Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cieknący automatyczny zawór odpowietrzający podłogówki - porada przy wymianie


forrest1988

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem dzisiaj, że z zaworu spustowego z automatycznym odpowietrznikiem w rozdzielaczu ogrzewania podłogowego cieknie mi woda. Nie jest do duży wyciek i pojawia się tylko przy pracy pompy, ale chciałbym go wymienić.

Wspominam od razu o wymianie z racji, że zauważyłem też na nim pęknięcie oraz sam zawór odpowietrzający już nawet nie drgnie (sprawnym można swobodnie poruszać) więc wolę uniknąć powtórki. Tym bardziej, że nowy kosztuje w okolicy 50zł.

1138294627_WhatsAppImage2022-01-04at21_30_27.thumb.jpeg.178dde3d2e1250f076da9824ec87688e.jpeg

To czego się obawiam to zapowietrzenia układu podczas wymiany bo nie wykonywałem tego typu prac przy podłogówce (do tej pory odpowietrzałem klasyczne kaloryfery).

Plan jest taki:

- wyłączam pompę od obiegu ogrzewanie podłogowego

- zakręcam oba zawory na górnym i dolnym rozdzielaczu

- odkręcam zawór spustowy z końca górnego rozdzielacza i oczyszczam gwint

- wkręcam nowy zawór spustowy

- odkręcam zawór odpowietrzający (ten biały na górze rozdzielacza)

- odkręcam zawór od górnego rozdzielacza (zasilanie)

- uruchamiam pompę od obiegu podłogówki

- gdy przestanie lecieć powietrze z odpowietrznika zakręcam go

- odkręcam zawór na dolnym rozdzielaczu (powrót)

 

Czy to dobre podejście, czy powinienem skorygować te kroki?

Załączam zdjęcia rozdzielacza i wycieku. Ogrzewanie podłogowe mam tylko na parterze i na tym samym poziomie rozdzielacz.

1959977062_WhatsAppImage2022-01-04at21_27_39.thumb.jpeg.0f10fe8b8b6189d3ec2dc19ec4b873d9.jpeg

876610784_WhatsAppImage2022-01-04at21_33_00.thumb.jpeg.a55547cbbcc52efb162f06855575f7be.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystaczy ze wyłączysz pompe i zakręcisz dwa zawory na rozdzielaczu w którym chcesz wymienić odpowietrznik, jak będziesz odkręcał podstaw sobie jakieś naczynie ale wody poleci bardzo mało.

Skoro masz podłogówkę tylko na jednym piętrze to pompa od niej powinna być zasadniczo w skrzynce rozdzielacza.

Poza tym dwie kwestie:

- czy na pewno jesteś w stanie wykręcić ten stary odpowietrznik? Czy nie będzie przeszkadzała blacha/ściana z tyłu?

- jakbym miał wymieniać to kupiłbym sobie taki ODPOWIETRZNIK AUTOMATYCZNY FERRO 1/2 Z ZAW STOP wkręcany od góry a tam od prawej strony dać zatyczkę 1" albo grzałkę jak grzejesz gazem który niemcy zaraz nam zakręcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.