Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Solar basenowy do podgrzewania domu


piastun

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na dachu garażu mam 400mb czarnej rury PE 20mm, która w sezonie służyła za bieda solar do basenu.

Swoje zadanie spełniał bardzo dobrze bo w słoneczny dzień przepływający strumień wody 1-1,2m3 podgrzewał o dt 4-5oC z wyliczeń 4-5kW

Przy "modulacji".tj 7min ON 15-20min OFF woda w rirach potrafiła się podgrzać do ponad 45oC.

Teraz pojawiła się myśl, żeby zrobić test i spróbować podłączyć to do CO.

Jakiej mocy wymiennik najlepiej zastosować do tego eksperymentu, żeby to miało ręce i nogi?

Oczywiście całą aparatura będzie zdemontowana przed pierwszymi przymrozkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny jest wymiennik płytowy lutowany o pow wymiany min 1,6m2 np LB31-50H prod Secespol

Lub innego producenta o pow nie mniejszej niż 1,4-1,6m2 lub większej, przyłącza to najlepiej 1"

Jak używany to może być zakamieniony lub brudny cząsteczkami stałymi lub osadami.

I wtedy trzeba już większą pow wymiany lub czyścić taki wymiennik chemicznie.

Moc wymiennika nie jest jego parametrem więc w katalogach czy informacjach tech nie ma takich danych.

Ważna jest dobra izolacja cieplna takiego wymiennika!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piastun, na zimę dmuchasz te rury kompresorem? Czy masz grawitacyjnie spadki porobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmucham odkurzaczem.

Po 5min i nie mam problemów, 3lata to leży na dachu. Grawitacyjnie u mnie nie spłynie bo raz, że mam te rury zwinięte w spirale to do tego jeszcze główna rura jest wyżej.

Jedynie w tym roku jak dodawałem 200mb rury i odkręciłem złączki to 3 mi pękły. Złączki miałem z 3 firm i z jednej tak się przytrafiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebrałem graty i rzutem na taśmę podłączyłem ten solar basenowy do CO.... Akurat jak to ukończyłem to pojawiły się delikatne chmurki no i trzeba przyznać, że dzisiaj u mnie czuć wiatr.

Efekt taki, że stolarki się wychładzają i przez chmury nie są w stanie się dobrze wygrzać.

Mimo to odpaliłem pompke i puściłem to na CO. Woda na kotle wyraźnie wzrosła z 20oC do 26oC przez pół godziny dobiło nawet do 30oC.

Grzejniki było czuć, że są delikatnie ciepłe i tyle.

Teraz czekam na słoneczny dzień i bezwietrzna pogodę. Do tego czasu, muszę jeszcze jedna przerobke zrobić bo jedno podłączenie zbyt mocno dławi przepływ.

Jest zabawa 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.