Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana ogrzewania gazowego na bufor z grzałkami


SzymonPio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zastanawiam się nad przejściem z ogrzewania gazowego na elektryczne. Dotychczasowy kocioł gazowy planuję zastąpić buforem 1000 lub 2000 l z grzałkami elektrycznymi. Cała instalacja w domu to podłogówka. Problem polega na tym, że nie bardzo wiem jak przeliczyć szacunkowe zapotrzebowanie na prąd, a nie chciałbym przesadzić z mocą fotowoltaiki, która ma to obsłużyć. Czy jestem w stanie dokonać obliczeń na podstawie zużycia gazu w poprzednich okresach? Powierzchnia grzania około 120 m2. Maksymalna temperatura jaka była potrzebna przy dużych mrozach to 36-38 stopni więc na buforze starałbym się nie schodzić poniżej 45/50. Chciałbym nim także obsłużyć cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mas rachunki za gaz z okresu grzania to masz szacunkowe zuzycie kWh. Przyjalbym sezonowa sprawnosc kotla gazowego na poziomie 95%. To da „roczne” zapotrzebowanie na wytworzenie energi z PV ale nie daje odpowiedzi na dobowe „zimowe” zapotrzebowanie do obliczenia bufora i temperatur aby zmiescic sie w taniej taryfie.

PS. Przy PV nie trzeba bufora. To co wyprodukujesz w lipcu do bufora sie nie zmiesci w grudniu. Oddajesz w jednej taryfie i grzejesz w tej samej przeplywowo. Bufor to PGE/Tauron i inni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak mam za roczny okres 13741 kWh to obliczam 0,95 x 13741 = 13054. Coś dużo mi się wydaje tego prądu. 

Dlaczego bufor:

1. Jak świeci słońce to dogrzewam na bieżąco (zwłaszcza latem bo CWU też by ogrzewał)

2. Mam przygotowane podejścia pod kominek z płaszczem wodnym więc też by czasami "dorzucił" trochę ciepła

3. W przypadku braku prądu to zasilam tylko pompkę i ogrzewanie działa, a przepływowy będzie stał

4. Myślę o pojemności 1000 l

5. Jak będzie bufor i pojawią się jakieś dodatkowe źródła ciepła, które mógłbym wykorzystać to zawsze jest możliwość podpięcia

Co do ładowania bufora to jeszcze nie wiem czy taryfa ma znaczenie przy PV na obecnych zasadach skoro wraca do mnie 80% kW, a nie w zł.

PS

jestem amatorem jeśli chodzi o sprawy ogrzewania dlatego niektóre moje pytania i pomysły mogą wydawać się (lub być) wręcz głupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 2 i 5 zmienia wszystko . Wtedy ok - bufor. Tylko ze i tak nie trzeba go ladowac z PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zużycie roczne np. 5000kWh+ 13000kWh =18000kWh. 

18000kWh / 0,75 (niby 0.7 jest przelicznik do marca ale trochę wykorzystasz  na bieżące zużycie) musisz wyprodukować 24 000 kWh, instalacja daje ok 950kWh z 1 kWp co daje instalację 25,2kWp. Instalacja 25kWp to w niskim standardzie 87,5k zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.