Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie o pojemność bufora do nagrzewnic 20 i 75kW.


Gość Dozy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakiej pojemności bufor zaproponowalibyście aby ustabilizować skoki bądź wahania temperatury na kotle spowodowane włączaniem/wyłączaniem się dwóch nagrzewnic o mocy max. 20kW i 75kW?
Nadmienię, że wentylatory w nagrzewnicach pracują przeważnie na 15%. Jest to ustawialne minimum i mimo to włączają/wyłączają się po kilka razy na godzinę.
Dodam jeszcze, że czasami (ale bardzo rzadko) włączam tryb auto jeśli chcę szybko podnieść temperaturę w budynku. Obroty potrafią wejść na 100%, ale to tylko na chwilę i zaraz zwalniają stopniowo w zależności od wzrostu temperatury w budynku. Ale kocioł potrafi "zgubić" nawet 5°C w ciągu tych 10 min wzmożonej pracy nagrzewnic.

Obecny zład kocioł + nagrzewnice + rury to ok. 170l.
Nie wiem czy doliczać jeszcze zład w ciepłociągu. Jeśli tak, to + ~55l.

Jaki bufor byście zaproponowali? 200l, 400 czy większy? ...z wężownicą CWU oczywiście.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Nie obraź się, ale chyba mnie nie zrozumiałeś bo nie doczytałeś wszystkich informacji, które udzieliłem, albo sam nie masz pojęcia o czym piszesz.

Zbić 10°C z 4m³ wody to jest 46kWh. Te nagrzewnice nawet w kilka godzin tej energii nie zużyją.

20kW i 75kW to jest moc maksymalna nagrzewnic, a ta jest uwarunkowana kilkoma zależnościami: temperaturą zasilania (90°C), temperaturą powrotu (70°C), przepływem cieczy (3.31m³/h) zależnym również od jej rodzaju (np. roztwór glikolu trzeba tłoczyć większe ilości z racji mniejszej pojemności cieplnej), obroty wentylatora (100%), temperatura powietrza na wlocie do wentylatora czyli temperatura wewnątrz pomieszczenia (0°C).

Ja tych maksymalnych mocy nie wykrzesam choćby na ułamek sekundy. Ale nagrzewnice celowo się przewymiaruje, wiem to z własnego doświadczenia.

Dopiszę jeszcze pytanie dodatkowe: Czy podłączenie większego bufora, ale odseparowanego hydraulicznie, ma w ogóle sens?
Chodzi o to, że w instalacji z kotłem mam roztwór glikolu. Napełnić nim baniak o pojemności 2.5m³ to dość kosztowna zabawa, dlatego zastanawiam się, czy miałoby sens podłączenie takiego bufora przez wymienniki płytowe i zalanie samego baniaka kranówką. 🙂 

 

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.