Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kołton osobny bufor i zasobnik, jak działa sterowanie


lukaszf

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Właśnie miałem wizytę hydraulika i doradza mi podwójny zbiornik - bufor z wbudowanym zasobnikiem. Twierdzi, że jak zrobi osobny, to i tak trzeba CWU ładować przez bufor. Zgodnie ze schematem Kołtona nie jest to takie oczywiste. 
Skąd moje rozterki
Będę grzać tylko podłogą i w zasadzie 35C to dla mnie wystarczająca temperatura zasilania. CWU z racji wymagań domownikow ma mieć około 45C. Jeśli zrobie zbornik łączony to na CO automatycznie potrzebuje powiedzmy 15C więcej co zmniejasza mi sprawność instalacji - niższe COP. 
Chciałbym zrobić tak jak na oficjalnym schemacie kołtona - zbiorniki osobno. W zasadzie mam tylko wątpliwość jak działa zawór nr 10. Czy jest to zawór trójdrogowy z siłownikem sterowanym przez samą pompę i powiedzmy uruchamia ładowanie CWU/CO w zależności od zadanego priorytetu? W momencie odszrnania zamyka obieg CWU i pobiera tylko z bufora?
Czy może ogólnie lub dla moich wymagań ziornik łączony jest jednak lepszy - wbrew temu co rysuje kołton?

1-Schemat-podstawowyPCBUFORCWUznak-wodny-kopia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bedzie zawór przełączający wbudowany w pompę , zresztą sprawdź sobie w budowie tej pompy czy taki zawór jest 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dokumentacji pompy. "Dostarczony zawór przełączający należy zamontować na zasilaniu instalacji grzewczych. Zawór przełącza się pomiędzy buforem CO a zasobnikiem CWU. Przyłącze AB- zasilanie z pompy ciepła, przyłącze A- zasobnik CWU, przyłącze B- bufor CO."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sobie odpowiedziałeś , zawór nie jest wbudowany tylko  trzeba go zainstalować , tak samo jest np w kotłach na prąd Kospela 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2021 o 12:27, lukaszf napisał:

Hej,

Właśnie miałem wizytę hydraulika i doradza mi podwójny zbiornik - bufor z wbudowanym zasobnikiem. Twierdzi, że jak zrobi osobny, to i tak trzeba CWU ładować przez bufor. Zgodnie ze schematem Kołtona nie jest to takie oczywiste. 
Skąd moje rozterki
 

Twoje rozterki są uzasadnione. Ten hydraulik opowiada Tobie banialuki. Producent pompy Kołton dostarcza wszystko to co jest potrzebne do ładowania zasobnika CWU , czyli zawór trójdrogowy przełączeniowy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.