Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Za Duży Ciąg W Kominie Czy Inna Przyczyna


romeksla

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam problem ze swoim piecem lub kominem jest to typowy piec typu Hajnówka na paliwo stałe zauważyłem tylko że od innych pieców tego typu różni się tym że ma czopuch w dolnej części pieca u znajomych wyprowadzony jest kilkanaście centymetrów wyżej. Problem polega na tym, że jak rozpali się paliwo a nie przymknę klapy na czopuchu to cały czopuch mocno mi się rozgrzewa widać nawet przy dzwigni czopucha że jest tam ogień. Wygląda na to że jest zbyt duży ciąg bo jesli przymknę czopuch to problemu z tym nie ma. Żona kiedyś nie zamknęła klapy czopucha i zapaliła się sadza w kominie pękło kilka cegieł gdyż mam w środku wkład kwasowke 120X240 i jest wsadzony na ścisk bo inaczej się nie dało. Czy regulator ciągu kominowego pomógłby w tym przypadku? Zauważyłem że jesli uchylę w czasie palenia drzwiczki wyczystki w kominie to zmniejsza mi się ciąg i nie zaciąga juz ognia, czy mozna tak robić?Co może być przyczyną takich komplikacji piec czy komin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czopuch przy intensywnym rozpalaniu może rozgrzewać sie do 450C, czego nie polecam. Żeby uniknąć nadmiernych strat ciepła przez komin musisz zadbać o uszczelnienie kotła ( wymiana sznura, drzwiczki, klapki itp. ) aby "lewe" powietrze nie doprowadzało do niekotrolowanego wzrostu temperatury. Regulacja pracy kotła przez przymykanie czopucha, otwieranie wyczystki nie jest najlepszym pomysłem, raczej wykorzystuj w tym celu dopływ powietrza. Po zamknięciu dopływu powietrza w Twoim kotle, czyli zapewne jakiejś ruchomej klapki, nawet przy otwartym na max czopuchu wzrost temperatury wody musi się zatrzymać i powoli na jakis czas ustabilizować w przeciwnym wypadku kocioł jest nieszczelny.

Pamiętaj tlenek węgla po zamknięciu drogi do komina może pojawić się nagle w kotłowni a z nim nie ma żartów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak niby wszystko proste w teorii a praktyka swoje. Czasami niestety rozgrzewa się mi czopuch aż smrodek z niego idzie. Problem jest w samym rozpalaniu bo jesli przymknę powietrze do pieca to kociołek bardzo wolno rozgrzewa się i bardzo zarasta sadzą a jesli odkręce mu powietrze do heya idzie temperaturka w komin aż trzeszczy czopuch, Nie mam w swoim piecyku miarkownika ciągu i musze sie fatygowac zamykac i odkrecać ale jakby był to nie wiem czy by mocno pomógł bo czasami na piecyku dopiero 35 a już czopuch gorący że ajaj..Czy takie otwieranie wyczystki komina jest grożne?na ciąg w kominie nie narzekam i mysle ze wszystko ładnie wyciąga a to przytwieranie wyczystki ma tylko chłodzić wylatujące spaliny zmniejszając tym samym ciąg w kominie. Czytałem tu na fotum o wykładaniu paleniska szamotem do czego ma to służyć i jakie plusy to daje, czy przy zbyt dużym ciącu może to pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jescze że w moj piecujest dość nietypowo połączony z kominem postaram się kiedys dorzucic fotki ale chodzi o to że jest to dosc długie połączenie bo idzie czopuch z pieca kolano 45 stopni a następnie metrowa rura czarna taka tympwa do kominków 200setka i ona wchodzi pod 45stopniami trójnikiem do komina. Może warto byłoby to połączenie zaizolowac wełną czy coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Oczywiście, że regulacja otworu czopucha w kotle zasypowym jest dopuszczalna, byle robić to świadomie, producent instalując regulator przepustnicy spalin i oznaczjąc jej możliwe położenia dopuszcza tym samym jej używanie, nie należy tylko dla własnych korzyści używać tego jako jedynej metody zmiany parametrów cieplnych kotła. Zjawisko o którym piszesz jest przedmiotem troski wielu użytkowników, jak uniknąć zabrudzenia kotła sadzą i innymi negatywnymi substancjami zlego spalania, z drugiej strony jak utrzymać temeraturę wody aby nie mieszkać w "tropiku" itp., itd. Tak jak nadmieniłeś jedną z metod są mechaniczne lub elektryczne miarkowniki ciągu, można stosować przepalanie, paląc w kotle na maxa przez jakąś część dnia, zasypywanie kotła mniejszą ilością paliwa a częściej, wyposażyć palenisko w elementy ceramiczne ograniczające powierzchnię jego paleniska lub powodując tym samym jeszcze inne efekty( dopalanie gazów), zmieniając tym samym moc kotła, uzyskując efektywniejsze spalanie, jeszcze inni proponują palenie od góry, forum jak wiesz dotyczy w większości tych spraw, ja tylko chciałem Cię uczulić na podstawy bezpieczeństwa i sprawdzenie podstawowych elementów kotła mających wpływ na przebieg procesu spalania, żeby móc go kontrolować i mieć wpływ na to co się w nim dzieje. Ja np. w tym roku mam taki węgiel, że muszę palić w bardzo wysokich temp. ( woda 60-80C) i mój czopuch podobnie do Twojego ma ze 400C, palę ok. 15kg węgla na dwa zasypy przez 8-10 godzin.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 14 lat później...

Takie objawy daje mokre drewno .. do tego iglaste = paltey.
należy wkładać mniej opału i częściej dokładać.
wtedy nie osiągnie takich temp i pali się ogniem - górne spalanie musi być.

i jest bardziej sterowalne ciągiem.

Edytowane przez Wojslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.