Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Awaryjny zasilacz UPS do Vitodens 100


bimber94

Rekomendowane odpowiedzi

Mam straszny dylemat, z którym walczę od pewnego czasu, zakupiłem UPS online znanego producenta baterii,  głównie chce go zastosować do zabezpieczenia kotła gazowego przed zmianami napięcia z sieci. (serwis wymieniał mi już płytę na gwarancji). 

Problem polega w tym, że nikt nie jest w stanie mi odpowiedzieć na pytanie czy ten konkretny Ups nie będzie szkodził zamiast pomagać. Piece gazowe muszą mieć stała fazę, zakupiony przeze mnie Ups podczas pracy z sieci ma fazę prawidłowo z lewej strony ale jeżeli przechodzi na tryb bateryjny, podczas sprawdzania wyjścia probówka pokazuje fazę w dwóch "dziurach". 

Byłbym bardzo wdzięczny za jakimkolwiek pomoc w temacie, mam jeszcze szanse na zwrot zasilacza. 

Konsultowałem sprawę z producentem, odpowiedź niejednoznaczna. Jeden konsultant odpowiedział, że nie będzie problemu a drugi, że może dziać się coś złego. 

Jeżeli chodzi o napięcie wyjściowe wszystko jest dobrze, 230V, wahania może 1/2%

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/akcesoria-komputerowe/zasilacze-awaryjne-ups/zasilacz-awaryjny-ups-online-green-cell-mpii-1000va-900w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @bimber94 na forum Info - Ogrzewanie.

Fajna "ksywa".
Otóż próbówką nie badamy obecności napięcia w instalacji elektrycznej. Jest to urządzenie bardzo zawodne.

Teraz moje zdanie na temat tego UPS-a (nie znam go).
To jest UPS typu "On-line charakteryzujący się dwukrotną konwersją napięcia zasilającego".

"Ich nazwa bierze się z faktu, iż podczas normalnej pracy UPS dokonuje dwukrotnej konwersji napięcia zasilającego. W pierwszej kolejności prostownik zamienia napięcie zasilające z prądu przemiennego na prąd stały. Następnie prądem stałym zasilana jest ładowarka akumulatora oraz  falownik, który zamienia prąd stały z powrotem na przemienny. Tak wygenerowany prąd przemienny podawany jest na wyjście zasilacza."

źródło:
https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/poradnik-jak-wybrac-zasilacz-ups-2441/strona/7228.html

Więc jest on moim zdaniem odpowiedni do zasilania kotła gazowego.
Dane o produkcie na stronie producenta.
źródło:
https://batteryempire.de/online/1094-unterbrechungsfreie-stromversorgung-rack-tower-serverschrank-ups-usv-1000-va-900w-mit-spannungsregelung-avr-3-iec-ausgaenge.html#additional-info

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź. 

Temat tego UPSa spędzał mi sen z powiek. Próbowałem działanie pieca na zasilaniu bateryjnym, nic się nie działo, więc chyba wszystko jest ok. 

Myślałem, też nad UPS firmy techtron gdzie zasilacze mają zaznaczone w opisie, że prawidłowo pracują a piecami gazowymi, mają stała fazę itp, ale pozostanę przy tym zasilaczu- technologia online na pewno dobrze zabezpieczy urządzenie. 

Ps: ksywka z młodzieńczych lat. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz problemy z przepięciami w sieci energetycznej, to warto zainwestować w zabezpieczenie przepięciowe instalacji elektrycznej.
Będzie kosztowało sporo więcej niż ten UPS, ale zabezpieczy więcej domowego sprzętu elektrycznego, a także  coraz droższego sprzętu elektronicznego.

ps.
Jeszcze odniosę się to Twej próby z próbnikiem napięcia..

3 godziny temu, bimber94 napisał:

,,, Ups podczas pracy z sieci ma fazę prawidłowo z lewej strony ale jeżeli przechodzi na tryb bateryjny, podczas sprawdzania wyjścia probówka pokazuje fazę w dwóch "dziurach". ,,,

Pomimo, że producent UPS-a zapewnia, o "podwójnej konwersji napięcia", to w rzeczywistości nie ma tam separacji galwanicznej, pomiędzy napięciem wejściowym i wyjściowym UPS-a. Bo są na przykład kondensatory, które prąd przemienny przepuszczają.   

Przy pracy UPS-a typu On-Line w trypie pracy awaryjnej, nie ma bezpośredniego połączenia jednego z przewodów wyjściowych do "ziemi" i dlatego próbnik napięcia "oszalał". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To stary budynek jeszcze na instalacji dwuzylowej. Pewnie w przyszłości będzie trzeba to zrobić jak należy, ale narazie głównie zależy mi na zabezpieczeniu pieca, który jest czuły na zmiany napięcia. 

Dzięki za pomoc, zostanę przy tym UPSie ONLINE

Dwukrotnie testowalem go na pracy bateryjnej i piec nie "szaleje", także zakładam, że jest ok, palnik działa, nie wyrzuca błędów. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, bimber94 napisał:

To stary budynek jeszcze na instalacji dwuzylowej. ,,,

Houston, mamy problem!.

Ten UPS przy takiej wewnętrznej instalacji elektrycznej nie będzie prawidłowo działał.
Musi być trzecia żyła PE, lub lokalnie uziemienie gniazdka zasilającego i kotła gazowego.     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też mam przemyslane. Zrobiłem lokalne uziemienie w gniazdku gdzie podłączony jest UPS. 

Kabel PE podpięty do stalowej rurki od wody. Tymczasowe zabezpieczenie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.