Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosze O Rzut Okiem Przez Fachowca ;)


dzikizwierzak1986

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Od dłuższego czasu obserwuje, czytam i oglądam wszystko to co jest związane z ogrzewaniem. Dużo tego wszystkiego jest i takiemu jak mi czasami ciężko wszystko ogarnąć. Mam mieszkanie 60 metrowe nie licząc korytarza. Do tej pory było jedynie ogrzewanie z kaloryferów+ciepła woda. Ale z uwagi na niedbalstwo wcześniejszego właściciela musiałem zerwać stare posadzki z tego względu że nie było żadnej izolacji!!!!Żadnej oprócz jakiś trocin czy czegoś co to przypominało.Taki ziąb że cholera.Słowo daję. Zdecydowałem się na mieszankę tzn kaloryfery + podłogówka. Naszkicowałem mniej więcej jak to widzę. Mam nadzieje że nie jest tak strasznie źle. proszę o wszelakie opinie na temat tego szkicu. Z góry dziękuje.

 

 

post-12337-1259540187_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ilością pomp w układzie ogrzewania poszedłeś na całość!!! 3 pompy do ogrzania 60 m2 i podgrzewacza!!!??? Dla takiego układu naprawdę wystarczy jedna (chyba że układ podłogówki ma być na mieszaczu, ale w łazience wystarczy zawór rtb z grzejnika (do 15m2) lub rtl)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się jeszcze nad podłogówką. Oddzielny obieg z zaworem mieszającym warto stosować gdy podłogówka jest duża (oczywiście duża jest wyrażeniem względnym). Przy małych ok 15 m2 w zupełności wystarczy zastosowanie zaworu rtb lub rtl co jest wielokrotnie tańszym rozwiązaniem a również skutecznym. Na takie małe mieszkanko to aż prosi się zastosować koioł gazowy (nie piszesz nic o takiej możliwości więc chyba gazu w budynku nie ma), bo w kuchni kociołek na paliwo stałe niestety będzie uciążliwy. Pamiętać musisz o sprawnej wentylacji i dostarczeniu do pomieszczenia powietrza potrzebnego do prawidłowego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma gazu w budynku i takiej możliwości nie można zastosować. Jest jedynie piec na węgiel, drzewo itp. bez sterowania. wszystko jest w trakcie projektu...posadzki zerwane wszystko wyrównane. Położyłem folię 3mm, styropian 10cm i jeszcze raz izolacja aby oddzielić jastrych od styropianu... Posiadam narazie tylko piec, trochę rur, 1 pompkę, bojler i naczynko wyrównawcze. jeszcze nic nie zalewałem ni watpie abym zdążył w tym roku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np. widzę to tak, że jedna pompa na wyjściu z pieca by wystarczyła. bo żadnych zaworów 4D nie widać u Ciebie. Nie wiem co fachowcy na to ale jedynie zastosował bym jakiś zawór do ew. zdławienia przepływów żeby grzało równomiernie bojler i ogrzewanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Chcę wstawić nowy piec z podajnikiem i sterownikiem.Mam wyjście bezpośrednie z pieca na grzejniki,i na zbiornik na ciepłą wodę użytkową.Instalacja chodzi też na grawitacji.Chcę żeby w razie braku prądu nadal chodziła grawitacja.Chcę podpiąć zawór 4d,gdzie mam go podpiąć?Nie mam wyjścia z pieca do zbiorniczka wykonawczego.Tylko idą rurki z grzejników do tego zbiorniczka z ostatniej kondygnacji.Gdzie mam podpiąć rurkę zasilającą cwu??Proszę o pomoc...O to fotki instalacji.Proszę o szkic instalacji.

post-12419-1259694430_thumb.jpg

post-12419-1259694442_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza i najważniejsza zasada, to taka, że naczynie wzbiorcze nie może być odcinane od pieca jakimikolwiek zaworami.

Masz instalację "starego" typu, w miarę możliwości powinieneś pociągnąć osobną rurę/rury do naczynia prosto od pieca.

Teoretycznie mógłbyś koło pieca założyć zawór bezpieczeństwa a naczynie zostawić tam gdzie jest. Ale raczej nie będzie to zgodne ze sztuką...

 

Żeby chodziła grawitacja przy 4-D to musi być on powyżej wyjścia z pieca i dalej również zachowane wszystkie spadki. Z tym, że grawitacja śmiga tylko kiedy jest całkowicie otwarty (max. na pokrętle). U mnie niby rurki z rozdzielaczy w piwnicy wychodzą w dół, ale nie schodzą niżej niż 25cm poniżej rozdzielaczy i układ daje radę wypchnąć wodę grawitacyjnie, mimo iż zawór różnicowy wywaliłem... (pcha przez stojącą pompę) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ze jestem nachalny ale zależy mi na fachowej opini dotyczącej mojego szkicu. Chciałbym w najblizszych dniach zakupić wszystkie elementy. Czy jest odpowiednia ilość zawórk które są zbędne a gdzie za mało. czy kaloryfery są dobrze wpięte czy potrzebny jest zawór zwrotny i różnicowy?? prosze o odp. :)

post-12337-1259766714_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to możliwe to bojler daj na osobnych rurach do pieca, grawitacyjnie. Tak jak na rysunku to pompa CO wywali Ci z niego całe ciepło jak w piecu wygaśnie. Zawór 4-D dobrze jest dać bo możesz podnieść temp. na piecu i bojlerze a utrzymać komfortową temp. na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.