Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet Integra II optymalizacja pracy/oszczędności?


Zwyczajny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W domu mam zainstalowany i uruchomiony piec Termet Integra II z czujnikiem pogodowym.

Piec pracuje w układzie bezpośredniego zasilania grzejników w sypialniach i równolegle zasila podłogówkę poprzez zawór 3D.

Powrót jest wspólny z zaworami zwrotnymi na każdej z linii.

Jestem bardzo zadowolony z temperatury w budynku, w całym domu jest temperatura jaką lubię  czyli 20 stopni i wilgotność 50%.

Na zaworze 3D podłogówki jest ustawione ręcznie 23 stopnie , rotametry na 1,2L.

Piec pracuje wg. Krzywej grzewczej ustawionej przez serwisanta z parametrem 1.4. (piec działa podgrzewając wodę do 45 stopni i po wychłodzeniu do 28 załącza się ponownie).

Wody użytkowej na razie nie załączam, bo nie mam potrzeby.

Ogólnie grzejniki w pokojach mam poprzekręcane na głowicach na 1,5.

Chciałbym dowiedzieć się jak mógłbym zoptymalizować dodatkowo pracę kotła żeby ograniczyć zużycie gazu.

Dom ma 150m a w ciągu 3 tygodni wykorzystałem już 200m3 gazu a temperatury na dworze wcale jeszcze nie są straszne.

Czy powinienem dołożyć sterownik pokojowy żeby móc sterować załączaniem podgrzewania kiedy to temperatura w pomieszczeniu zacznie spadać zamiast tylko na piecu?

Proszę podzielcie się doświadczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że spalanie jest w normie skoro masz grzejniki i podłogówkę przy zasilaniu 45 stopni. Kociol przy pogodowym czujniku powinien modulować i zmieniać temp zasilania a zawor 3d utrzymywać temp na podlogowce. Jeśli temp się nie zmienia to nie jest ustawione takie sterowanie tylko sama histereza. U mnie przy grzejnikach i podłogówcę w kuchni i lazienkach w domu 15 letnim 144m2 teraz spalanie CO + CWU około 5-6m3 ale jest w dzień dosyć ciępło chodź noce chłodne nawet poniżej zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiając z Serwisantem podczas rozruchu zaproponował mi założenie dowolnego sterownika ( wedle uznania) który mimo potrzeby dogrzania wody w obiegu sterował by poprzez przekaźnik blokadą cyklu podgrzewania wydłużając interwały kiedy nie potrzebuję tyle ciepła właśnie w momentach kiedy bardziej komfortowa jest niższa temperatura np. W nocy lub uruchomienie trybu "wakacje". Również zamiast sterować czasem pracy pompy CWU po prostu blokować dogrzewanie kiedy nikogo nie ma w domu.

Czy sterownik Comfort byłby w takim przypadku pomocny do doboru optymalnego spalania?

Czytam bardzo interesujące rzeczy o nim i wydaje mi się, że aż za dobry jak na moje potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie każdy kociol posiada do sparametryzowania tryb nocny przy sterowaniu pogodowym. Pod wejscie podłączasz zwykły przekaznik od termostatu lub inny element sterujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle napisałem masz dwie opcje albe tryb nocny albo termostat lub inny element ster. Który sobie ustawiasz tak jak Ci mówił instalator. Ja na twoim miejscu ustawiłbym tryb nocny. Przy dłuższej przerwie lepiej poprostu wyłączyć kociol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko do ustawienia trybu nocnego muszę kupić sterownik który jednak będzie monitorował temperaturę wody w obiegu, bo wykorzystanie przekaźnika No/Nc nawet za pośrednictwem mechanicznego regulatora czasowego może za bardzo wychłodzić układ. 

Jakimi sterownikami się zainteresować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.