Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile drożej na odpalonym piecu non-stop?


Dawid555

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ma ktos w dobrze ocieplonym domu odpalony piec za pomocą zworki i chodzi non stop? Mysle zeby tak zrobic tylko nie wiem jak to wyjdzie finansowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co różnica czy pracuje non stop z mniejsza mocą czy z przerwami a większą? Wyjdzie podobnie bo w obu przypadkach budynek dobowo będzie potrzebował tyle samo kWh. Nawet może wyjść trochę taniej bo kocioł pracując non-stop będzie pracował na niższych parametrach. U mnie kocioł chodzi non stop 90% zimy. I najlepiej nie żadna zworka tylko sterownik modulujący płynnie kotłem w zależności od zapotrzebowania.

Edytowane przez Jaco80
  • Lubię to 1
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak jest właczony non stop to taktuje bo podłogowka nie pracuje non stop i grzejniki tez zimne bo pomieszczenia dogrzane. A jak pracuje na termostatach pokojowych to chodzi prawie non stop bo jest odbiór ciepla. Temp wody mam ustawiona teraz na 45 stopni a przy wiekszych mrozach 55. I nie wiem co lepsze bo obecnie mam rachunki za cwu i co okolo 300zl a nie chcialbym zeby mi przychodzily jeszcze raz takie rachunki.

U mnie piec sam moduluje moca a u Ciebie musi byc sterownik do pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jaco80 napisał:

A co różnica czy pracuje non stop z mniejsza mocą czy z przerwami a większą? Wyjdzie podobnie bo w obu przypadkach budynek dobowo będzie potrzebował tyle samo kWh. Nawet może wyjść trochę taniej bo kocioł pracując non-stop będzie pracował na niższych parametrach. U mnie kocioł chodzi non stop 90% zimy. I najlepiej nie żadna zworka tylko sterownik modulujący płynnie kotłem w zależności od zapotrzebowania.

Tak finansowo wyjdzie podobnie ale oprócz finansów jest jeszcze tak zwany komfort cieplny , dość istotny dla niektórych i niestety sterowanie on/off dla komfortu nie zawsze się sprawdza. Komfortowo nie zawsze z kolei znaczy dość ciepło ale np aby w nogi było ciepło i w takim przypadku czasami wychodzi taniej .

Godzinę temu, Dawid555 napisał:

Tylko jak jest właczony non stop to taktuje bo podłogowka nie pracuje non stop i grzejniki tez zimne bo pomieszczenia dogrzane. A jak pracuje na termostatach pokojowych to chodzi prawie non stop bo jest odbiór ciepla. Temp wody mam ustawiona teraz na 45 stopni a przy wiekszych mrozach 55. I nie wiem co lepsze bo obecnie mam rachunki za cwu i co okolo 300zl a nie chcialbym zeby mi przychodzily jeszcze raz takie rachunki.

U mnie piec sam moduluje moca a u Ciebie musi byc sterownik do pieca?

Można tak dobrać moc i temperaturę zasilania aby kocioł delikatnie był zawsze w niedomiarze dzięki temu termostat nigdy go nie wyłączy a pomieszczenia będą blisko temperatury zadanej ( lub celowo podwyższonej ) zależy to jednak od elastyczności samego kotła i głębokości modulacji mocy jaka można ustawić  w sterowniku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko jest wysterowac tak temperatura podłogowki aby nie przegrzewala pomieszczen lub je dogrzewala. Musiał bym chyba załozyc zawor 3 drozny do mieszania ze sterownikiem i pogodowka na rozdzielacz. U mnie piec ma moc minimalna 4.3kw i jak na moj dom to przy tych temp zewnetrznych jest za duzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie kocioł pracuje non stop, 160m2 do ogrzania, podłogówka + grzejniki z termogłowicami, nie mam żadnych sterowników ani pogodówki, dom pustak 24+ 12 pomiędzy 4cm styropian i docieplony od zewnątrz 10cm grafitowym, cwu 300L zbiornik, zamieszkuje 9 osób ( 2 rodziny) każdy steruje sobie grzejnikami jak pasuje, natomiast podłogówka chodzi non stop=komfort, spalanie w łagodną zimę do -7 stopni ok 8m3/doba przy ustawieniu na kotle temp zasilania 40 stopni, jak było zimniej to podwyższałem temp na 42 - 43 stopnie i dawało radę, straty ciepła na pewno mam bo jest nieogrzewana piwnica i niedokończona nieogrzewana (nieocieplony dach)  klatka schodowa na której planuje położyć podłogówkę. rachunki za 4 miesiące grzania ( zimą temp dochodziły do -30 stopni) 1940 zł, dużo mało, oceńcie sami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.03.2021 o 09:27, Dawid555 napisał:

