Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Koledzy proszę o pomoc.

Zamontowany mam nowy piec z podajnikiem.

Instalacja w domu ma ok 25lat. Grube rury, grzejniki żeliwne żeberkowe.

Do instalacji założyłem pompę c.o. i sterownik w pokoju. I tak jak w domu spadnie temp to sterownik zwiera styki pompy c.o. i wtedy rusza pompa i piec grzeje aż dojdzie temperatura w domu do zadanej na sterowniku. Grawitacje wyłączyłem na zaworze kulowym. Dlatego jak jest ciepło to piec idzie tylko w podtrzymaniu i grzejniki nie grzeją bo pompa jest zatrzymana przez regulator zamontowany w pokoju na I pietrze.

Ale mam problem. U mnie na piętrze grzejniki grzeją równo i mam jakieś 2st wyżej niż u rodziców na parterze. U nich jak grzeje piec to większość grzejników jest letnia a u mnie są gorące. I tak to się kręci, że u mnie jest ciepło a u nich niestety chłodno.

Rozkład pokoi jest taki sam na parterze, co na I piętrze.

Grzejniki także są zdublowane, tyle samo na dole, co na górze

 

Pomóżcie. Jaki może być tego powód i co z tym zrobić

Z góry dzięki z odpowiedź

Opublikowano

Koledzy jeszcze jedno walczę cały czas z tymi grzejnikami i zauważyłem, że jak idzie tylko pompa to grzejniki grzeją słabiutko, ale jak idzie TYLKO NA GRAWITACJI to wszystko śmiga aż miło.

A dlaczego??

Opublikowano

Tylko teraz nie mam zaworów na żadnym z grzejników i mam pytanie czy wystarczy założyć głowice termostatyczne tylko na piętrze gdzie grzeją grzejniki lepiej czy trzeba w całym domu bo tych grzejników jest sporo??

Opublikowano

Kolego na 8 grzejników żeberkowych na piętrze jest tylko jeden zawór, a reszta grzejników ma pozakładane kryzy. Kiedyś był zwykły piec węglowy i nikt się nie przejmował ilością spalanego węgla i wszystkie grzejniki grzały na max. Teraz jest piec z posuwem i kombinowałem z tym regulatorem temp. podpiętym na zasilanie pompki żeby piec nie grzał cały czas i trochę zaoszczędzić tylko jak już wspomniałem jak idzie ciepło tylko przez pompkę to niestety grzejniki nie grzeją równo a wręcz niektóre są cały czas zimnie

Ps

I mam jeszcze jedno kolego pytanie: pompka ma 3 biegi: wolny, średni, szybki na jaki najlepiej ją ustawić żeby woda szła w miarę równomiernie???

Z góry dzięki za pomoc

Opublikowano

Ponieważ masz kocioł z podajnikiem zapytam czy masz zamontowany zawór 4D lub 3D.

Bez regulacji zaworami przy pompce woda pójdzie tam gdzie będzie miała lżej.

By to wyregulować wystarczą zwykłe zawory na grzejnikach.

Jeśli chcesz mieć różne temp. w pomieszczeniach np.w łazience cieplej w pokoju średnio na korytarzu chłodniej

montujesz zawory z głowicami termostatycznymi wiąże się to z kosztami ale większy komfort.

Opublikowano

Zaworu nie mam po jak montowali owy piec to w zasadzie miało iść na grawitacji i "fachamny" przekonali mnie że zaworu 3D lub 4D nie trzeba a ja potem założyłem pompkę i sterownik i niestety nie ma tak różowo jak myślałem

. Kolego ostatnia prośba możesz mi przesłać jakiegoś linka jakie zawory najlepiej zamontować to spróbuje to jeszcze zamontować przed zimą

Opublikowano

Chciałeś żeby było oszczędnie i samo się regulowało za pomocą sterownika.

No niestety jak sam zauważyłeś nie jest kolorowo.

Ale by nie kupić i zamontować znowu czegoś co nie spełni twoich oczekiwań proponuje poczytać forum.

Trochę czasu poświęcisz ale warto.

Zawory 4D

Nie pytam jaką masz temp. na kotle bo bez tego zaworu na pewno nie taką jak w instrukcji twego kotła.

Powiedz jeszcze jedno czemu skoro wszystko działa na grawitacji to pakowałeś się w pompę.

Opublikowano

Bez pompy żeby w domu było w miarę ciepło temp ustawiona jest na sterowniku 40-50st C zależy ile jest na dworze. Niestety piec można powiedzieć pracuje ciągle i jak jest cieplej za oknem to w domu jest za ciepło a jak znów chłodniej to w domu jest za zimno. Założyłem więc pompę w jej obwód wpiąłem regulator temp i na piecu ustawiłem 60stC i tak jak się zrobi chłodniej w domu pon 21 st to sterownik zwiera styki i pompka sie kreci i grzeje dom do 21,25. I jak na dworze jest cieplutko to piec chodzi prawie cały dzień tylko na podtrzymaniu i nie trzeba biegać do piwnicy i ustawiać ciągle jakiejś żądanej temp. I uważałem, że to w miarę sensowne, niestety nie mogę sobie poradzić z ową różnicą na grzejnikach pomiędzy parterem a piętrem budynku.

A mam jeszcze jedno pytanie dlaczego cieplej jest na górze budynku przecież na "chłopski rozum" parter budynku jest bliżej pieca to ciepła woda powinna łatwiej krążyć po dolnych grzejnikach. Czyż nie??

Opublikowano

Chyba nie są to krążki teflonowe z malutką dziurką która przepuszcza wodę zamontowane przy połączeniu grzejników z instalacją, no chyba, że zmienić jeszcze na krążki z jeszcze mniejszymi dziurkami.

 

Ps. a czy jest możliwość aby pompa była zbyt wydajna i za szybko tłoczyła (pompowała) wodę??

Opublikowano

Na pewno może być za mocna. Ale to na pewno nie sprawi, że kaloryfery będą zimne. Wg mnie może być bardziej słychać szum w rurkach i tyle. No i zużycie energii jest wtedy większe.

Opublikowano

Koledzy narazie temat zamykam. Wyłączyłem pompkę puściłem z powrotem na grawitacji i wszystko ok. A po zimie będę zakładał zawory na grzejniki i wtedy dam znać co i jak. Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.