Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa źródła ciepła jedna instalacja.


anakinr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.


Właśnie jestem w trakcie modernizacji kotłowni. Do tej pory był tylko piec węglowy.
Teraz chce aby głównym źródłem ogrzewania był piec gazowy kondensacyjny z oddzielnymi wyjściami na cwu oraz co. Drugim źródłem dodatkowym będzie piec węglowy oczywiście podłączony przez wymiennik płytkowy. Trochę poczytałem poszukałem  i zrobiłem dwa schematy.

Oba odzwierciedlają położenie pieca oraz wymiennika c.w.u. oraz wyjście rur na centralne ogrzewanie. Piec węglowy będzie po drugiej stronie ściany dokładnie w miejscu wymiennika .

Narysowałem dwa schematy pierwszy ze wzoru z neta, drugi trochę przerobiłem.
Czy cos jeszcze trzeba przerabiać? Mam wrażenie ze przy pierwszym schemacie woda z powrotu przy grzaniu piecem węglowym będzie szła prze piec gazowy. Założę tam zawóry zamykające ale chciałem zrobić tak aby ciągle nie wajchowac nimi.


-Czy drugi schemat to wyeliminuje?. Wtedy w teorii jak pompa przy wymienniku płytkowym  będzie działała to woda będzie szła przez wymiennik powrotem na grzejniki.Gdy będe palił tylko gazowym to woda pójdzie po mniejszej linii oporu i przez nieczynną pompę nie pójdzie.

-Kwesta podłączenia również wężownicy od cwu z pieca węglowego. W pierwszej myśli myślałem o zastosowaniu zaworu trójdrożnego z siłownikiem który by był sterowany termostatem z wymiennika ciepła. Potem zwykłym zaworem. Lub dać na obiegu do wężownicy oddzielną pompę obiegową sterowaną sterownikiem.

-Woda w instalacji ma 180litrów zastosuje zbiornik przeponowy na powrocie do pieca z grupą bezpieczeństwa .12litrów

-Wymiennik płytkowy o powierzchni wymiany 1,15m2


-Mam problem z doborem kominów kondensacyjnego z podwójnej rury. Z pieca będzie wychodziło kolano potem 25cm prostego odcina i kolano w górę potem 10,5 metra rury. W instrukcji pieca jest napisane aby ten prosty kawałek miał spadek. Lecz ciężko znaleźć zestaw kolan podwójnych 97stopni.W sklepie twierdzą ze ten kawałek może być w poziomie. Nie przeszkadza to w niczym.


 

 

przed zmianą..jpg

po zmianie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, anakinr napisał:

Mam problem z doborem kominów kondensacyjnego z podwójnej rury. Z pieca będzie wychodziło kolano potem 25cm prostego odcina i kolano w górę potem 10,5 metra rury. W instrukcji pieca jest napisane aby ten prosty kawałek miał spadek. Lecz ciężko znaleźć zestaw kolan podwójnych 97 stopni.W sklepie twierdzą ze ten kawałek może być w poziomie. Nie przeszkadza to w niczym.


 

Rura kominowa zawsze da spadek, tam nie ma idealnie 90st , tylko ciut ciut więcej i to wystarczy.

Jak kupisz i złożysz to zobaczysz, że wszystko będzie OK.

Zrób wg drugiego rys - tego z naczyniem 12l, a ZZ daj na zasilaniu za wymiennikiem.

Do grzania CWU zamiast zaw 3-D można dać drugą pompę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli schemat można uznać za prawidłowy i będzie wszystko działało jak należy?.Są jeszcze jakieś błędy do wyeliminowania ?.

Niby proste ale trochę naszukal się co i jak.Mam tylko obawy czy pompa wbudowana do pieca gazowego pociągnie piony 7 metrów w górę ale to muszę jeszcze doczytać.

 

 

A polecasz jakieś sterowanie tego wszystkiego jednym sterownikem.

Myslłem nad st408n z tech sterowniki Tylko jakoś nie mam głowy czy by odcinał zasilanie gazowego gdy paliłby się węglowy.A najlepiej gdy by gazowy w tym czasie przeszedł w tryb letni a gdy zgaśnie w węglowym załączył tryb zimowy i grzanie na co.

Niby piec gazowy ma swój ,ale jak będę w piecu węglowym palił to w sumie on nie włączy się wtedy chyba.

Doczytałem że będzie on tak działał kwestia napisze do producenta Immergasa gdzie podłączyć ten sterownik do ich pieców.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było na całą instalacje - czyżby w najwyższym jej punkcie ?

Jeśli tak to w chwili instalacji wymiennika ciepła kocioł nie jest już połączony bezpośrednio z tym naczyniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Digitrax napisał:

Było na całą instalacje - czyżby w najwyższym jej punkcie ?

Jeśli tak to w chwili instalacji wymiennika ciepła kocioł nie jest już połączony bezpośrednio z tym naczyniem.

Tak naczynko otwarte było w najwyższym punkcie,teraz je zamontuje w kotłowni nad piecem.

2 godziny temu, sambor napisał:

Rura kominowa zawsze da spadek, tam nie ma idealnie 90st , tylko ciut ciut więcej i to wystarczy.

Jak kupisz i złożysz to zobaczysz, że wszystko będzie OK.

Zrób wg drugiego rys - tego z naczyniem 12l, a ZZ daj na zasilaniu za wymiennikiem.

Do grzania CWU zamiast zaw 3-D można dać drugą pompę

Też tak myślę aby dać według drugiego schematu.Lecz ten pierwszy przerysowałem z instrukcji Immergas w necie.Mieli ma jakieś dziwnej podstronie gdzie tylko wyszukiwarka doszła.

I fakt tak myślę że w sumie też powinno być dobrze,bo patrzyłem schemat kotła i w tym miejscu na powrocie c.o jest pompa,więc jak kocioł gazowy niedziala to woda nie przepłynie prze niego.

I teraz mam dylemat.Który schemat wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.