Ciezko jest wysterowac tak temperatura podłogowki aby nie przegrzewala pomieszczen lub je dogrzewala. Musiał bym chyba załozyc zawor 3 drozny do mieszania ze sterownikiem i pogodowka na rozdzielacz. U mnie piec ma moc minimalna 4.3kw i jak na moj dom to przy tych temp zewnetrznych jest za duzo.

No i mamy źródło problemu ale tak niekoniecznie bo kotła wymieniał nie będziesz ale wystarczy go dopasować do instalacji tym bardziej że jest mieszana . Do rzeczy , mieszana instalacja to zawsze dwie , lub 3 różne temperatury zasilania jeśli kocioł 1 funkcyjny ( CWU, CO, OP) i aby to ze sobą połączyć w jeden układ  najłatwiej zrobić to buforem . Bufor nie musi być duży bo będzie potrzebny na ukresy takie jak teraz czyli przejściowe a w przypadku braku miejsca w kotłowni można zastosować układ kombi czyli zasobnik CWU w buforze , reszta to już tylko kwestia tego co chcesz sterować i jak sterować analogowo czy on/off z zadaną histerezą .

Dlaczego bufor , ano dlatego że instalacja mieszana nie dość że ma różne temperatury to jeszcze czasy efektywnej pracy są diametralnie różne . Grzejniki szybko się nagrzewają i szybko stygną podłogówka wolno się nagrzewa i wolno stygnie . Termostat pokojowy jeżeli jest w pomieszczeniu gdzie jest podłogówka będzie wydłużał przerwy pomiędzy uruchomieniami kotła ale tylko pod warunkiem że kocioł po nagrzaniu grzejników się nie wyłączy z powodu nadmiaru ciepła ( i tak jest chyba w Twoim przypadku ) .

Pozdrawiam i zdrówka życzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2021 o 13:38, 4master napisał:

u mnie kocioł pracuje non stop, 160m2 do ogrzania, podłogówka + grzejniki z termogłowicami, nie mam żadnych sterowników ani pogodówki, dom pustak 24+ 12 pomiędzy 4cm styropian i docieplony od zewnątrz 10cm grafitowym, cwu 300L zbiornik, zamieszkuje 9 osób ( 2 rodziny) każdy steruje sobie grzejnikami jak pasuje, natomiast podłogówka chodzi non stop=komfort, spalanie w łagodną zimę do -7 stopni ok 8m3/doba przy ustawieniu na kotle temp zasilania 40 stopni, jak było zimniej to podwyższałem temp na 42 - 43 stopnie i dawało radę, straty ciepła na pewno mam bo jest nieogrzewana piwnica i niedokończona nieogrzewana (nieocieplony dach)  klatka schodowa na której planuje położyć podłogówkę. rachunki za 4 miesiące grzania ( zimą temp dochodziły do -30 stopni) 1940 zł, dużo mało, oceńcie sami

Jakie masz przepływy i temperature na podłogówce? Masz stała temp w pomieszczeniach tam gdzie podłogówka?

 

W dniu 27.03.2021 o 18:59, mac65 napisał:

No i mamy źródło problemu ale tak niekoniecznie bo kotła wymieniał nie będziesz ale wystarczy go dopasować do instalacji tym bardziej że jest mieszana . Do rzeczy , mieszana instalacja to zawsze dwie , lub 3 różne temperatury zasilania jeśli kocioł 1 funkcyjny ( CWU, CO, OP) i aby to ze sobą połączyć w jeden układ  najłatwiej zrobić to buforem . Bufor nie musi być duży bo będzie potrzebny na ukresy takie jak teraz czyli przejściowe a w przypadku braku miejsca w kotłowni można zastosować układ kombi czyli zasobnik CWU w buforze , reszta to już tylko kwestia tego co chcesz sterować i jak sterować analogowo czy on/off z zadaną histerezą .

