Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zostawić bojler gazowy czy montować zasobnik CWU?


bw300

Rekomendowane odpowiedzi

Mam bojler gazowy 100 litrów którym ogrzewam wodę użytkową - wiek 2 lata. Będę zmieniał piec węglowy na piec gazowy jednofunkcyjny i tu pytanie. Czy zostawić bojler gazowy czy zamówić piec gazowy jednofunkcyjny + zasobnik CWU? Co będzie bardziej ekonomiczne podgrzewanie wody z pieca gazowego do zasobnika CWU czy pozostawienie bojlera gazowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw bojler gazowy.

Jest to proste i niezawodne urządzenie. U mnie 80 l ariston służy 19 rok.

Co 3-4 lata wymieniam anodę.

Zużycie gazu przez sam bojler to 20-25 m. sześć gazu miesięcznie ( 5 osobowa rodzina).

Mój ma zamkniętą komorę spalania i rurę przez ścianę.

Weź pod uwagę aktualne ceny zasobników cwu + koszt robocizny

(szacuję za wszystko wraz z przeróbką instalacji i akcesoriami montażowymi koszt

3000 zł do 5000 zł).

Ponadto w przypadku awarii jednego z urządzeń , drugie pozostaje sprawne - masz co lub cwu. Jak padnie kocioł gazowy tracisz wszystko.

Bojler gazowy ( przynajmniej mój) nie potrzebuje prądu do działnia, gdy go zabraknie nadal korzystasz z ciepłej wody w kranie.

Ps.

aktualnie kotły dwufunkcyjne bywają tańsze od jednofunkcyjnych. Gdy pozostawisz bojler możesz takowy zakupić, nie korzystając z funkcji grzania ciepłej wody (ja tak mam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, bobbuilder napisał:

 

Ps.

aktualnie kotły dwufunkcyjne bywają tańsze od jednofunkcyjnych. Gdy pozostawisz bojler możesz takowy zakupić, nie korzystając z funkcji grzania ciepłej wody (ja tak mam).

Czyli mógłbym zakupić bojler dwufunkcyjny i korzystać z niego jak z jednofunkcyjnego? A jaka jest żywotność kotłów dwufunkcyjnych w porównaniu do jednofunkcyjnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że chodziło ci o kocioł dwufunkcyjny ( nie o bojler dwufunkcyjny).

Mam kocioł dwufunkcyjny i korzystam od 10 lat tylko z funkcji grzania obiegu c.o. (po prostu nie mam podłączonej do niego ciepłej wody użytkowej ). W menu mam nieaktywne grzanie cwu i nie przełącza on zaworu trójdrożnego dla funkcji cwu.

A do grzania c.w.u. wykorzystuję jedynie bojler gazowy.

Co do żywotności powinna być taka sama, ponadto w tej konfiguracji kocioł gazowy "odpoczywa" od maja do września.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytam jeszcze dla pewności o kilka kombinacji.

 

Czy kocioł jednofunkcyjny + zasobnik CWU będzie miał to samo zużycie gazu co kocioł jednofunkcyjny + bojler gazowy? Która opcja lepsza?

Czy kocioł jednofunkcyjny + zasobnik CWU będzie miał to samo zużycie gazu co kocioł dwufunkcyjny + bojler gazowy? Która opcja lepsza?

Czy kocioł jednofunkcyjny + bojler gazowy będzie miał to samo zużycie gazu co kocioł dwufunkcyjny + bojler gazowy? Która opcja lepsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.