie chodzil na 60% mocy. Czy moze te 60% to ponad 6 miesiecy grzania?

 

Jak mozesz to rozwin bardziej swoje wyliczenia. Jak obliczyles ilosc energii jaka bede potrzebowal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega podał, że pali w sezonie 30mp drewna. Więc przeliczam ile to będzie gazu. Nie ma nigdzie w obliczeniach porównawczych nośnika zastanawiania się ile dni się paliło. Zakładam 40% straty w porównaniu do wartości opałowej drewna wymierzonej laboratoryjnie. Wchodzi w to strata kominowa i popiół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli za 7k kupie ponad 3000m3 gazu. Odejmijmy 500m3 (chyba i tak z duzo) na ogrzewanie wody poza sezonem. Czyli pozostaje 2500m3 do dyspozycji na 6 -7 miesiecy, czyli prawie 400m3 na miesiac. Wydaje mi sie, ze jest to sporo.

Moze przy mrozach -20 tyle wyszloby. Jednak takich dni jest nie wiele na Pomorzu. Dodatkowo pazdziernik, listopad, marzec temp sa sporo ponad 0.

 

 

Porownujac to do spalonego drewna, to moze i tak by wyszlo, ale teraz mam w domu rozna temp od 23 do 26 st (nie odpowiada mi to zbytnio). Wolalbym stala temperature np 21 w dzien i chlodniej w nocy.

Piec rozpalam rano (jest juz ostudzony) i wieczorem (to samo) - czyli jeszcze wieksze straty. Rowniez uwzglednic nalezy, to, ze mam niewysezonowane drewno - kolejna strata. Moze jakbym mial wysezonowane drewno, to by dalo to calkiem inny wynik.

 

 

A moze wyjdzmy od innych danych wejsciwych: moze latwiej bedzie wyestimowac zuzycie wegla (ecogroszku) i potem przeliczyc to na gaz. Chocziaz z tego co sie orientuje (sluchajac znajomych), ze jest to porownywalne. Dodam, ze tona eco na Pomorzu to koszt okolo 800PLN.

Na podstawie opisow innych forumowiczow wychodzi mi, ze zuzylbym okolo 4-5ton ecogrochu, czyli koszt okolo 4000PLN. Kalorycznosc wegla jest inna niz drewna - jaki to daloby wynik w przeliczeniu na gaz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli za 7k kupie ponad 3000m3 gazu. Odejmijmy 500m3 (chyba i tak z duzo) na ogrzewanie wody poza sezonem. Czyli pozostaje 2500m3 do dyspozycji na 6 -7 miesiecy, czyli prawie 400m3 na miesiac. Wydaje mi sie, ze jest to sporo.

Moze przy mrozach -20 tyle wyszloby. Jednak takich dni jest nie wiele na Pomorzu. Dodatkowo pazdziernik, listopad, marzec temp sa sporo ponad 0.

Witam, paliłem kiedyś gazem, ale dość szybko przekonałem się, że dużo taniej jest opalać paliwami stałymi. Mam kocioł gazowy, ale palę nim tylko na wiosnę i wczesną jesienią, kiedy temp. są plusowe a trzeba trochę dogrzać, w tedy się opłaca gazem.

Nie sądzę, aby u Ciebie średnie zużycie gazu na dobę w okresie zimowym było niższe jak 20m3.

Ja za dwa miesiące zużywam ok 81 m3, używając kuchenki gazowej.

Za 81m3 gazu, rachunek wynosi 181,72zł, a Ty tyle wypalisz za 4-5 dni.

Może być troszkę taniej, zależy jaką będziesz miał grupę taryfową, ja mam W-2.

Teraz mniej więcej, możesz sobie policzyć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Jest to moj pierwszy sezon grzewczy.

Mysle ze miedzy 20mp a 30mp. Czyli koszt okolo 3000 - 3500 PLN. Latem wode ogrzewalem deskami po buidowie. Poza sezonem bede grzal pradem. (grzanie wody pradem raczej tanie nie bedzie. Mysle, ze 150 pln miesiecznie)

 

Liczac: sezon grzewczy (6 miesiecy) + ogrzanie wody (6 miesiecy) = 4000 - 5000 pln - najbardziej pesymistyczne szacunki

 

Drewnem byloby tani0, gdym mogl kupic mp za 50-60pln a nie 130pln.

 

Chca palic weglem, to koszt podobny, bo te 4 -5 ton spalilbym lekko w sezonie. Czyli 5*700= - 3500 PLN

 

Za 5000PLN kupilbym okolo 2500m3 gazu GZ50, moze mniej bo sa jeszcze stale oplaty. To daje po okolo 400m3 na miesiac, zakladajac ze grzejemy przez 6 miesiecy. Wody nie licze, bo to nie sa juz duze pieniadze.

Wydawac by sie moglo, ze 400m3 na miesiac to sporo. Na pomorzu nie ma az takich mrozow. Dom mam cieply.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli za 7k kupie ponad 3000m3 gazu. Odejmijmy 500m3 (chyba i tak z duzo) na ogrzewanie wody poza sezonem. Czyli pozostaje 2500m3 do dyspozycji na 6 -7 miesiecy, czyli prawie 400m3 na miesiac. Wydaje mi sie, ze jest to sporo.

Moze przy mrozach -20 tyle wyszloby. Jednak takich dni jest nie wiele na Pomorzu. Dodatkowo pazdziernik, listopad, marzec temp sa sporo ponad 0.

 

 

Porownujac to do spalonego drewna, to moze i tak by wyszlo, ale teraz mam w domu rozna temp od 23 do 26 st (nie odpowiada mi to zbytnio). Wolalbym stala temperature np 21 w dzien i chlodniej w nocy.

Piec rozpalam rano (jest juz ostudzony) i wieczorem (to samo) - czyli jeszcze wieksze straty. Rowniez uwzglednic nalezy, to, ze mam niewysezonowane drewno - kolejna strata. Moze jakbym mial wysezonowane drewno, to by dalo to calkiem inny wynik.

 

 

A moze wyjdzmy od innych danych wejsciwych: moze latwiej bedzie wyestimowac zuzycie wegla (ecogroszku) i potem przeliczyc to na gaz. Chocziaz z tego co sie orientuje (sluchajac znajomych), ze jest to porownywalne. Dodam, ze tona eco na Pomorzu to koszt okolo 800PLN.

Na podstawie opisow innych forumowiczow wychodzi mi, ze zuzylbym okolo 4-5ton ecogrochu, czyli koszt okolo 4000PLN. Kalorycznosc wegla jest inna niz drewna - jaki to daloby wynik w przeliczeniu na gaz?

Witam ja paliłem gazem tą zime i mam zbliżone parametry domu radziłbym nieco podwyzszyc zuzycie miesieczne gazu.Przy paleniu non stop i temp.minus 20 w nocy a w domu 18 to na dobę trzeba przyjąć około 23m/3 gazu oczywiście temp.nie większa niż 18stopni w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.