Dlaczego bufor , ano dlatego że instalacja mieszana nie dość że ma różne temperatury to jeszcze czasy efektywnej pracy są diametralnie różne . Grzejniki szybko się nagrzewają i szybko stygną podłogówka wolno się nagrzewa i wolno stygnie . Termostat pokojowy jeżeli jest w pomieszczeniu gdzie jest podłogówka będzie wydłużał przerwy pomiędzy uruchomieniami kotła ale tylko pod warunkiem że kocioł po nagrzaniu grzejników się nie wyłączy z powodu nadmiaru ciepła ( i tak jest chyba w Twoim przypadku ) .

Pozdrawiam i zdrówka życzę .

To co byś radził zrobic?  Czy sprzegło robi tez jako bufor? Bo sa sprzegla co maja np 40l pojemnosci. Piec mam teraz tak ustawiony ze zadana moc maksymalna ma do 22% i chodzi wciaz na malym ogniu.podczas taktowania gdy dogrzeje wode w obiegu po zgaszeniu palnika musi odczekac 10min zanim znow odpali palnik wtedy woda zdąży sie schłodzic i chodzi przez to dłuzej na malym ogniu.wczesniej taktowal chyba co 2 min. I podczas uruchomienia palnika temp wody moze przegrzac o 15 stopni wiecej niz zadana w czasie minuty. Wtedy zauwarzyłem ze po chwili od odpalenia moduluje moc tak aby temp wody spadla z wyzszej do zadanej i pracuje bez taktowania po 20 sekundach od odpalenia.

Chce załozyc zasobnik cwu i tak myslałem czy kupic z weżownica i ja wpiac w obieg na wyjsciu z kotła tez robił by jako bufor tylko nie wiem jak by sie to sprawdzało bo cwu pewnie by mialo zmienna temp. Piec dwufunkcyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kotle dwufunkcyjnym raczej obwody osobne CWU i CO . Sprzęgło to trochę za mała pojemność jako bufor ale pojemność bufora można by dobrać do mocy podłogówki bo w zasadzie więcej nie potrzeba . Temperatura bufora może być taka sama jak na grzejniki bo podłogówka będzie miała niższą temperaturę po mieszaczu . Za buforem konieczne 2 obwody  ( 2 pompy ) na grzejniki  i podłogówkę .CWU załatwi automatyka kotła dwufunkcyjnego .

Teraz jak by to chodziło . Kocioł start /stop do naładowania bufora i jego rozładowania ( mniej startów kotła )  , grzejniki wg termostatów / pompa grzejnikowa ze zmienną wydajnością) . podłogówka z zaworem mieszającym 3d ze sterowaniem ( będzie chodzić cały czas  ale ze zmienna temperatura zasilania podłogówki)  samo sterownie 3d można zbudować na panelu pokojowym  Tech  I 1 , natomiast obwód grzejnikowy  ( 2-a strefa grzania np . pietro z grzejnikami ) jeżeli nie zazębia sie z podłogówką może byś sterowany  on/of poprzez panel termostatu pokojowego sterującego pompa grzejnikowa .

Taki układ zmienia trochę filozofię ogrzewania kotłem gazowym jako tylko źródłem ciepła natomiast wszystkie regulacje spadają na automatykę CO.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Dawid555 napisał:

Jakie masz przepływy i temperature na podłogówce? Masz stała temp w pomieszczeniach tam gdzie podłogówka?

 

 

temp na podłogówkę miałem ustawioną na 30 stopni, rozdzielacze mam stare bez rotametrów więc przepływ jest na max, mam w planach wymianę, temp 22,5-23 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobra temp. I nieprzegrzewa ci pomieszczen? Bo ja jak mam na 30 stopni to przegrzewa mi pomieszczenia i teraz mam termostaty zalozone.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.