Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł ecomini 12 KW kotlostal


kosa783

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawiam się nad zmianą kotła smieciucha na takie coś https://kotlostal.com.pl/kociol-ekomini-moc-12-kw-z-podajnikiem-ekogroszku.html. Do ogrzania dom bliźniak piętrowy, powierzchnia do ogrzania około 90mkw plus CWU 120 litrów stare budownictwo postawione na pustak plus ocieplenie 5cm styropian. Moje pytanie jak sprawuje się palnik SV w tym kotle, czy moc deklarowana przez producenta te 12KW da radę ogrzać mi dom i nie pójdę z torbami przy obecnych cenach ekogroszku ? Oglądałem ten kocioł na żywo i powiem szczerze że jakiś taki mały mi się wydaje jak na deklarowana moc. Na jakim poziomie kształtuje się spalanie tego SV ? Będę wdzięczny za pomoc bo to inwestycja na lata a nie chciałbym strzelić sobie w kolano.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pójdziesz z torbami? Nie. Jeżeli dobrze ustawisz palnik, a to sprawa często nie jest prosta. I można sobie 20 procent opału zmarnować. Jak nie więcej. Jeżeli zastosujesz mieszacz sterowany pogodowo i dobrze dobierzesz krzywe grzewcze. Jeżeli zastosujesz stałą pracę pompy i zrezygnujesz z obniżeń nocnych ( pseudooszczędność ). Jeżeli utrzymasz na na kotle 70 stopni i wrzucał suchy węgiel to ci nie zgnije i nie będzie straty przez generację sadzy. Jeżeli kocioł będzie pracował nawet non stop na niższej mocy a nie stał co chwila w podtrzymaniu to też będzie ekonomiczniej. Co do palnika do samego palnika to się nie wypowiadam bo go nie znam. Ale 12 kW na ten metraż to o wiele za dużo. spalając np 15 kg węgla na dobę kocioł będzie pracował na średniodobowej mocy 4,3 kW. Nie licząc oczywiście strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest, brat ma kocioł Skamet eko retor 8Kw z palnikiem Batory kocioł w porównaniu do kotlostala jego jest dużo większy a moc niby o 4Kw niższa, co prawda jego kocioł ma już pięć lat, czyżby jakość i moc kotłów poszła aż tak do przodu że takie maleństwo ma 12Kw ? A jakieś opinie odnośnie sterownika zastosowanego w tym kotle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła a jego wielkość to sprawy niezależne. Na wielkość kotła wpływ ma konstrukcja wymiennika i jego pojemność wodna. A na moc kotła wpływ ma tylko palnik. To tak w uproszczeniu. Nie mam czasu żeby wertować instrukcje sterownika. Ale musi mieć on obsługę mieszacza i pogodówkę. To dziś podstawa. No i PID albo fuzzy logic. Jak zwał tak zwał. Chodzi o automatycznie i płynnie modulowaną pracę palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł który wybrałeś produkowany przez tą firme jest na bazie wymiennika 9kw z małym palnikiem SV200 8-12kW

Ta moc 12kW, to dla tego małego palnika w laboratorium przy 6h badania. To jest na węglu w warunkach domowych palnik do 10kW a na pelecie do 12kW.

Producentów, którzy mają takie "12kW" na bazie małego wymiennika i palnika jest ok 4-5ciu.

 

Na oryginalnej dokumentacji kocioł Technix 12kW jest większy i ma średni palnik, takiego szukaj, to zawiedziony nie będziesz i możesz byc pewny,że w domu 12kW uciągnie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.