Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cichewicz Vespa, Metal-Fach Se


Kruszyna

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jestem nowa na forum, wczoraj mozolnie studiowałam opinie na temat różnych kotłów i prawdę mówiąc mam mętlik w głowie.
W internecie bardzo mało jest opisów dotyczących pieca Vespa - czemu?
Jest tak mało popularny?

Wydaje się dość sensowny...

A teraz podaję studium przypadku:

Dom drewniany z bala, planowane ocieplenie ścian zewn. termeksem (to takie "wióry" celulozowe, mówiąc po babsku).
Powierzchnia między 120-140m2 (podaję orientacyjnie, bo poddasze jeszcze nie zrobione, a ma być użytkowe, parter ma pow. 77m2, wiadomo, że na poddaszu skosy sporo zabiorą).
Kotłownia jest murowana z wnęką na piec o wymiarach: szerokość 113cm i głębokość 145 cm.

Paliwo to drewno (najlepiej z możliwością palenia zrzynek i trocin) i węgiel kamienny.
Zgazowywanie raczej mnie nie interesuje.

Biorąc pod uwagę skąpe wymiary wnęki na piec znalazłam następujące opcje:
- Cichewicz VESPA 23kW
- Metal-Fach SE 19 kW

Może przychodzi Wam na myśl coś jeszcze o małych gabarytach?

Zależy mi, pewnie jak każdemu, żeby jak najrzadziej odwiedzać kotłownię i dorzucać paliwa.

Pierwszy ma spalanie dolne (z tego, co zrozumiałam) a drugi górne. Różnią się też pojemnością wodną. Nie wiem, czy lepsza jest większa poj. wodna, czy mniejsza?

Błagam, wyprowadźcie mnie z ciemnego lasu niewiedzy... hihi! smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam,

odświerzam trochę temat bo własnie stoję przed wyborem pieca :) i po mozolnym studiowaniu forów jestem wstępnie zainteresowany piecem

Cichewicz VESPA 23kW .

Niestety w sieci jest mało informacji o tym jak te piece sie sprawują w warunkach bojowych i chciałem się zapytaćforumowiczów czy warto interesować się tym piecem.

Druga sprawa jest taka, że ta Vespa nie posiada sterownika i z mechaniczną regulacją temperatury czyli jakiś bimetal i dzwigienka.

Z uwagi na to, że szukam taniego pieca z dolnym spalaniem możliwie najprostszego pieca i jak najbardziej trwałego było to z początku dla mnie na plus bo wiadomo sterowniki mikroprocesorowe lubią się psuć a w moim mniemaniu mechaniczne wydawało się długowieczne :).

Jednak znajomy instalator pieców wypowiadał się neutralnie o takich rozwiązaniach tj. bez sterownika i dmuchawy.

 

Co mam o tym sądzić? Czy należy bać się tego pieca i jego prostoty ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczający? moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie z możliwych. Sterowniki i ich świecące lampeczki to na choinkę się nadają (mowa tu głównie o zestawach z dmuchawcwcem za 300zł) Sterowniki i dmuchawy powinno się stosować głównie tam gdzie ich zastosowanie jest konieczne czyli w kotłach miałowych i podajnikowych ew. w kotłach zgazowujących (nie jest to warunkiem prawidłowego działania HG) Podstawowym warunkiem jaki należy spełnić montując dmuchawę w kotle to szczelność całego układu dymowego czyli zarówno kocioł, połączenie z kominem jak i sam komin muszą być szczelne albowiem zabija to czego nie widać i nie czuć TLENEK WĘGLA.

W instalacji kotła z miarkownikiem na całej długości występuje podciśnienie i ryzyko zatrucia jest zdecydowanie mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.