Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vaillant ecotec pro vc 186/5-3 KW + sterownik pogodowy Multimatic 700/6 - dostosowanie ustawień do instalacji


kosok

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam wszystkich. Mam kilka pytań co do ustawień kotła Vaillant ecotec pro vc 186/5-3 KW i sterownika pogodowego Multimatic 700/6. Urządzenia pracują w nieocieplonym domu z lat 60-tych, około 150 m2, jeden obieg CO, ogrzewanie grzejnikowe, a podłogówka w dwóch łazienkach i na korytarzu (wymiana kotła węglowego na gazowe, kocioł gazowy pracuje niecały miesiąc).

Na początku kilka moich ustawień (sterownik pogodowy Multimatic 700/6 zaistalowany w salonie na parterze):

  • Zadana temperatura dzienna: 21 st C
  • Zadana temperatura nocna 19 st C
  • CWU (powietrzna pompa ciepła), temp. 45 st C, grzana obecnie w godzinach: 17:30-22:00, ale ciepła woda jest przez całą dobę.
  • Przedziały czasowe: pn-pt: 6:00-22:00, so-nd: 07:00-23:00
  • Krzywa grzewcza: 1.2
  • Tryb auto-wyłącz: NOC
  • Korekta temp. pokoj.: KOREKTA - dla mnie bardziej optymalny, lepszy komfort cieplny, TERMOSTAT przetestowałem, ale po wychłodzeniu pomieszczeń w nocy, długo się dom nagrzewał.
  • Wybieg pompy ogrzewanie (D.001): 30 min
  • Maks. czas blokady ogrzewanie (palnika) (D.002): 40 (18,5 min przy 50 st C na zasilaniu).

Jeśli jakiś ustawień brakuje to dopisze, a teraz kilka pytań:

  1. Tryb KOREKTA: czy w tym trybie palnik może/powinien się wyłączać? I wtedy obowiązują ustawienia: Wybieg pompy ogrzewanie (D.001) oraz Maks. czas blokady ogrzewanie (palnika) (D.002)? Zauważyłem jedynie że codziennie o godzinie 22:00 kiedy ogrzewanie przechodzi na tryb NOC, a CWU przestaje być ogrzewana, palnik gaśnie i po czasie D.002 spowrotem się zapala, z obniżoną już temperaturą (KOREKTA). Czy to jest prawidłowe działanie? A skoro tak to w ciągu dnia gdy zostanie osiągnięta temperatura zadana 21 st to palnik również powinien zgasnąć ?
  2. Czy ustawienia D.001 i D.002 mogą takie do mojej instalacji i pozostałych ustawień? 
  3. Jeśli chodzi o temperatury zadane to w DZIEŃ ładnie trzyma 21 st C, ale w NOCY temperatura nie spada do tych 19, tylko jest jakies 20,5 st C, więc minimalna różnica pomiędzy dniem a nocą. Jakieś rady? Coś zmienić?
  4. Szukam ustawień aby jak najbardziej zaoszczędzić oczywiście na zużyciu gazu, bo póki co zużycie waha się od 11-17 m3 na dobe przy temperaturach na zewnątrz od około -5 do 5. Troche sporawo, wiem...wiem dom nie ocieplony (ocieplenie w przyszłym roku), ale może coś da się jeszcze urwać? Dlatego proszę o jakieś propozycje ustawień kotła i sterownika.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dom podobny tylko 200m2 z ocieplonym tylko stropem. Z tego co widzę całkiem podobne koncepcje ogrzewania (z tym, że ja trzymam tak koło 22-23 w zależności od pomieszczenia). U mnie kocioł Vaillant ecoTEC plus VC 25CS/1-5 ze sterowaniem VRC 720. Spalanie przy tym zakresie temperatur jest od 14-23m3 (od 150-250kWh) - na m2 wychodzi całkiem podobnie.

10 minut temu, kosok napisał:

Jeśli chodzi o temperatury zadane to w DZIEŃ ładnie trzyma 21 st C, ale w NOCY temperatura nie spada do tych 19, tylko jest jakies 20,5 st C, więc minimalna różnica pomiędzy dniem a nocą. Jakieś rady? Coś zmienić?

Testowałem taki układ z praktycznie całkowitym wygaszeniem na noc i temperatura spadała o może 1 stopień. Robiło się naprawdę zimno i nieprzyjemnie od wychłodzonych grzejników a spalanie i tak było nadrabiane rano, gdy kocioł musiał dogrzać dom do dziennej temperatury. Ja grzeję teraz na 22 w dzień i 20 w nocy w trybie właśnie takim, że grzejniki grzeją cały czas (w nocy słabiej). Mam krzywą 1,05 ustawioną. Wg mnie niewiele możesz już wyciągnąć. Ocieplać 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście bardzo zbliżone spalanie, a więc zdecydowanie - ocieplać  😉 

A jak masz ustawione parametry D.001 i D.002 w tym trybie KOREKTA? Czy wogóle gaśnie Ci palnik w tym trybie tak jak u mnie czasami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.