Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie o zbiornik CWU viessmann 200l dwupłaszczowy


piotras1981

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Kopię w odmętach internatu i nie mogę znaleźć żadnych info o szacunkowej wielkości powierzchni wymiany zbiornika dwupłaszczowego Viessmann 200l (tu link do ogłoszenia):

https://www.olx.pl/d/oferta/bojler-viessmann-200l-nierdzewny-nierdzewka-CID628-IDuc6iH.html?reason=observed_ad

Ktoś z was może to przerabiał lub zna? 

Chodzi o to, czy będzie to dobra para z pompą ciepła 8kw (nowobudowany dom a nie modernizacja) - na "chłopski" rozum policzyłem sobie to tak: 

1) zgodnie z tym co piszą na różnych stronach to na każdy 1kw mocy pompy potrzeba ok 0,2-0,5m2 - przyjmijmy średnią 0,35m2 co dla 8kw daje 2,8m2

2) Odejmując po 10cm od wymiarów podanych w opicie (izolacja itp), pełna powierzchnia wynosi ok 2,6m2. Nie jestem pewien czy wymiana jest również na podstawie/szczycie zbiornika, więc odjąłem 2 x 0,2m2 bo daje 2,2m2. Na koniec, trzeba uwzględnić, że powierzchnia wewnętrzna zbiornika jest ryflowana co zwiększa powierzchnie wymiany - strzelam że to ok +20-30% więc wartość końcowa może być w granicach 2,65-2,85m2 więc w punkt

3) Warto jeszcze uwzględnić, że zbiornik na 4 osoby (2 dzieci i 2 dorosłych), raczej nie szalejemy z długimi kąpielami więc nawet jak ma się trochę dłużej grzać to wciąż zapas wody powinien być wystarczający.

Jaka jest wasza opinia? Nie oczekuję tutaj aptekarskich wyliczeń ale może coś mi umyka tj. "ten zbiornik to tylko z piecem bo  z PC to -50% w dół ponieważ <agrument>" 😉

Piotrek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, piotras1981 napisał:

2) Odejmując po 10cm od wymiarów podanych w opicie (izolacja itp), pełna powierzchnia wynosi ok 2,6m2. Nie jestem pewien czy wymiana jest również na podstawie/szczycie zbiornika, więc odjąłem 2 x 0,2m2 bo daje 2,2m2. Na koniec, trzeba uwzględnić, że powierzchnia wewnętrzna zbiornika jest ryflowana co zwiększa powierzchnie wymiany - strzelam że to ok +20-30% więc wartość końcowa może być w granicach 2,65-2,85m2 więc w punkt

To są tzw pobożne życzenia , nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.

Poniżej dane katalogowe takiego zbiornika wraz z rozkładem płaszcza grzejnego - lata produkcji 1992-1998

image.jpeg.887eda22168ebb1118c6cefc53d56f17.jpeg

 

image.jpeg.4aeadeefdb619dd2f5dbbed3e929192f.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo super! Dziękuję za tą kartę katalogową bardzo pomocna i dokładnie to co chciałem się dowiedzieć - nie nadaje się bo <-40% mniejsza powierzchnia>. 

Ktoś podał jeszcze inny ciekawy argument jakim jest cyrkulacja wody w płaszczy tj. płynie najprostszym kierunkiem w stronę wyjścia przez co do wielu zakamarków nie dotrze a co za tym idzie znowu spada wydajność 😕 

Tak więc muszę wybrać coś innego 🙂  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat mam dwupłaszczowy acv w pompie ciepła 8kw ma on 300 litrów i grzeje bardzo szybko bez jakiś taktowań czy tam innych niespodzianek od 20 kilku stopni do 47 w niecałą godzinę więc rewelka ale by nie było za słodko to muszę dodać że pompa często się załącza po odpuszczeniu np 2 wiader ona już startuje ale to wina sztywno ustawionej chisterezy na 5 stopni to raz a dwa wystają 3 rury do góry niczym nie zaizolowane oraz brak pułapki termicznej ale dzisiaj akurat założyłem zawór zwrotny na powrocie  i zobaczę jaki efekt , za bojler nierdzewkę dałem 1900 z przesyłką a nie 8 czy 10 tys bo te ceny chore są .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.