Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór zwrotny na powrocie z CO?


SporyJaro

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba o poradę. W mojej kotłowni został wymieniony stary kopciuch na kocioł gazowy stojący jednofunkcyjny, a stara instalacja (rury i grzejniki) została bez zmian oprócz zamknięcie całego układu. W uproszczeniu pokazałem schemat kotłowni na załączonym rysunku.
Do tej pory (może wcześniej tego nie zauważyłem) instalacja i kocioł pracują bez zarzutu. Oba obiegi CO i CWU są napędzane, każdy swoją pompą, a te są sterowane przez kocioł. Jednak jakąś chwilę temu zauważyłem, że podczas grzania CWU woda ciepła zasilająca zasobnik, po jego minięciu wraca do kotła, ale również idzie w powrót z pionu nr 3 i dochodzi, aż do pierwszego grzejnika na 1 pietrze! Zimą to specjalnie nie przeszkadza ale latem będzie grzał grzejnik. Ten pion nr 3 ma tylko 2 grzejniki, a pozostałe dwa piony łącznie mają 14. Woda więc leci tam gdzie ma łatwiej.

Zgłosiłem to więc instalatorowi i założony został zawór zwrotny (taki sam jak przy pompach - "talerzykowy").

 

429019227_SchematCOaZZ.thumb.PNG.4daffced9cd093587397e2298e2f00ee.PNG
Teraz podczas grzania CWU jest dobrze, ale pojawił się inny problem, ponieważ ten obwód z pionem nr 3 przestał grzać! Widać, że opór stawiany wodzie powrotnej z pionu jest zbyt duży.

I tu pytanie do znawców, czy można osłabić siłę takiego zaworu?   Czy może są dostępne na rynku zawory zwrotne z minimalna siłą blokująca? Spotkałem się z takim zaworem o nazwie zawór zwrotny antygrawitacyjny polskiej firmy http://techmet.pl/allegro/zzk/zzk_ulotka.pdf Występuje on w wersji również dla CO a parametry jakie podają, czyli ciśnienie otwarcia to od 0,001 do 0,005 bara ? Czy ktoś miał z nim do czynienia no i czy by się on w moim przypadku sprawdził? Patrzyłem również na zawory zwrotne klapowe i one chyba nie mają żadnych sprężyn i działają też chyba grawitacyjnie a montowane mogą być w poziomie???

image.png.77fd8932c68d74d1944b44020793ad64.png image.png.88ef0ee08d900b9529ebd8804b470171.png 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Mój problem z cofaniem się ciepłej wody z obiegu CWU do jednego z pionów CO załatwił docelowo zawór zwrotny ale klapowy. Działa dużo lżej niż te grzybkowe ze sprężyną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.