Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie kotłem zasilającym kaloryfery; Viessman Vitodens 111W vs Saunier Duval Isotwin Condens T26-Cs/1


amciej

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

1) czym najlepiej sterować kotłem w domu ogrzewanym kaloryferami- regulatorem pokojowym, pogodowym, czy jeszcze jakoś inaczej?

Dół jest otwarty salon z antresolą i tutaj jest duża kubatura do ogrzania, przez co ogrzanie tej strefy trwa baaardzo długo, za to na piętrze pokoje ogrzewają się bardzo szybko.

Do ogrzewania chciałbym jeden z dwóch kotłów 2-funkcyjnych z wbudowanym małym zasobnikiem, wraz z dedykowanymi sterownikami danej firmy.

-Viessman VITODENS 111-W B1LF 25kW 3,2-25kW;

-Saunier Duval Isotwin Condens T26-Cs/1. 2,8-21,9kW.

O Saunierze nie znalazłem za wiele opinii, na Viessmana niektórzy narzekają, że kocioł startuje z wysoką mocą i dopiero po nastu/dziesięciu sekundach zaczyna modulować mocą palnika, co sprawia niektórym problemy przy podłogówce.

Viessman cena kotła ok. 10 tys. zł, . Saunier ok. 6,5 tys. zł, serwisanci obu w okolicy. W Saunierze podoba mi się, że wg marketingowego opisu nie odpala kotła za każdym razem jak tylko spuszczę ciut wody, ma to jakoś inteligentnie ładować i ogrzewać małą mocą. Nie udało mi się znaleźć info jak to wygląda w Viessmanie.

2) Czy macie doświadczenie, opinie dot. tych kotłów? Któregoś się wystrzegać, bać jak diabeł święconej wody? 😉

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówka + elektroniczne termostaty w pomieszczeniach które się szybko nagrzewają i w których chciałbyś obniżać temperaturę na noc. W pomieszczeniach które się wolno nagrzewają zwykłe termostaty, bo one raczej powinny trzymać stałą temperaturę. Łazienki/toalet bez termostatów.

Co do kotła. Osobiście preferuje proste kotły 1f + zasobnik + (ewentualnie) cyrkulacja sterowana czasowo lub w jakiś inny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Mówisz o termostatach po wifi tuyach czy coś w ten deseń?

Mam tylko 1 łazienkę, prysznic i wannę, wanna użytkowana rzadko, kocioł znajduję się jakieś 4m od wanny i prysznica, więc tak sobie wymyśliłem, że mały zasobnik poprawi komfort i nie będę zajmował dodatkowego miejsca w kotłowni na zasobnik, i trochę oszczędzę gazu nie podtrzymując ciepła w dużym zasobniku. Niestety nie mam cyrkulacji, obecnie mam zamontowany stary 2 funkcyjny kocioł bez zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostaty nie muszą być od razu z wifi (chyba że planujesz zmieniać ich ustawienia zdalnie), ważne żeby były programowalne.

Skoro nie ma miejsca na zasobnik to lepszy kocioł z zintegrowanym zasobnikiem niż zwykły 2f. A czy warto dopłacać do kotła na "V"... wg mnie nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze "sorier".

Czysta pogodówka plus głowice jako "kagańce" . Z tym, że IMO głowice mogą być zwykłe, nie elektroniczne, dla zładu nawet lepiej, bo zwykłe działają płynnie a nie dwustanowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

To jeszcze pytanie o komin- producenci tych kotłów podają, że średnice przewodów powinny być 60/100 lub 80/125 (większe średnice chyba stosuje się przy podłączeniu kilku kotłów do wspólnego przewodu?). Przyłączenie do szachtu będzie takowe jak mówi producent, ale komin mam z wkładem ceramicznym d130. Czy podłaczenie jak na rysunku szachtu w komin jest ok? Chodzi o to, żeby w szachcie porowadzić tylko przewód spalinowy, a zasys byłby realizowany istniejącym już wkładem ceramicznym. I czy wtedy wkładać przewód 60 czy 80- kotłu zrobi to różnicę? Teoretycznie d80 w d130 będzie bliżej wymaganiu producenta (80/125 vs 80/130 kocioł się chyba nie zorientuje że o 5mm go oszukałem 😉), ale też zastanawiam się jak przyłącze do szachtu będzie 60/100 i przewód 60, to będzie sporo więcej objętości powietrza zasysanego, ale czy to będzie miało wpływ na pracę kotła/ekonomikę? 

Najkosztowniejsza opcja, to jak powiecie, że muszę pchać cały system 60/100 po nasadę komina.

Kocioł i tak będzie musiał być ustawiony wg średnic przyłączeń do szachtu.

 

 https://www.tanie-ogrzewanie.pl/img/_big/komin_w_szachcie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.